Рішення № 71689705, 16.01.2018, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
712/13528/17
Номер документу
71689705
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/712/39/18

Справа № 712/13528/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді – ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі – ТІТОВА О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 МВС України в Черкаській області про визнання дій протиправними, посилаючись на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, інвалідом 2 групи та з 02 березня 2003 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до п. б ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як особа з інвалідністю 2 групи, у розмірі 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку). 01 березня 2003 року відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, був звільнений у запас Збройних Сил України за пунктом 64 «б» (через хворобу) з посади заступника начальника відділу швидкого реагування та проведення спеціальних операцій «Сокіл» ОСОБА_2 по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Черкаській області.

З 01.01.2016 року у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейський позивач як пенсіонер МВС України набув права на перерахунок призначеної пенсії, однак ліквідаційною комісією УМВС України було направлено ГУ ПФУ в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 8311 від 16 травня 2017 року, в якій вказано грошове забезпечення прирівняної до його посади – заступника начальника відділу управління ГУНП, однак вказана довідка не містить всіх позицій нарахувань, яке фактично мали місце під час виходу позивача на пенсію та безпідставно зменшено розмір премії з 66,3% до 3,02%. Позивач вважає, що має право на отримання довідки із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції (поліції) - 2000 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 1750 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) – 3375 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 450 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (41%) – 1230 грн.; надбавка за службу в спецпідрозділах (УБОЗ) (46%) – 1380 грн.; премія (66,3%) – 8741,65 грн.; матеріальна допомога для оздоровлення – 3000 грн. з дати виникнення права на перерахунок. Вважає довідку № 8311 від 16 травня 2017 року, що не відповідає чинному законодавству України.

Вказаними діями порушені права позивача на перерахунок пенсії в зв'язку зі зміною умов оплати праці поліцейських із збереженням існуючих на момент такої зміни гарантій пенсійного забезпечення працівника органу внутрішніх справ, також вказаними діями та бездіяльністю позивачу завдана моральна шкода. Просить визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо не зазначення в довідці № 8311 від 16 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 січня 2016 року щомісячних надбавок, підвищень та премій, відповідно до постанови КПУ № 1294 від 07 листопада 2007 року та постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року у відповідних розмірах станом на 01 січня 2016 року; зобов’язати Голову ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області виготовити і направити до Головного управління ПФУ в Черкаській області за формою, встановленою додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року, №900-VIII, постанов КМУ від 07.11.2007 року №1294 та від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції (поліції) - 2000 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 1750 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) – 3375 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 450 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (41%) – 1230 грн.; надбавка за службу в спецпідрозділах (УБОЗ) (46%) – 1380 грн.; премія (66,3%) – 8741,65 грн.; матеріальна допомога для оздоровлення – 3000 грн., з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок, з дати виникнення права на перерахунок тобто з 01 січня 2016 року; стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду в розмірі 5 000 грн., здійснити судовий контроль за виконанням рішення у справі та зобов'язати Голову Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 МВС України в Черкаській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.

Представник Державної казначейської служби України до судового засідання не зявився, причини неявки суду не відомі, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 1994 року по 2003 рік.

01 березня 2003 року відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, позивач звільнений у запас Збройних Сил України за пунктом 64 «б» (через хворобу) з посади заступника начальника відділу швидкого реагування та проведення спеціальних операцій «Сокіл» ОСОБА_2 по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Черкаській області.

З 02 березня 2003 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до п. б ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як особа з інвалідністю 2 групи, у розмірі 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

24 травня 2017 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ України в Черкаській області з інформаційним запитом щодо перерахунку його пенсії відповідно до змін у грошовому забезпеченні поліції.

06 червня 2017 року позивач отримав відповідь на свій запит та копію довідки № 8311 від 16 травня 2017 року, в якій вказано грошове забезпечення прирівняної до його посади – заступника начальника відділу управління ГУНП, однак вказана довідка не містить всіх позицій нарахувань, яке фактично мали місце під час виходу позивача на пенсію та зменшено розмір премії з 66,3% до 3,02%.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закон №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Вказані обставини свідчать про те, що відповідач без законних підстав не включив у довідку для перерахунку пенсії позивачу надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавку за оперативно-розшукову діяльність (41%), надбавку за службу в спецпідрозділах (УБОЗ) (46%), премію (66,3%), матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу, тому суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов’язання відповідача усунути вказані порушення, шляхом зобов"язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за формою, встановленою додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45, - нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера ОСОБА_1, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції (поліції) - 2000 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 1750 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) – 3375 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 450 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (41%) – 1230 грн.; надбавка за службу в спецпідрозділах (УБОЗ) (46%) – 1380 грн.; премія (66,3%) – 8741,65 грн.; матеріальна допомога для оздоровлення – 3000 грн., з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.

Згідно ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявністю її вини.

При вирішенні спору про відшкодування моральної шкоди предметом доказування є не тільки факт неправомірних дій (бездіяльності) органу влади чи його посадової особи, а також виникнення шкоди та причинний зв’язок між неправомірними діями (бездіяльністю) державного виконавця і заподіяння ним шкоди. Моральну шкоду розуміють як втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Отже, звертаючись до суду із зазначеним позовом, позивач має довести факт заподіяння йому відповідачем моральної шкоди, яка за змістом ст. 1167 ЦК України завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, вину відповідача, а також яких саме втрат немайнового характеру він зазнав та яке саме їх матеріальне вираження. Недоведеність позивачем зазначених обставин по справі є підставою для відмови у задоволенні позову.

Суд вважає обґрунтованими доводи заперечень проти позову про недоведеність позивачем факту спричинення моральних страждань та пов’язаної з цим моральної шкоди, в чому конкретно полягають його немайнові втрати, їх характер, тривалість періоду спричинення, причинний зв’язок між оскаржуваними неправомірними діями (бездіяльністю) і заподіяння ним шкоди, тому позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди не підлягають до задоволення.

Щодо позовної вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд приходить до наступного.

Дійсно, відповідно до ч. 1 ст. 381 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Проте в даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення такого контролю за виконанням судового рішення, а тому дана позовна вимога також задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-74, 122, 242-244, 250, 262 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задоволити частково.

Зобов’язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області за формою, встановленою додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45, - нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера ОСОБА_1, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції (поліції) - 2000 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 1750 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) – 3375 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 450 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (41%) – 1230 грн.; надбавка за службу в спецпідрозділах (УБОЗ) (46%) – 1380 грн.; премія (66,3%) – 8741,65 грн.; матеріальна допомога для оздоровлення – 3000 грн., з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.

В решті позовних вимог – відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст. 297 КАС України.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ГОЛОВУЮЧИЙ: