
Справа № 808/596/17
2-а/310/9/18
РІШЕННЯ
Іменем України
12 січня 2018 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого: судді – Черткової Н.І.,
при секретарі судового засідання - Димовій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі ліквідаційної комісії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі ліквідаційної комісії, посилаючись на наступні обставини
Позивач вказав, що він з 06.07.2013 року є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України.
23.12.2015 Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціально захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-8 було внесено зміни у ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: статтю 63 після частини другої доповнено новою частиною такого змісту «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських». ОСОБА_2 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Позивач зазначив, що 23.03.2017 року МВС України повідомило Пенсійному фонду України про наявні підстави для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які одержували пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
28.03.2017 року Пенсійний фонд України на підставі повідомлення з МВС України повідомив Головним управлінням Пенсійного фонду України в областях про проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 та доручення Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області підготувало і направило до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області списки осіб з числа пенсіонерів МВС України серед яких є і позивач, для складення останнім довідок про новий розмір їх грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Позивач зазначив, що 21.06.2017 року до ГУ ПФУ в Запорізькій області з ліквідаційної комісії надійшла довідка про новий розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року проте, на наступний час перерахунок пенсії йому цим управлінням не здійснений, що є незаконним.
Позивач вказав, що Головне управління ПФУ в Запорізькій області не звернуло уваги, що у довідці складеній ліквідаційною комісією щодо нього відсутня щомісячна надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі - 95% та премія у розмірі - 105%, які були встановлені позивачу на підставі грошового атестата №49 і що також підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Запорізькій області за пенсійною справою №0803009990 від 07.07.2015 року.
Враховуючи, що надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 95% та премія в розмірі 105% відносно нього ніким не скасовувалися і є чинними, то вони можуть змінюватися, як зазначено у Порядку тільки: «... у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством».
На час складення ліквідаційною комісією довідки позивачу і на день подання ним позовної заяви - нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення законодавством не вводилися (а раніше встановлені щодо нього не змінювалися та не скасовувалися), а отже не включення його до довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі - 95% та премії в розмірі -105% не є законним.
Також, ГУ ПФУ в Запорізькій області не взяв до уваги, що у примітці до додатку 2 Порядку № 45 зазначено, що «у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб для обчислення розміру пенсії.» .
Таким чином, наведеними вище правовими нормами передбачено, що для проведення перерахунку пенсії визначається розмір грошового забезпечення із врахуванням щомісячних складових, що існували на момент перерахунку пенсії.
Отже, зменшення розміру пенсії позивачу шляхом не включення в його довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були встановлені йому, або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, є звуженням його соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.
Разом з тим, позивач вказав, що ГУ ПФУ в Запорізькій області також не звернув уваги, що при визначенні грошового забезпечення позивача ліквідаційна комісія керувалася вказівками МВС, а саме - листом №5551/05/22-2017 від 20.04.2017 року, а оскільки листи мають рекомендаційний характер, то вони не є нормативним-правовими актами.
Бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області позивач вважає неправомірною, адже управління не вчинило щодо позивача жодних передбачених чинним законом дій на перерахунок, встановлення і виплату йому з 01.01.2016 року нового розміру пенсії згідно із ч. 18 ст. 43 та ч.ч.3, 4 ст.63 Закону №2262-12, а також безпідставно погодилося з виключенням ліквідаційною комісією з довідки, наданої позивачу з 01.01.2016 року надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 95% та премії в розмірі 105%.
Позивач вказав, що він на час подачі позову до суду, після надходження від ліквідаційної комісії до ГУ ПФУ в Запорізькій області відповідної довідки для перерахунку йому пенсії, - не отримав від цього управління рішення та будь-яких інших документів щодо будь-якої заборони з боку Держави на перерахунок його пенсїї з 01.01.2016 року та виключення з його довідки з 01.01.2016 року деяких щомісячних складових грошового забезпечення, що підтверджує правомірність подання ним позову до суду.
Водночас, відповідач після отримання довідки з ліквідаційної комісії у будь-якому разі мав обов'язок розрахувати з 01.01.2016 року новий розмір пенсії та облікувати його і у подальшому провести доплату по перерахованій сумі пенсії, проте він цього не зробив. Позивач та його представник в судове засідання не з»явилися, надали до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності та підтримання позовних вимог у повному обсязі. Представник відповідача -Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у судове засідання не з'явився, надав судові заяву про розгляд справи за його відсутності та надіслав письмові заперечення на позов, в яких зазначив про не визнання позову, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість позовних вимог позивача.
Представник третьої особи - Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в судове засідання не з»явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України. Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХII (далі - ОСОБА_2 № 2262) , має посвідчення пенсіонера МВС України.
Встановлено, що 23.03.2017 року МВС України повідомило Пенсійний фонд України про наявні підстави для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які одержували пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 28.03.2017 року Пенсійний фонд України на підставі повідомлення з МВС України повідомив Головним управлінням Пенсійного фонду України в областях про проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 та доручення Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області підготувало і направило до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області списки осіб з числа пенсіонерів МВС України серед яких є і позивач, для складення останнім довідок про новий розмір їх грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
21.06.2017 року до ГУ ПФУ в Запорізькій області з ліквідаційної комісії надійшла довідка про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року проте, на наступний час перерахунок пенсії позивачу цим управлінням не здійснений.
Встановлено, що Головним управління ПФУ в Запорізькій області не взято до уваги, що у довідці складеною ліквідаційною комісією щодо позивача відсутня щомісячна надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі - 95% та премія у розмірі - 105%, які були встановлені позивачу на підставі грошового атестата №49 і що також підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Запорізькій області за пенсійною справою №0803009990 від 07.07.2015 року. Враховуючи, що надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 95% та премія в розмірі 105% відносно позивача ніким не скасовувалися і є чинними, то вони можуть змінюватися, як зазначено у Порядку, тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством».
Судом встановлено, що на час складення ліквідаційною комісією довідки позивачу і на день подання ним позовної заяви - нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення законодавством не вводилися (а раніше встановлені щодо нього не змінювалися та не скасовувалися), а отже не включення його до довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі - 95% та премії в розмірі -105% є незаконним.
Разом з тим, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Запорізькій області не прийнто до уваги, що у примітці до додатку 2 Порядку № 45 зазначено, що «у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії. Таким чином, наведеними вище правовими нормами передбачено, що для проведення перерахунку пенсії визначається розмір грошового забезпечення із врахуванням щомісячних складових, що існували на момент перерахунку пенсії. Отже, зменшення розміру пенсії позивачу шляхом не включення в його довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були встановлені йому, або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, є звуженням його соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.
Встановлено, що ліквідаційна комісія керувалася вказівками МВС, а саме - листом №5551/05/22-2017 від 20.04.2017 року, а оскільки листи мають рекомендаційний характер, то вони не є нормативним-правовими актами. В ході судового розгляду встановлено, що Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області не вчинило щодо позивача жодних передбачених чинним законом дій на перерахунок, встановлення і виплату йому з 01.01.2016 року нового розміру пенсії згідно із ч. 18 ст. 43 та ч.ч.3, 4 ст.63 Закону №2262-12, а також безпідставно погодилося з виключенням ліквідаційною комісією з довідки, наданої позивачу з 01.01.2016 року надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 95% та премії в розмірі 105%.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Статтю 63 доповнено цією частиною згідно із Законом № 900-УІП від 23.12.2015 і вона набрала чинності з 29.12.2015 року. Тобто з цієї дати пенсіонери МВС. /міліції/ набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і відповідно до порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
За змістом частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі-Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови ( №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268».
Постановою Кабміну від 11.12.2015 року №988 встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є більшими від грошового забезпечення колишніх працівників міліції, а нинішніх пенсіонерів. Тобто відбулася фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими, що застосовувалися при обчисленні пенсій нинішнім пенсіонерам. Право для застосування цих змін для перерахунку пенсій надає ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, га деяких інших осіб» і воно настало з 29.12.2015 року, коли дана норма стала чинною.
Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію»(згідно ізЗаконом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Крім того, згідно ч. 3, п. 2 Порядку передбачено, що Головні управління Пенсійного фонду України з моменту отримання інформації про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсій зобов'язані в 10 денний строк скласти списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії та подати їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Згідно п. 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками цих органів.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2014 року.
Таким чином, встановлення зазначеною постановою Кабінету Міністрів України розмірів грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії позивача як колишнього працівника органів внутрішніх справ, оскільки збільшення грошового забезпечення поліцейських за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.
Виходячи з наведених правових норм суд вважає доведеним факт того, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.
Як встановлено судом та відповідачем не оспорюється Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області були сформовані списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України оформлені довідки про грошове забезпечення позивача, про що зазначено у запереченні відповідача.
Однак відповідачем не проведено перерахунок пенсії позивачу.
Суд зауважує з цього приводу, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за вищевказанимЗаконом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо. ( рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8- рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. ОСОБА_2 повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірних питань була висловлена і Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13 та 17 грудня 2013 року.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до вимог законодавства, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Відповідач в поданих ним запереченнях проти позову не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.
Зокрема, заперечуючи проти задоволення позову представник відповідача наголошує, що перерахунок та виплата пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться на підставі коштів, які додатково виділяються з Державного бюджету України, Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій колишнім міліціонерам та направлено до Міністерства соціальної політики України. На думку відповідача проведення перерахунку та виплату пенсії залежить від відповідного фінансування, яке наразі відсутнє, а тому вважає, що відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності ПФУ.
Констатуючи факт надуманості такого твердження представника відповідача, суд Бере до уваги, крім вищевказаного також Рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00), рішення від 8 листопада 2005 року, де в п.п. 23, 26 зазначено:
П.23 «Суд зауважує, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними»;
П.26 «…Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (див., mutatis mutandis, рішення у справі «Бурдов проти Росії», № 59498/00, пар. 35, ECHR 2002-ІІІ)…».
Враховуючи викладене, суд в межах даної справи, не бере до уваги посилання відповідача на відсутність коштів, як причину не проведення перерахунку пенсії позивачу. Таке зволікання державних органів щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу, на думку суду, порушує права позивача щодо грошового утримання, передбаченого Законом.
За змістом ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до правових висновків Європейського суду з прав людини у рішенні по справі «Мельник проти України» від 28.03.2006 року, де вказано, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду (рішення у справі «Golder v.the United Kingdom» від 21.02.1975 p.), не є абсолютним; воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги. Однак, право доступу до суду не може бути обмежено таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність. Ці обмеження повинні мати закону мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями ( рішення «Guerin v. France» від 29.07.1998 p.) Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно має на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розрахувати на те, що ці правила будуть застосовані. У той же час, такі правила в цілому або їх застосування не повинні перешкоджати сторонам використовувати доступні засоби захисту (рішення «Perez de Rada Cavanilles v. Spain від 28.10.1998 року).
На підставі ЗаконуУкраїну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та керуючись ст. ст. 3, 5 - 8, 77, 242, 243-246, 250, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі ліквідаційної комісії, - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до нового посадового окладу в розмірі 2400 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 2000 грн., надбавки за вислугу років - 45% в розмірі 1980 грн., та згідно із приміткою до додатка 2 Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - усі щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію, що були встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою ОСОБА_1 на момент перерахунку його пенсії, які враховуються згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а саме надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 95% та премію в розмірі 105% і відповідно встановити йому з цієї дати новий розмір пенсії, а також нарахувати і виплатити йому з цієї дати заборгованість по пенсії, що виникла не з його вини.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюєтьсяз дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 19 січня 2018 року.
Cуддя