Постанова № 71688003, 05.12.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
804/4518/17
Номер документу
71688003
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

05 грудня 2017 року справа № 804/4518/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Богданенка І.Ю. Лукманової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2017 р. по справі за позовом приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, третя особа Державне підприємство «Національні інформаційні системи» про скасування наказу

в с т а н о в и В:

13.07.2017 р. приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, що в подальшому уточнювала, до Міністерства юстиції України, третя особа Державне підприємство «Національні інформаційні системи» про скасування наказу, де посилаючись на те, що згідно наказу Міністерства юстиції України № 2016/7 від 08.06.2017 р. відповідачем з 08.06.2017 р. проведено камеральну перевірку позивача, як державного реєстратора.11.07.2017 р. на підставі наказу Міністерства юстиції України № 2014/5, дата невідома, технічним адміністратором Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідно п. 7 розділу У11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.6 Порядку надання ідентифікаторів доступу до Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 15.12.2015 № 2586/5, без попередження, здійснено тимчасове блокування позивача доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тому звернулася до суду, де просить визнати протиправним акт за результатами проведення моніторингу реєстраційних дій державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 31.05.2017 р.; довідку за результатами проведеної камеральної перевірки державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 16.06.2017 р.; визнати протиправним та скасувати Наказ Міністерства юстиції України від 26.06.2017 р. № 2014/5 «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно»; відновити доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, виконання чого доручити ДП «Національні інформаційні системи», яке є технічним адміністратором Державного реєстру речових прав у особі Дніпропетровської філії ДП «Національні інформаційні системи».

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2017 р. в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2017 р., позивач подала апеляційну скаргу, де просила скасувати постанову суду, прийняти нову постанову, де задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача просив задовольнити апеляційну скаргу, представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечувала. Інші особи, які приймають участь у справі, до суду не з’явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з’ясувавши обставини по справі, суд дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги в зв’язку з наступним.

Відповідно наказу Міністерства юстиції України від 13.05.2017 р. №1569/7 «Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно», згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 990 від 21.12.2016 р., проведено моніторинг реєстраційних дій державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, та за результатами чого виявлено порушення вимог ст.ст. 10,12,16,18,19,20,34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.п. 12, 45 Порядку «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015 р., п.п. 10,11 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1141 від 26.10.2011 р. і складено акт від 31.05.2017 р.

Згідно Наказу Міністерства юстиції України від 08.06.2017 №2016/7 "Про проведення камеральної перевірки державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1», відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 990 від 21.12.2016 р., та на підставі акту за результатами проведення моніторингу реєстраційних дій державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 31.05.2017 р. проведено камеральну перевірку державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1».

Відповідно довідки від 16.06.2017 р. за результатами проведення камеральної перевірки державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1», відповідно до ч.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 9 Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 р. № 990, комісія запропонувала тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 1 (один) рік.

Наказом Міністерства юстиції України №2014/5 від 26.06.2017 "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» тимчасово заблоковано доступ державного реєстратора приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на один рік, визначено, що Департаменту державної реєстрації та нотаріату здійснити передачу документів, які подані для проведення реєстраційних дій та перебувають на розгляді у державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1, відповідним суб'єктам державної реєстрації, що забезпечують зберігання реєстраційних справ у паперовій формі. Підставою винесення наказу визначено довідку від 16.06.2017 року за результатами проведення камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 на підставі наказу Міністерства юстиції України від 08.06.2017 №2016/7.

Надаючи правову оцінку рішенням суб'єкта владних повноважень у межах спірних правовідносин, колегія суддів керується наступними приписами норм чинного законодавства.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямовані на забезпечення визнання та захисту державою таких прав, врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі по тексту - Закон).

Відповідно до приписів статті 37-1 Закону контроль у сфері державної реєстрації прав здійснюється Міністерством юстиції України, у тому числі шляхом моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав.

За результатами моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі прав у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України проводить перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав.

У разі якщо в результаті проведеної перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав виявлено прийняття такими державними реєстраторами чи суб'єктами державної реєстрації прав рішень з порушенням законодавства, що має наслідком порушення прав та законних інтересів фізичних та/або юридичних осіб, Міністерство юстиції України вживає заходів до негайного повідомлення про це відповідних правоохоронних органів для вжиття необхідних заходів, а також заінтересованих осіб.

За результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення про: 1) тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав; 2) анулювання доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав; 3) притягнення до адміністративної відповідальності державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав; 4) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; 5) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації прав.

Технічний адміністратор Державного реєстру прав у день надходження рішень, передбачених пунктами 1 і 2 частини другої цієї статті, забезпечує їх негайне виконання.

Рішення, передбачені пунктами 3-5 частини другої цієї статті, виконуються Міністерством юстиції України протягом п'яти робочих днів з дня їх прийняття.

У разі прийняття рішення про тимчасове блокування або анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав, скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації прав Міністерство юстиції України вирішує питання про передачу на розгляд суб'єкту державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, документів, що подані для проведення реєстраційних дій та перебувають на розгляді у відповідного державного реєстратора, акредитованого суб'єкта державної реєстрації прав.

Порядок здійснення контролю, проведення камеральних перевірок та критерії, за якими здійснюється моніторинг, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Процедуру здійснення Мін'юстом відповідно до Законів України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та"Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закони) контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань визначено Порядком здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 р. № 990 (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до п.1 Порядку моніторинг реєстраційних дій - комплекс організаційних та технічних (з використанням програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри) заходів, які забезпечують систематичну, вибіркову перевірку дотримання державними реєстраторами прав на нерухоме майно, державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державні реєстратори), уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації законодавства під час проведення реєстраційних дій за критеріями, визначеними цим Порядком.

Згідно з пунктами 4-7 Порядку моніторинг реєстраційних дій проводиться на підставі відомостей реєстрів за допомогою програмних засобів їх ведення за такими критеріями: 1) порушення строків, визначених Законами; 2) проведення реєстраційних дій в неробочий час; 3) відсутність у реєстрах електронних копій документів, поданих для державної реєстрації, виготовлених шляхом їх сканування; 4) проведення реєстраційних дій на підставі судових рішень; 5) скасування (видалення) записів з реєстрів; 6) державні реєстратори та/або суб'єкти державної реєстрації, визначені Мін'юстом.

Періодичність моніторингу реєстраційних дій за окремими зазначеними критеріями, перелік державних реєстраторів та/або суб'єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг за критерієм, визначеним у підпункті 6 цього пункту, а також строк, протягом якого проводиться такий моніторинг, визначаються (затверджуються) Мін'юстом з розміщенням відповідної інформації на офіційному веб-сайті.

За результатами моніторингу реєстраційних дій складається відповідний акт в письмовій формі, який засвідчується підписом посадової особи Мін'юсту, що проводила такий моніторинг.

У разі виявлення на підставі акту моніторингу реєстраційних дій порушень порядку державної реєстрації проводиться камеральна перевірка державних реєстраторів та/або суб'єктів державної реєстрації.

Камеральна перевірка проводиться на підставі наказу Мін'юсту, яким утворюється комісія у складі не менше ніж трьох посадових осіб Мін'юсту. Камеральна перевірка проводиться у строк, що не перевищує 14 робочих днів. Наказ Мін'юсту про проведення камеральної перевірки в обов'язковому порядку розміщується на офіційному веб-сайті.

Копія наказу Мін'юсту про проведення камеральної перевірки надсилається протягом трьох робочих днів з дня його прийняття разом із супровідним листом державному реєстратору та/або суб'єкту державної реєстрації.

Відповідно до пунктів 9-10 Порядку результати камеральної перевірки оформляються довідкою, яка підписується усіма членами комісії. За результатами проведеної камеральної перевірки Мін'юст на підставі довідки комісії приймає мотивоване рішення відповідно до Законів у формі наказу.

Зі змісту наведених приписів норм чинного законодавства, що регулює процедуру здійснення Мін'юстом відповідно до Законів України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та"Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, судом встановлено право Міністерства юстиції України з метою виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав здійснювати моніторинг реєстраційних дій у Державному реєстрі прав, а також у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав проводити перевірки державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав.

Колегією суддів встановлено, що накази Міністерства юстиції України від 13.05.2017 №1569/7 «Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно» та від 08.06.2017 №2016/7 «Про проведення камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1» винесені на виконання вимог ст.37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

При цьому колегія суддів зазначає, що чинним законодавством не передбачено критеріїв обрання державних реєстраторів для проведення моніторингу реєстраційних дій.

Стосовно повідомлення позивача щодо проведення стосовно неї моніторингу та камеральної перевірки, судом встановлено, що оскаржувані накази розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Представником відповідача зазначено, що наказ від 08.06.2017 №2016/7 направлено позивачу разом із супровідним листом від 08.06.2017 №6156/19/37-17 у строк, встановлений п.7 Порядку №990, на підтвердження чого надано копію листа.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість наказу Міністерства юстиції України від 08.06.2017 №2016/7 «Про проведення камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1».

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу наказу Міністерства юстиції України №1741/5 від 29.05.2017 "Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1» до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення про тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав.

Як встановлено судом вище, підставою для винесення оскаржуваного наказу відповідачем визначено довідку від 16.06.2017 року за результатами проведення камеральної перевірки державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1.

Відповідно до довідки за результатами проведення камеральної перевірки державного реєстратора приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 від 16.06.2017 комісією встановлено порушення: при державній реєстрації права власності за заявами від 14.02.2017 р. № 20975532; від 03.02.2017 р. № 20827941; при розгляді заяв про внесення змін № №21163764,21164249; 21164398,21169331, 21188852, 21189346, 21189833,21189031,21188521,21175369,21175106,21191778,21191361,21190413,21190086,21189833,21189551,21189031; при перевірці реєстраційних дій у заявах №№ 20870389,20870474,20870559,20870588,20870615,21185157,21146390,21169331,21164398,21164249,21191778,21191361,21190413,21190086,21189833,21189551,21189031,21188852,21189346,21189833,21189031,21188521; щодо строків державної реєстрації у заявах: №№ 20870389, 20870559,20870588,20870541; щодо оплати адміністративного збору у заявах: №№ 20823809,20827941,20845967,20848588,20870389,20870474,20870541,20870559,20870588,20870615,20908694,20911459,20911536,21027685,20953169,20954382,20975532,21015292; щодо встановлення черговості розгляду заяви № 20953169, а також видалення з Державного реєстру прав розділу № 1168408112101.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами камеральної перевірки державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1, наказом Міністерства юстиції України № 2014/5 від 26.06.2017 р. «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 р. № 990 тимчасово заблоковано доступ державного реєстратора – приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» строком на 1 рік.

Також з матеріалів справи слідує, що даний наказ направлений позивачу супровідним листом № 7159/19/37-17 від 07.07.2017 р.

Згідно «Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 990 від 21.12.2016 р. « 8. Під час проведення камеральної перевірки комісія має право: 1) ознайомлюватися з електронними копіями документів, на підставі яких проводилися реєстраційні дії та які розміщені у реєстрах, а також з документами, створеними за допомогою програмних засобів ведення реєстрів; 2) витребувати у суб'єкта державної реєстрації, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, у державного реєстратора копії документів в паперовій формі, відомості про які містяться в реєстрах, проте відсутні виготовлені шляхом сканування електронні копії таких документів у реєстрах; 3) вимагати від державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації надання пояснень»

Крім того, п.12 даного Порядку передбачено, що «Копії рішення, прийнятого за результатами проведеної камеральної перевірки, засвідчені в установленому законодавством порядку, надсилаються скаржнику (в разі розгляду скарги), державному реєстратору та/або суб’єкту державної реєстрації протягом трьох робочих днів з дня його прийняття».

Як слідує з матеріалів справи, відповідач, всупереч вищезазначеному Порядку, заблокувавши доступ до державного реєстру, фактично позбавив позивача права на надання пояснень з приводу виявлених порушень.

Відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

До суду не надано доказів того, що під час проведення камеральної перевірки суб'єктом владних повноважень вживались будь-які заходи щодо перевірки порушень, які виявлено на підставі даних реєстру, у тому числі відповідачем не запитувались копії документів на паперових носіях, пояснення суб'єкта перевірки, тощо.

До суду також не надано будь-яких доказів щодо підтвердження наявності виявлених порушень.

Під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім вимогам ч.3 ст.2 КАС України (пункт 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" від 6 березня 2008 року N 2).

Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, однак лише за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Суд зазначає, що при прийнятті рішення у формі наказу Міністерства юстиції України №2014/5 від 26.06.2017 р. «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» на підставі довідки про результати камеральної перевірки відповідачем порушено принципи обґрунтованості та гласності.

Зокрема, принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Суб'єкт владних повноважень повинен застосовувати принцип гласності, приймаючи рішення, що матиме вплив на права, свободи чи інтереси особи, особливо, якщо це рішення може мати несприятливі наслідки для особи. Особа, щодо якої приймають рішення, має право бути вислуханою суб'єктом владних повноважень: вона може наводити обставини та докази на їх підтвердження, правові аргументи тощо.

Як встановлено судом вище, відповідачем при проведенні камеральної перевірки, складенні довідки та винесення оскаржуваного наказу не забезпечено участі позивача у процесі прийняття рішення шляхом можливості надати пояснення.

Окрім того, відповідачем не надано до суду доказів отримання позивачем копії наказу щодо призначення камеральної перевірки №2016/7 від 08.06.2017 до моменту проведення перевірки, що також порушує право особи приймати участь у прийнятті рішення щодо неї.

З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку про те, що наказ Міністерства юстиції України №2014/5 від 26.06.2017р. «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» прийнято з порушеннями вимог Закону Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку №990.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За приписами ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів належним чином обґрунтованості наказу Міністерства юстиції України №2014/5 від 26.06.2017 року «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».

На підставі вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду – скасувати, прийняти нове рішення

Керуючись ст. ст. 198, 202, 205,207 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 – задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2017 р. – скасувати та прийняти нову постанову.

Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України № 2014/5 від 26.06.2017 р. «Про тимчасове блокування доступу державного реєстратора - приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».

Відновити доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, виконання чого доручити Державному підприємству «Національні інформаційні системи», що є технічним адміністратором Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в особі Дніпропетровської філії Державного підприємства «Національні інформаційні системи».

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: О.М. Лукманова