
Справа № 392/1833/17
Провадження № 2-а/392/16/18
РІШЕННЯ
17 січня 2018 року
Маловисківський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді- Вдовіченка М.М. при секретарі – Касьян З.А., представника позивача –захисника ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мала Виска адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградської області, про визнання рішення протиправним та зобов»язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати рішення протиправним та зобов"язати вчинити певні дії, посилаючись на те, що він являється внутрішньо переміщеною особою з м. Горлівка Микитівського району Донецької області. З лютого 2016 року , позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст. 14 Закону України " Про пенсійне забезпечення , оскільки має пільговий стаж шахтаря більше 15 років на шахті "Комсомолець"Виробничого об"єднання" Артемвугілля", яку пізніше було реорганізовано у державне підприємство "Шахта " Комсомолець," на різних посадах з підземними умовами праці. Розмір пенсійної виплати позивача мінімальний, згідно ст.8 Закону України " Про підвищення престижної шахтарської праці", ч.1 ст 28 Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Отимавши повідомлення про розмір пенсії після здійснення перерахунку пенсії згідно Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ, позивач виявив, що для обчислення його пенсії враховано заробіток за період з липня 2000 року , по грудень 2013 року, цей заробіток є вкрай невигідним для розрахунку пенсії, оскільки в цей період позивач займався підприємницкою діяльністю і сплачував внески в передбаченому законодавством розмірі. 17 листопада 2017 року, позивач звернувся до відповідача із заявою про врахування для обчислення розміру його пенсії за віком заробітної плати за 60 місяців за період з 01.01.1991 року по 31.12.1995 року , знідно довідки про заробіток № 01/74 від 13.02.2013 року, виданої ДП" Шахта" Комсомолець". Згідно листа № 59/Д-11 від 21.11.2017 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії в зв"язку з неможливістю перевірити даннну довідку щодо відповідності первинним документам , через те, що ці документи знаходяться в архіві м. Горлівка на непідконтрольній території України. Тому позивач вимушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права на пенсійне забезпечення. Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов в повному обсязі, просив його задовольнити з підстав викладених в позовній заяві. Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову в повному обсязі, просив відмовити в його задоволенні, оскільки перевірити надану позивачем довідку неможливо, в зв"язку з тим,що архів знаходиться на непідконтрольній території України.
Суд, вислухавши доводи позивача та його представника, заперечення представника відповідача, дослідивши інші матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі за наступних підстав. Частиною 1 ст. 2 КАС України, передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Як вбачається з вимог ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків. У відповідності до вимог ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення. Згідно з вимогами ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до вимог ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, звернувся до відповідача управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградської області, з заявою про перерахунок пенсії за віком по заробітній платі за 60 календарних місяців за період з 01.01.1991 року по 31.12.1995 року , знідно довідки про заробіток № 01/74 від 13.02.2013 року, виданої ДП" Шахта" Комсомолець". Однак, відповідно до відповіді № 59/Д-11 від 21.11.2017 року ОСОБА_3, було відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те ,що в зв"язку з неможливістю перевірити даннну довідку щодо відповідності первинним документам , оскільки ці документи знаходяться в архіві м. Горлівка на непідконтрольній території України. Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території. Частина 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна. За положеннями ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і дії принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки» з яких вбачається, що документи видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Правовий статус органів та посадових осіб, які діють на території України та створені і проводять свою діяльність не у відповідності із законодавством України, визначено, зокрема, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Так, п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т.ч. пенсія за віком. Частиною 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Абзац 2 ч. 4 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього перерахунку пенсії. Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Частина 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Частина 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Відповідно до п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у за місцем проживання (реєстрації). Відповідно до п. 2.10 Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Суд критично відноситься до заперечень представника відповідача, оскільки вони спростовуються вищевикладеними нормами права та зібраними по справі належними та допустимими доказами. Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів у справі, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі. На підставі викладеного ,керуючись ст.5, 77,241-246,250,255,293,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити. Визнати протиправним рішення Маловисківського об»єдноного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №7 від 21.11.2017 року, про відмову ОСОБА_3 , в перерахунку пенсії за віком. Зобов»язати Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 із врахуванням заробітної плати за 60 місяців за період з 01.01.1991 року по 31.12.1995 року, згідно довідки про заробіток № 01/74 від 13.02.2013 року, виданої ДП «Шахта «Комсомолець» з 01 грудня 2017 року. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: М.М. Вдовіченко.