
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2017 року (10 год. 30 хв.)Справа № 808/3597/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод Дніпроспецcталь» ім. А.М.Кузьміна
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення,
ВСТАНОВИВ:
27 листопада 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод Дніпроспецcталь» ім. А.М.Кузьміна (далі - позивач) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення – рішення від 17.11.2017 №0007434706.
В обґрунтуванні позовних вимог зокрема зазначив, що ним були надані всі необхідні документи та пояснення, що підтверджують правомірність формування податкового кредиту у зв'язку із взаємовідносинами з TOB «Дніпротехмет», TOB «Верагруп», TOB «Вертекс Торг», TOB « Укрспеціндустрія-метал». Вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення порушує права та охоронювані законом інтереси Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод Дніпроспецталь» ім. А.М.Кузьміна у сфері публічно-правових відносин.
Ухвалою суду від 29.11.2017 провадження в адміністративній справі відкрито, закінчено підготовче провадження та призначено судове засідання на 18.12.2017.
Позивачем 18.12.2017 подано до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов, зокрема зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті з додержанням вимог діючого законодавства. В задоволені адміністративного позову просить відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що в період з 23.10.2017 по 09.11.2017 на підставі пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДФС проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань достовірності декларування від'ємного значення ПДВ по декларації за серпень 2017року, яке становить більше 100 тис. грн., відображеного в податковій декларації з ПДВ за серпень 2017року, про що складено акт № 107/28-10-47-06/00186536 від 09.11.2017.
У висновках вказаного акту зазначено про порушення позивачем п. 198.1. п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст.198, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту по декларації за серпень 2017року (р. 19) на суму 293 936 грн., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку по декларації за серпень 2017року (р.20.2.1) на суму 293 936 грн.
Не погодившись із вказаним актом, позивачем надано заперечення на акт №115-146 від 13.11.2017.
17.11.2017 контролюючим органом було винесено податкове повідомлення – рішення № НОМЕР_1, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 293 936 грн. та застосовано штрафні санкції у сумі 146 968 грн.
Вважаючи прийняте відповідачем податкове повідомлення - рішення від 17.11.2017 № НОМЕР_1 протиправними позивач звернувся до суду із позовом про їх скасування.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач мав фінансово - господарські операції з TOB «Дніпротехмет», TOB «Верагруп», TOB «Вертекс Торг», TOB « Укрспеціндустрія-метал».
Позивачем до матеріалів справи надані витяги з реєстру платників податку на додану вартість, по деякім контрагентам копії свідоцтв платника ПДВ, які підтверджують, що на момент вчинення господарських операцій всі прямі контрагенти були платниками податку на додану вартість.
Щодо взаємовідносин позивача з TOB «Дніпротехмет» суд вважає за необхідне зазначити наступне.
04.12.2014 між TOB «Дніпротехмет» (Постачальник) та ПрАТ «Дніпроспецсталь» (Покупець) був укладений договір поставки №11140792 відповідно до якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та оплатити феросплави та інші матеріали (надалі - Товар), на умовах викладених в цьому Договорі. Товар поставляється партіями на умовах DAP (склад покупця) згідно з міжнародними правилами Інкотермс-2010. Орієнтовна сума договору складає 39 500 000,00 (тридцять дев'ять мільйонів п'ятсот тисяч), в т.ч. ПДВ 6 583 333,33 грн. Ціна на товар може бути змінена лише за згодою Сторін. Оплата кожної партії Товару здійснюється у розмірі 100% її вартості протягом 60 (шістдесят) календарних днів з дати прийняття Товару при наявності оригіналу рахунка. За прострочення поставки Товару Постачальник сплачує Покупцю неустойку у розмірі 0,5%вартості простроченого Товару за кожен день прострочення. У разі порушення Покупцем умов оплати Товару він сплачує пеню у розмірі 0,5%від несплаченої суми за кожен день прострочення платежу але не більше подвійної облікової ставки НБУ.
15.06.2017 між TOB «Дніпротехмет» та ПрАТ «Дніпроспецсталь» підписана додаткова угода №1 до договору №11140792від 04.12.2014.
На виконання умов укладеного договору TOB «Дніпротехмет» та ПрАТ «Дніпроспецсталь» підписано Специфікацію №14 від 10.05.2017 до договору №11140792 від 04.12.2014.
Також, 06.07.2017 TOB «Дніпротехмет» та ПрАТ «Дніпроспецсталь» підписано Специфікацію №15 до договору №11140792 від 04.12.2014.
Факт придбання товару підтверджується первинними документами, зокрема: договорами на поставку, податковими накладними, прибутковими ордерами, товарно – транспортними накладними, рахунками – фактури та надані сертифікати якості продукції.
Крім того, ПрАТ «Дніпроспецсталь» до суду надано копії паспортів якості на продукцію (Дрібняк коксовий КМ-1) придбані від TOB «ДНІПРОТЕХМЕТ».
Щодо взаємовідносин позивача з TOB «Верагруп» суд вважає за необхідне зазначити наступне.
12.12.2016 між TOB «Верагруп» (Постачальник) та ПрАТ «Дніпроспецсталь» (Покупець) був укладений договір поставки №11160749 відповідно до якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та оплатити феросплави та інші матеріали (надалі - Товар), на умовах викладених в цьому Договорі. Товар поставляється партіями на умовах DAP (склад покупця) згідно з міжнародними правилами Інкотермс-2010. Орієнтовна сума договору складає 105.000.000,00 (сто п'ять мільйонів), в т.ч. ПДВ 17.500.000.00 грн. Ціна на товар може бути змінена лише за згодою Сторін. Оплата кожної партії Товару здійснюється у розмірі 100% її вартості протягом 60 календарних днів з дати прийняття Товару при наявності оригіналу рахунка. За прострочення поставки Товару Постачальник сплачує Покупцю неустойку простроченого Товару за кожен день прострочення. У разі порушення Покупцем умов оплати Товару він сплачує пеню у розмірі 0,5%від несплаченої суми за кожен день прострочення платежу але не більше подвійної облікової ставки НБУ. За поставку неякісного Товару Постачальник сплачує Покупцю штраф у розмірі 10% від вартості неякісного Товару і зобов'язується поставити Товар належної якості в узгоджений з Покупцем термін. Договір набуває чинності з моменту підписання і скріплення печатками Сторонами і діє до 31.12.2018 року.
15.06.2017 між TOB «Верагруп» та ПрАТ «Дніпроспецсталь» підписана додаткова угода №1 до договору №11160749 від 12.12.2016.
На виконання умов укладеного договору TOB «Верагруп» та ПрАТ «Дніпроспецсталь» підписано Специфікацію №7 від 13.09.2017 до договору №11160749 від 12.12.2016.
Факт придбання товару підтверджується первинними документами за перевіряємий період, зокрема: договорами на поставку, видатковими накладними, прибутковими ордерами, товарно – транспортними накладними та сертифікатом якості на товар.
Щодо взаємовідносин позивача з TOB «Вертекс Торг» суд вважає за необхідне зазначити наступне.
25.10.2016 між TOB «Вертекс Торг» (Постачальник) та ПрАТ «Дніпроспецсталь» (Покупець) був укладений договір поставки №11160595 відповідно до якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та оплатити устаткування (надалі - Товар), на умовах викладених в цьому Договорі. Товар поставляється партіями на умовах DAP Запоріжжя (склад покупця) згідно з міжнародними правилами 1нкотермс-2010. Орієнтовна сума договору складає 900,000,00 (дев'ятсот тисяч гривень 00 коп.), в т.ч. ГІДВ 150,000,00 грн. ( сто п'ятдесят тисяч гривень 00коп.) Загальна сума договору складається з сум всіх специфікацій. Оплата кожної партії Товару здійснюється на поточний рахунок постачальника в розмірі 100% від вартості товару протягом 90 календарних днів від дати постачання Товару. За прострочення поставки Товару Постачальник сплачує Покупцю неустойку у розмірі 0,5%вартості простроченого Товару за кожен день прострочення. У разі порушення Покупцем умов оплати Товару він сплачує пеню у розмірі 0,5% від несплаченої суми за кожен день прострочення платежу але не більше подвійної облікової ставки НБУ. За поставку неякісного Товару Постачальник сплачує Покупцю штраф у розмірі 10% від вартості неякісного Товару і зобов'язується поставити Товар належної якості в узгоджений з Покупцем термін. Договір набуває чинності з моменту підписання і скріплення печатками Сторонами і діє до 31.12.2018 року.
На виконання умов укладеного договору TOB «Вертекс Торг» та ПрАТ «Дніпроспецсталь» підписано Специфікацію №9 від 18.08.2017.
Факт придбання товару підтверджується первинними документами за перевіряємий період, зокрема: договорами на поставку, видатковими накладними, податковими накладними, прибутковими ордерами, товарно – транспортними накладними, рахунками-фактури.
Щодо взаємовідносин позивача з TOB «Укрспеціндустрія - Метал» суд вважає за необхідне зазначити наступне.
15.06.2017 між TOB «Укрспеціндустрія - Метал» (Постачальник) та ПрАТ «Дніпроспецсталь» (Покупець) був укладений договір поставки №11170333 відповідно до якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупцеві, а Покупець прийняти та оплатити феросплави та інші матеріали (надалі - Товар). Товар поставляється партіями на умовах DAP (склад покупця) згідно з міжнародними правилами Інкотермс-2010. Орієнтовна сума договору складає 105000000,00 (сто п'ять мільйонів) грн., в т.ч. ПДВ 17500000,00 грн. Ціна на товар може бути змінена лише за згодою Сторін. Оплата кожної партії Товару здійснюється у розмірі 100% її вартості протягом 90 (дев'яносто) календарних днів з дати прийняття Товару при наявності оригіналу рахунка. За прострочення поставки Товару Постачальник сплачує Покупцю неустойку у розмірі 0,5%вартості простроченого Товару за кожен день прострочення. У разі порушення Покупцем умов оплати Товару він сплачує пеню у розмірі 0,5%від несплаченої суми за кожен день прострочення платежу але не більше подвійної облікової ставки НБУ. За поставку неякісного Товару Постачальник сплачує Покупцю штраф у розмірі 10% від вартості неякісного Товару і зобов'язується поставити Товар належної якості в узгоджений з Покупцем термін. Договір набуває чинності з моменту підписання і скріплення печатками Сторонами і діє до 31.12.2020 року.
На виконання умов договору між сторонами підписана Додаткова угода №1 від 11.08.2017 та Специфікація №2 від 11.08.2017.
Факт придбання товару підтверджується первинними документами за перевіряємий період, зокрема: договорами на поставку, видатковими накладними, податковими накладними, прибутковими ордерами, товарно – транспортними накладними, рахунками-фактури та сертифікатом якості.
Крім того, в акті перевірки відповідачем зроблено висновок, що ПрАТ «Дніпроспецсталь» створена схема штучного руху товару, спрямована на створення формального документообігу, про що свідчить те, що постачальники не мають матеріальної бази, об'єктивно необхідної для виконання поставок, які були предметом перевірки, контрагенти позивача були учасниками проведення транзитних фінансових потоків у правовідносинах з іншими суб'єктами господарювання, а також відсутність у позивача документів, складенням яких опосередковується постачання продукції. Перевіркою встановлено документування зазначених операцій та відображення в бухгалтерському обліку без можливості підтвердження таких операцій постачальником.
Суд не погоджується з такими висновками відповідача, з огляду на те, що право на податковий кредит виникло на підставі податкових накладних, складених та належним чином зареєстрованих цими контрагентами. Жодних зауважень щодо оформлення та реєстрації податкових накладних TOB «Дніпротехмет», TOB «Верагруп», TOB «Вертекс Торг», TOB « Укрспеціндустрія-метал» Акт перевірки не містить.
Відсутність у контрагентів трудових ресурсів та виробничих потужностей для самостійного виконання договірних зобов'язань не свідчить про неможливість виконати відповідні роботи, послуги чи поставку та не є підставою для виключення з податкового обліку, саме з цих мотивів, витрат на оплату цих товарів (робіт, послуг), у тому числі й по ПДВ. Адже податковий контроль не призначений перевіряти економічну доцільність рішень, що приймаються суб'єктами господарювання, які у сфері господарської діяльності наділені самостійністю при виборі контрагентів, вирішенні питання щодо необхідності залучення третіх осіб до виконання своїх господарських зобов'язань тощо.
В акті перевірки відсутня інформація, що податковий орган досліджував та встановив обставини того, що вказані операції не могли бути вчинені контрагентами позивача з залученням орендованих транспортних засобів, праці найманих працівників на підставі відповідних цивільно-правових угод, укладених вказаними контрагентами позивача з третіми особами.
Законодавством України не передбачено обов'язковість наявності на праві власності (на балансі підприємства) майна, обладнання, устаткування та інших видів майна, які відносяться до категорії основних засобів. Для забезпечення потреб діяльності можуть залучатися комплексні послуги сторонніх організації, придбання у власність будь-яких основних засобів у даному випадку не є обов'язковим та у більшості випадків не є раціональним, та економічно обґрунтованим.
Стосовно трудових ресурсів контрагентів перевіряючи податкового органу не врахували, що кількість штатних працівників не впливає на результат праці, тому що законодавство України не містить заборони щодо залучення для співпраці суб'єктів господарювання будь яких організаційно-правових форм, а посилання на відсутність такої інформації не може бути підставою для невизнання реальності господарських операцій.
Крім того, покладання на позивача відповідальності за можливі порушення законодавства іншими суб'єктами господарювання та посилання податкового органу на недоведеність факту постачання та придбання позивачем товару у зв'язку із неможливістю встановлення походження такого товару за ланцюгом постачання, протирічить принципу індивідуальної відповідальності, закріплений ст. 61 Конституції України.
При придбанні товару покупець зобов'язаний лише сплатити відповідну суму податку на додану вартість продавцю в ціні товару, який зобов'язаний внести цю суму податку на додану вартість до бюджету і у випадку невиконання свого обов'язку понести за це відповідальність.
Крім того, статтею 1 Закону про бухгалтерський облік передбачено, що господарською операцією є дія чи подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Отже, визначаючою ознакою господарської операції є те, що вона повинна бути причиною реальних змін майнового стану платника податків.
Податковим органом обставина щодо наявності реальних змін у податковому, бухгалтерському обліку позивача не спростована - в акті перевірки відсутнє жодне посилання на первинний документ, який би не відповідав змісту здійснених поставок, при розгляді справи відповідач не заперечував реальність здійснення господарських операцій.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що товарність операцій та фактична поставка, оплата, оприбуткування і використання товару, отриманого від TOB «Дніпротехмет», TOB «Верагруп», TOB «Вертекс Торг», TOB « Укрспеціндустрія-метал» підтверджена як необхідними, так і додатковими документами.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить із наступного.
Згідно з пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Згідно з п. 198.3 ст. ст. 198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше: ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних; для платників податку, що застосовують касовий метод, - ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку;
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 цієї статті перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов’язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з податку за такою операцією.
Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
Таким чином, податковий кредит для цілей визначення об’єкта оподаткування податком на додану вартість має бути підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, які є підставою для формування податкового обліку платника податків. Податкова накладна є документом, який підтверджує факт сплати покупцем ПДВ у ціні товару.
Суд зазначає, зауважень до податкових накладних, рівно як й до інших документів первинного бухгалтерського обліку позивача по взаємовідносинам із вищенаведеними контрагентами у контролюючого органу не було.
Відповідно до ч.2 ст.74 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.
Статтею 1 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (далі - Закон № 996-ХІV) визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, а його статтею 3 передбачено, що бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 996-ХІV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена також в пп.1.2 п.1, пп.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 (далі - Положення), первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 вказаного Закону та п.2.4 Положення, первинні документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно з п.2.15 та п.2.16 вищевказаного Положення, забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.
Таким чином, для надання юридичної сили і доказовості первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок. Крім того, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
Згідно з ст. 1 Закону № 996-ХІV, господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства. Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції – дії або події, що спричинили реальні зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства, тобто майновому стані платника податків.
Суд зазначає, що оглянуті первинні документи містять назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; особистий підпис особи, яка брала участь у здійсненні господарської операції; первинні документи виписані реально існуючими на час вчинення угоди суб'єктами права.
Тобто, надані первинні бухгалтерські документи по формі та за змістом відповідають вимогам Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” та Положення.
Документи, які надані позивачем, суд вважає достатніми та такими, що підтверджують факт придбання послуг у контрагентів, використання їх у власній господарській діяльності, та настання змін в майновому стані платника податків.
Наявність первинних документів є достатньою підставою для відображення вказаних операцій в бухгалтерському обліку, а оскільки дані податкового обліку базуються на даних бухгалтерського обліку, висновок відповідача щодо незаконності віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту, що зрештою сформувало від’ємне значення, є необґрунтованим, що виключає наявність підстав для висновку про відсутність фактичного здійснення господарських операцій.
Суд зазначає, зауважень до податкових накладних, рівно як й до інших документів первинного бухгалтерського обліку позивача по взаємовідносинам із вищенаведеними контрагентами у контролюючого органу не було.
Відповідно до ч.4 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь» ім. А.М.Кузьміна (69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 81, код ЄДРПОУ 00186536) задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення – рішення №0007434706 від 17.11.2017.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь» ім. А.М.Кузьміна (69008, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 81, код ЄДРПОУ 00186536) суму судового збору у розмірі 6613,56 грн. (шість тисяч шістсот тринадцять гривень 56 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.
Рішення у повному обсязі виготовлено 28.12.2017.
Суддя О.В.Конишева