
Дата документу 18.01.2018
ЄУ № 310/5439/17
Провадження №2/420/121/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Проньки В.В.,
за участю секретаря Сіренко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Бердянського міськрайонного суду Запорізької області з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з останнього на свою користь суму надміру виплаченої допомоги переміщеним особам на проживання в розмірі 3821,16 грн.
Ухвалою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 03.10.2017 зазначене справа передана за підсудністю на розгляд до Новопсковського районного суду Луганської області.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 28.11.2017 справа була прийнята до провадження Новопсковського районного суду Луганської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04.06.2015 відповідач звернувся до управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердянської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідачу була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 04.06.2015 по 03.10.2015. Відповідач також звертався за допомогою 25.12.2014 та йому була призначена допомога з 25.12.2015 по 03.06.2016. В результаті перевірки Міністерства фінансів України за результатами верифікації соціальних виплат у вересні 2016 року з’ясовано, що відповідач має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищувала 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (з 01.09.2015). Виплата допомоги відповідачу припинена з 01.03.2016. В результаті надання недостовірної інформації (в заяві про призначення допомоги відповідач вказав, що не має на депозитному рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб) відповідач незаконно отримав державні кошти з 01.10.2015 по 28.02.2016 в сумі 3821,16 грн. З метою повернення бюджетних коштів відповідачу було направлено повідомлення про розмір надміру перерахованих сум та строк повернення, проте відповідач зазначену суму не повернув, тому позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяву про відкладення розгляду справи суду не надавав, відзив не подав.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, встановивши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши надані докази, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-УІІ від 20.10.2014 внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (далі - Управління) від 04.06.2015 № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та проведення антитерористичної операції відповідач ОСОБА_1 був взятий на облік, як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України.
04 червня 2015 року відповідач звернувся до Управління із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням Управління від 12.06.2015 відповідачу була призначена допомога як працездатній особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання на період з 04.06.2015 по 03.08.2015 в розмірі 442,00 грн, на період з 04.08.2015 по 03.10.2015 в розмірі 221,00 грн.
Рішенням Управління від 01.07.2015 відповідачу була призначена допомога як непрацездатній особі (пенсіонеру), яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.07.2015 по 03.12.2015 в розмірі 884,00грн.
Судом встановлено, що 25 грудня 2015 року відповідач звернувся до Управління із заявою про продовження виплати щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням Управління від 06.01.2016 відповідачу була призначена допомога як непрацездатній особі (пенсіонеру), яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 25.12.2015 по 03.06.2016 в розмірі 884,00грн.
При цьому, в своїх заявах відповідач зазначив, що ні у нього ні у будь-кого з членів його сім'ї на депозитному банківському рахунку відсутні кошти у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Крім того, відповідач був поінформований, що інформація, подана у цих заявах, а також документи, додані до них, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів, про що свідчить його підписи у заявах.
За період з жовтня 2015 по лютий 2016 року відповідачем отримано щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на загальну суму 3821,16 грн, що підтверджується довідкою Управління від 13.10.2016.
Матеріалами справи встановлено, що з 01 березня 2016 року Управлінням припинено виплату вказаної допомоги відповідачу.
Згідно довідки Управління за вих. №11263 від 15.08.2017, виплату допомоги припинено на підставі отриманої Управлінням інформації Міністерства Фінансів України за результатами верифікації соціальних виплат відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування» по захищеним каналам зв’язку 16.09.2016 в електронному вигляді інформації про те, що відповідач ОСОБА_1 мав на депозитному банківському рахунку в ПАТ КБ «Приватбанк» з 01.09.2015 кошти в сумі 101905,47 грн.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначено Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 (далі – Порядок).
Пунктами 2, 3 Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців; грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах, в тому числі, для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї). Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред’являє довідки всіх членів сім’ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
Пунктом 5 Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку. У заяві зазначаються відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, в тому числі наявність у будь-якого із членів сім'ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Крім того, п.6 Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) було передбачено, що грошова допомога не призначається, зокрема, у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Разом з тим, пунктами 10, 11 Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання. Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до Законів України «Про державний бюджет України на 2015 рік», «Про державний бюджет України на 2016 рік», прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, складав з 1 вересня 2015 року – 1378,00грн, з 01 січня 2016 року - 1378,00 грн.
Тобто особа, яка мала (або будь-хто з членів її сім'ї) на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, а саме: в спірний період 13780,00 грн, не мала права на вищезазначену грошову допомогу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно із ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач з 01.09.2015 мав на депозитному банківському рахунку кошти у сумі 101905,47 грн, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, зазначені відомості не вказані відповідачем в заявах про призначення допомоги, відповідач не повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин,
Таким чином, відповідач безпідставно отримав щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 3821,16 грн.
За таких обставин, позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги підлягає задоволенню в повному обсязі та з відповідача на користь позивача підлягають стягненню кошти надміру виплаченої допомоги у сумі 3821,16 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 223, 263-268, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, НОМЕР_3, виданий 09.04.1998 Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2 (Красний Луч) Луганської області, місце перебування: пров. Парашутний, буд. 175, м. Бердянськ Запорізької області, на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області, що розташоване за адресою: вул. Захисників України, 27/34, м. Бердянськ Запорізької області, код ЄДРПОУ 03193258, р/р 35214058030366, Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172, суму надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 01.10.2015 по 28.02.2016 в розмірі 3821 (три тисячі вісімсот двадцять одна) грн 16 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, НОМЕР_3, виданий 09.04.1998 Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2 (Красний Луч) Луганської області, місце перебування пров. Парашутний, буд. 175, м. Бердянськ Запорізької області, судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн на користь держави на р/р№31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача - 820019, код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Новопсковський районний суд Луганської області до Апеляційного суду Луганської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Суддя: В.В. Пронька