
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №338/1278/17
17 січня 2018 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі : головуючого – судді Шишка О.А.
з участю : секретаря Сіщук Г.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Богородчани справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії.
В судовому засіданні представник позивача позивач позов підтримав та пояснив, що позивач являється пенсіонером МВС України та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988 встановлені посадові оклади для поліцейських. Статтями 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в діючій редакції) пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України, перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. У зв'язку з відсутністю належного реагування на зміну законодавства зі сторони відповідача, він подав письмову заяву якою повідомив головне управління ПФУ в Івано-Франківській області про зміну грошового забезпечення, надіславши заяву про перерахунок пенсії, до якої додав довідку від 30.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак, відповідач листом йому повідомив, що питання проведення перерахунку пенсії буде розглянуто лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії є неправомірними. Як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ позивач має право на перерахунок розміру пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення встановленого постановою КМУ №988 від 11 листопада 2015 року. Просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії та зобов'язати провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.06.2017 року з врахуванням: посадового окладу – 2950 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням – 2000 грн., надбавки за стаж служби 30 % - 1732 грн., премії – 0,47 % та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.
Представник Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області в судовому засіданні вимоги позову не визнав з підстав, викладених у поданому запереченні. Пояснив, що Міністерством Внутрішніх справ України лише 22.03.2017 року листом №4019/02/22-2017 повідомлено Пенсійному Фонду України про те, що у Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ МВС від 17.02.2017 року №138 «Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а деяких інших осіб», що прирівнюється посадам поліцейських», що дозволить у належний спосіб оформляти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій. Тоді ж клопотало про направлення списку осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, пенсії яких підлягають перерахунку. Пенсійним Фондом України сформовано потребу у бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено її до Міністерства Соціальної політики України. В зв'язку з відсутністю фінансового забезпечення з Державного бюджету України в них відсутні підстави для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу. Враховуючи наведене, просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач звільнений зі служби з посади начальника штабу Богородчанського РВ УМВС в Івано-Франківській області.
Отримавши довідку від 30.06.2017 року, видану Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на звернення позивача щодо перерахунку пенсії листом № 795/Б-15 від 03.10.2017 року відмовило йому в перерахунку пенсії, повідомивши, що питання проведення перерахунку пенсії буде розглянуто лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частини другої статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-УIIІ статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Судом встановлено, що станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських є більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення поліцейських встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.
З огляду на викладене, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
В силу ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для перерахунку пенсії набули чинності з 01.01.2016, то саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
Посилання відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що заявлений позов підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд,
у х в а л и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» виходячи з розміру посадового окладу 2950 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням – 2000 грн., надбавки за стаж служби – 35 %, премії – 0,47 % та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Головуючий О. А. Шишко