
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року справа №805/2142/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Міронової Г.М., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року у справі № 805/2142/15-а (головуючий І інстанції Аляб’єв І.Г.), складену в повному обсязі 08 вересня 2017 року в м. Слов’янськ Донецької області за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовелектросталь» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС, Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Азовелектросталь» (далі – позивач) 02.06.2015 року звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби (далі – СДПІ з ОВП у м. Донецьку), Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому просили: визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) СДПІ з ОВП у м. Донецьку від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн.; зобов’язати СДПІ з ОВП у м. Донецьку звільнити ПрАТ «Азовелектросталь» від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції; зобов’язати СДПІ з ОВП у м. Донецьку не застосовувати до ПрАТ «Азовелектросталь» штрафних та фінансових санкцій, передбачених ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції; зобов’язати СДПІ з ОВП у м. Донецьку визнати безнадійною та списати в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу, недоїмку, що виникла у ПрАТ «Азовелектросталь» з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції; зобов’язати СДПІ з ОВП у м. Донецьку здійснити коригування відомостей в картці особового рахунку ПрАТ «Азовелектросталь» шляхом виключення з неї відомостей щодо наявності у ПрАТ «Азовелектросталь» недоїмки та штрафних і фінансових санкцій з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахованих за період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав наступне.
11 березня 2015 року ПрАТ «Азовелектросталь» була отримана вимога про сплату боргу (недоїмки) СДПІ з ОВП у м. Донецьку від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн.
Позивач вважає, що знаходиться на території проведення антитерористичної операції, а тому відповідно до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» є звільненим від виконання обов’язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції. З урахуванням викладеного просили задовольнити позов.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року у справі № 805/2142/15-а позов було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн.; у задоволенні решти позовних вимог – відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, Офіс великих платників податків ДФС подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю – доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач – Приватне акціонерне товариство «Азовелектросталь» (ідентифікаційний код 25605170) зареєстроване як юридична особа 08 липня 1998 року, про що 21 липня 2004 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 274 120 0000 000003.
Позивач відповідно до розпорядження Офісу великих платників податків ДФС від 08 вересня 2016 року № 47-р «Щодо переведення платників податку» перебуває на обліку у Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).
05 березня 2015 року СДПІ з ОВП у м. Донецьку винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн. (том 1 а.с. 8).
Заборгованість Позивача по сплаті єдиного соціального внеску станом на 01 березня 2015 року складала 18 479 790,76 грн., яка виникла за рахунок несплати самостійно поданих звітів: № НОМЕР_1 від 16 жовтня 2014 року залишок на суму 2 884 372,48 грн.; № НОМЕР_2 від 17 листопада 2014 року на суму 4 261 596,07 грн.; № НОМЕР_3 від 10 грудня 2014 року на суму 4 421 379,36 грн.; № НОМЕР_4 від 16 січня 2015 року на суму 3 966 480,46 грн.; № НОМЕР_5 від 19 лютого 2015 року на суму 2 945 962,39 грн.
Не погодившись з вказаною вимогою, позивач направив до СДПІ з ОВП у м. Донецьку скаргу від 19 березня 2015 року № 301/1-22 (том 1 а.с. 9-10), на яку було отримано рішення про результати розгляду скарги від 28 квітня 2015 року № 10714/10/28-10-10-4-33, у якому відповідач зазначив, що ПрАТ «Азовелектросталь» зобов’язане виконувати всі встановлені законом № 2464 обов’язки, якщо вони продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату знаходячись на території де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан. Відповідач вимогу від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 залишив без змін, а скаргу – без задоволення (том 1 а.с. 11-12).
В матеріалах справи наявна заява позивача до СДПІ з ОВП у м. Донецьку від 24 квітня 2015 року, у якій ПрАТ «Азовелектросталь» просить звільнити його від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану (том 1 а.с. 14).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі – Закон № 2464-VI).
Пунктом 1 та пунктом 12 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону № 2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 передбачено внесення змін до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
«Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону № 2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі – Закон № 1669-VII), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції».
Колегія суддів зазначає, що підпунктом 8 пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12 серпня 2014 року № 1636-VII (далі - Закон № 1636) внесені зміни до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено пунктом 9-3.
Внаслідок цього зміни до Закону № 2464, внесені на підставі підпункту «б» підпункту 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669, включені до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 як пункт 9-4.
Абзац 1 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 передбачає звільнення таких платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою звільнення платників єдиного внеску, згаданих у абзаці 1 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, є заява, подана ними до органу доходів і зборів, про що свідчить абзац 2 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
На виконання абзацу 3 пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669 пунктом 1 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України № 1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Маріуполь та м. Донецьк.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.
Таким чином, ПрАТ «Азовелектросталь» є платником єдиного внеску та перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, де проводилася антитерористична операція, яка на даний час триває.
Виходячи в вищевикладеного, позивач виконав вимоги Закону і є звільненим від сплати єдиного внеску, оскільки надав заяву про звільнення від нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності, а отже, у контролюючого органу не було підстав для винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки).
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн. є незаконною, необґрунтованою, такою, що не відповідає критеріям правомірності та підлягає скасуванню.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв’язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року у справі № 805/2142/15-а – залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року у справі № 805/2142/15-а – залишити без змін.
Повний текст постанови виготовлено 18 січня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді І.В. Сіваченко
ОСОБА_1