Постанова № 71687378, 18.01.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2018
Номер справи
805/1757/17-а
Номер документу
71687378
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2018 року справа №805/1757/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року у справі № 805/1757/17-а (головуючий І інстанції Кошкош О.О.), складену в повному обсязі 26 червня 2017 року в м. Слов’янськ Донецької області за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» (далі – позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС (далі – відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень від 29 листопада 2016 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, що прийняті на підставі акту перевірки від 09 листопада 2016 року № 709/28-01-42-131268.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що перевірка дотримання вимог своєчасної реєстрації податкових накладних є предметом документальної перевірки, всупереч цього відповідачем проведена камеральна, в результаті чого порушена процедура проведення перевірки. Щодо порушення зазначив, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних спричинена об’єктивними факторами, наявність обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) при дотримання норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкових декларацій підтверджується сертифікатом Торгово-промислової палати України. Можливість продовження строку реєстрації податкових накладних з причини наявності обставин непереборної сили звільняє платника податків від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та виключає саму можливість притягнення платника податків до відповідальності та накладання штрафів за вказане порушення.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року у справі № 805/1757/17-а позов було задоволено, внаслідок чого:скасовано податкове повідомлення-рішення Дніпропетровського управління офісу великих платників податків ДФС від 29 листопада 2016 року № НОМЕР_1; скасовано податкове повідомлення-рішення Дніпропетровського управління офісу великих платників податків ДФС від 29 листопада 2016 року № НОМЕР_2; скасовано податкове повідомлення-рішення Дніпропетровського управління офісу великих платників податків ДФС від 29 листопада 2016 року № НОМЕР_3.

Не погодившись з таким рішенням, Офіс великих платників податків ДФС подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю – доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Островського, будинок 8) зареєстроване у якості юридичної особи 12.11.1998, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис, взято на податковий облік у Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків ДФС.

Колегією суддів встановлено, що 09 листопада 2016 року контролюючим органом проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» за листопад 2015 року та даних Єдиного реєстру податкових накладних за результатом якої складено акт № 709/28-01-42-131268.

З висновків акту вбачається порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних виписаних у листопаді 2015 року, що підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ.

29 листопада 2016 року на підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення-рішення, а саме:№ НОМЕР_1, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування застосовано штраф у розмірі 804,81 грн.; № НОМЕР_2, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування застосовано штраф у розмірі 126228,47 грн.; № НОМЕР_3, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування застосовано штраф у розмірі 801,56 грн.

Відповідно до положень пункту 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України (далі-ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Згідно з п. 120-1.1. ст. 120 ПК України (в редакції чинній на момент реєстрації податкових накладних) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Колегією суддів встановлено та не заперечується сторонами, що позивач всупереч вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України несвоєчасно зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних вищезазначені податкові накладні з порушенням терміну їх реєстрації.

Разом з цим, позивач зазначає, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних зумовлена настанням обставин непереборної сили (форс-мажору).

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

За положеннями статті першої цього Закону період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053».

Так, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р м. Донецьк (місце попередньої реєстрації позивача) та м. Краматорськ (місце перереєстрації) включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Таким чином, сертифікат ТПП є документом, що засвідчує настання обставин непереборної сили при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів.

Позивачем надано сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати № 2880/05-4 від 05.09.2014 року, яким товариству засвідчено настання обставин непереборної сили з 14.04.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації.

Разом з цим, колегія суддів зазначає, що Торгово-промисловій палаті України Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ надано право лише засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікат про такі обставини з зазначенням дати виникнення форс-мажору, тому колегія суддів не зауважує на посилання на певні статті Податкового кодексу України у сертифікаті, оскільки права вибору списання, розстрочення чи відстрочення податкового боргу суб’єктів господарювання, що звертаються за отриманням сертифікатів, Торгово-промислова палата України не має.

Таким чином, позивач є звільненим з 01 серпня 2014 року від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань, а саме за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем безпідставно прийнято спірні податкові повідомлення-рішення, у зв’язку з чим вони підлягають скасуванню.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв’язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року у справі № 805/1757/17-а – залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року у справі № 805/1757/17-а – залишити без змін.

Повний текст постанови виготовлено 18 січня 2018 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді І.В. Сіваченко

ОСОБА_1