Рішення № 71685043, 16.01.2018, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
817/2152/17
Номер документу
71685043
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

16 січня 2018 року м. Рівне №817/2152/17Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом:

Головного управління ДФС у Рівненській області доОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, В С Т А Н О В И В:

14.12.2017 Головне управління ДФС у Рівненській області звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 44000,00 грн., з підстав несплати даним платником штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, нарахованих рішеннями №0001774000, №0001784000 та №0001794000 від 24.11.2016.

Ухвалою суду від 18.12.2017 відкрите спрощене (письмове) провадження.

В межах наданого судом строку, відповідачем відзиву на позов не подано.

Дослідивши у письмовому провадженні подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що за відповідачем рахується податковий борг із штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в загальному розмірі 44000,00 грн.

Дана заборгованість виникла наступним чином.

25.10.2016 посадовими особами ГУ ДФС у Рівненській області проведено перевірку стану дотримання вимог чинного законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів у торговій точці, де здійснює свою підприємницьку діяльність відповідач.

Результати перевірки оформлені актом №141/17-00-40/НОМЕР_1, на підставі якого 24.11.2016 позивачем винесено рішення:

- №0001774000 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17000 грн. згідно з абзацом п'ятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензій (а.с.11);

- №0001784000 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17000 грн. згідно з абзацом п'ятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензій (а.с.10);

- №0001794000 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 10000 грн. згідно з абзацом чотирнадцятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби (а.с.12).

Відповідальність за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензій передбачена абзацом п'ятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 і становить 200 % вартості товару, але не менше 17000 грн.

Аналогічний вид і міру відповідальності встановлено за роздрібну торгівлю тютюновими виробами.

Відповідальність за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби передбачена абзацом чотирнадцятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 і становить 100 % вартості товару, але не менше 10000 грн.

За наведеного, суд констатує, що рішення про застосування фінансових санкцій №0001774000, №0001784000 та №0001794000 від 24.11.2016 прийняті суб'єктом владних повноважень на підставі, в межах наданих повноважень, в розмірах та у строки, визначені чинним законодавством України.

Копії даних рішень були направлені відповідачу та врученні йому 09.12.2016 року, що підтверджено зворотнім рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.13).

За визначенням, що міститься в підпункті 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності – є грошовим зобов'язанням платника податків.

В свою чергу, за правилами підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за застосування штрафних (фінансових) санкцій є контролюючий орган.

Згідно із підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.

За правилами пункту 57.2 статті 57 Податкового кодексу України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

В силу положень пункту 57.3. цієї статті, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Доказів оскарження в адміністративному порядку рішень про застосування фінансових санкцій №0001774000, №0001784000 та №0001794000 від 24.11.2016, суду не надано. За даними ЄДРСР відповідач до суду з позовом про визнання протиправним і скасування вказаних рішень не звертався.

Відповідно, грошові зобов'язання зі сплати штрафних санкцій, визначені вказаними рішеннями, набули статусу узгоджених і підлягають сплаті в бюджет.

В силу вимог підпункту 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України, сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.

Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Однак, відповідно до пункту 59.5. статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Наявними матеріалами справи підтверджено, що відповідачу було виставлено податкову вимогу форми "Ф" №9521-17 від 02.09.2016 на суму заборгованості - 3866,43 грн., яка існувала на той час (а.с.9).

Станом на день розгляду справи судом, податковий борг відповідача в сумі 44000,00 грн. підтверджено довідкою про стан розрахунків з бюджетом та витягом з облікової картки платника податків (а.с.5,7-8).

У відповідності до статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк.

На момент розгляду справи судом, доказів сплати чи часткового погашення заборгованості зазначеної вище суми податкового боргу відповідачем суду не надано.

За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що відповідач свій податковий обов’язок не виконав.

Згідно з частиною п'ятою статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

За наведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення фінансових санкцій підлягають до задоволення.

Судові витрати по справі згідно частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Головного управління ДФС у Рівненській області (33023, м.Рівне, вул. Відінська,12, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ - 39394217) до ОСОБА_1 (35613, с.Озеряни, Дубенського району, вул. Зелена,16, РНОКПП - НОМЕР_1) задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у вигляді штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 44000 (сорок чотири тисячі) гривень 00 копійок., який перерахувати на р/р 31414561700302, УК у Рівненському районі/с.Великий Житин/21081500, код ЄДРПОУ 38012756, банк одержувача ГУДКСУ у Рівненській області, МФО 833017.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повне судове рішення складено 16 січня 2018 року

Суддя Друзенко Н.В.