
Справа № 388/1177/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
17.01.2018 року Долинський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого – судді Степанов С.В.
за участю секретаря Лінська Л.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській адміністративну справу за позовом Долинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, заінтересована особа: ОСОБА_1 про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, –
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить задовільнити позов посилаючись на наступне.
30.10.2017 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_2 винесено постанову про накладення штрафу ВП № 54871286 за невиконання рішення суду у встановлений строк з виконання виконавчого листа № 2а-54/14, виданого 29.03.2016 року Долинським районним судом Кіровоградської області, яким зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Долинському районі провести з 22 квітня 2014 року по 02 серпня 2014 року перерахунок і виплату ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду 3 групи у відповідності з вимогами, встановленими ст.50, ч.4 ст.54, п.З ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю з розрахунку п’ятдесяти відсотків мінімальної пенсії за віком розрахованих з урахуванням визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Позивач зазначає, що постанова відповідача підлягає скасуванню, оскільки відповідно до зазначеного рішення суду за вказаний період було нараховано ОСОБА_1 16667,07 грн. з урахуванням вже проведених виплат (розпорядження від 11.04.2016). Тобто рішення виконано частково у межах компетенції та відповідно до вимог чинного законодавства, а невиконання у частині виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням без поважних причин.
ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області посилається на Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного або місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року N 845 (далі – Порядок), яким визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Таким чином, оскільки боржником за виконавчим листом Долинського районного суду у справі № 2а-54/14 є ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, тобто державний орган, державний виконавець не має законних підстав проводити будь-яке списання (стягнення) коштів за цим виконавчим документом.
Відповідно до п. 1 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 року N 440 (далі Порядок 2) цей Порядок визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", інвентаризації та погашення заборгованості за ними.
Пунктом 3 Порядку 440 визначено, що рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Згідно п. 7 Порядку 440 відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня надходження до неї рішення зобов'язана перевірити за даними Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень виконання такого рішення та у разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі внести дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою (далі - Реєстр).
Отже, виконавчий лист № 2-а-54/14 виданий 29.03.2016 року Долинським районним судом повинен бути прийнятий для обліку до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості та включений до першої черги задоволення вимог.
Представник Долинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області до суду не з’явився, до суду надав заяву про розгляд справи без їх участі за наявними документами в справі.
Представник відповідача відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області у судове засідання не з’явився, про причину неявки не повідомив, повідомлений належно.
Заінтересована особа: ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилась, про розгляд справи належним чином була повідомлена.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновків про наступне.
Ухвалою Долинського районного суду Кіровоградської області провадження № 388/2203/14-а від 05.09.2017 року замінено боржника управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області на його правонаступника ОСОБА_3 об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (а. с. 14).
Постановою державного виконавця від 30 жовтня 2017 року за невиконання рішення суду за виконавчим листом № 2а-54/2014 у встановлений строк у ВП № 54871286 накладено на боржника ОСОБА_3 об’єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області штраф у розмірі 5100грн. (а.с. 5).
Судом установлено, що розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області № 121022 від 11.04.2016 року здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії на виконання постанови Долинського районного суду Кіровоградської області (а. с. 15).
Посилання позивача на Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного або місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року N 845 (далі – Порядок) сприймаються судом критично. Порядком визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Відповідно до п. 1 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 року N 440 (далі Порядок 2), цей Порядок визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", інвентаризації та погашення заборгованості за ними. Пунктом 3 Порядку № 2 визначено, що рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. Згідно п. 7 Порядку № 2 відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня надходження до неї рішення зобов'язана перевірити за даними Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень виконання такого рішення та у разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі внести дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою (далі - Реєстр).
Судом установлено, що зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області провести з 22 квітня 2014 року по 02 серпня 2014 року перерахунок і виплату ОСОБА_1 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, з третьою групою інвалідності у відповідності з вимогами встановленими ст. 50, ч. 4 ст. 54, п. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю з розрахунку п’ятдесяти відсотків мінімальної пенсії за віком розрахованих з урахуванням визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Станом на 30.10.2017р. рішення суду не виконано. В результаті чого державним виконавцем 30.10.2017р. було винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5100грн. на боржника у ВП № 54871286, якою забов’язано виконати рішення протягом 10 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення. Дану постанову того ж дня було направлено боржнику для виконання. До відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Кіровоградській області боржником не надано документів, які б підтверджували виконання рішення суду, чим порушено п.4 ст.. 19 Закон України «Про виконавче провадження», де зазначено, що сторони зобов’язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставини, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником.
Відповідно до ч.2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно п. 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об’єднані управління, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі – Положення), управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також об’єднані управління (далі Управління) є органами Пенсійного фонду України, підпорядкованими відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 4 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Пенсійного фонду України в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України.
Отже, враховуючи повноваження управління Пенсійного фонду України та приймаючи до уваги усталену практику Європейського суду з прав людини ( п.п 22, 23,26 рішення у справі "Кечко проти України" Заява N 63134/00), згідно якої « якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань», суд приходить до висновку про повну необґрунтованість пред’явлених вимог, оскільки відсутність бюджетних асигнувань, не може бути правомірним обґрунтуванням не виконання судового рішення.
Враховуючи вищезазначені положення, суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів позивача щодо скасування постанови про накладення штрафу ВП № 54871286 по виконанню виконавчого листа № 2а-54/14. Позивачем не зазначено жодної норми Закону, яку порушив державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови, чи норми, яку порушив державний виконавець приймаючи оскаржуване рішення. Ті обставини, на які посилається боржник у своїй позовній заяві не можуть слугувати підставою для скасування постанови про накладення штрафу, яка була винесена в рамках примусового виконання виконавчого документу виданого на підставі рішення суду, яке на момент оскаржуваної постанови є чинним.
Предметом розгляду справи згідно позову є скасування постанови про накладення штрафу з примусового виконання виконавчого документа, який на момент відкриття виконавчого провадження є чинним і у відповідності до виог Закону України "Про виконавче провадження" підлягає примусовому виконаню.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
При цьому суд зазначає, що Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного або місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року N 845, на який посилається позивач, не містить норм, що обґрунтовували б протиправність винесеної постанови про накладення штрафу та крім того, як підзаконний акт не може підміняти чи суперечити встановленому законом порядку виконання судових рішень.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 РозділуVII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Долинський районний суд Кіровоградської області.
На підставі викладеного, керуючись ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», статями 2, 8, 9, 77, 242-246, 250, 255, 293, 295 КАС України суд,–
УХВАЛИВ :
Повністю відмовити у задоволенні позову Долинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, заінтересована особа: ОСОБА_1 про скасування постанови про накладення штрафу від 30.10.2017 року у виконавчому провадженню № 54871286 по виконанню виконавчого листа № 2-а-54 /14 від 29.03.2016р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Долинського районного суду ОСОБА_4