
Справа №339/371/17
29
2/339/23/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2018 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого - судді Поляниця М. М.
з участю: секретаря судового засідання Ганчар Л.В.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради до ОСОБА_2 “Про відшкодування надмірно виплаченої субсидії”,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із зазначеною позовною заявою, обґрунтовуючи свої вимоги наступним. Відповідачу 18 листопада 2015 року на підставі поданих ним документів з 01 листопада 2015 року призначена субсидія. При поданні документів відповідач приховав інформацію про майновий стан, а саме, про придбання автомобіля вартістю 75200.00 грн. та не зазначив про це в декларації. З 01 квітня 2017 року виплату субсидію припинено.
Просить стягнути з ОСОБА_2 на користь управління надмірно виплачені кошти у вигляді субсидії в розмірі 26117.78 грн.
Представник позивача в судовому засіданні заявлений позов підтримав з підстав зазначених у позовній заяві, просив його задоволити при цьому додатково зазначив, що відповідачем у добровільному порядку після виявлення порушення було відшкодовано 3253.26 грн.
До початку розгляду справи по суті відповідач 22 листопада 2017 року подав заперечення на позов, в якому зазначив, що заявлений позов не підлягає задоволенню оскільки на момент звернення за призначенням субсидії йому не було відомо про те що він не мав права на отримання субсидії оскільки придбав автомобіль в січні 2015 року.
В ході судового розгляду відповідач та його представник частково визнали позов вказавши, що ним у травні 2016 року було подано заяву про припинення субсидії. Після чого повторно було подано заяву при призначення субсидії оскільки змінився склад сім’ї.
Суд, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.
Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 р. затверджене Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, (далі - Положення №848), яким визначені умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до абз.1 п.3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.
Відповідно до п.7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Відповідно до п.13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Згідно п.5 Положення субсидія не призначається, у разі якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово- комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до абзацу 1 п.6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (п.14 Порядку).
Відповідно до пунктів 1,2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997року № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Згідно з п.20 Положення про порядок призначення та надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, суми субсидій, перерахованих надміру, внаслідок подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, повертаються ними за вимогою органів що призначають субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 18 листопада 2015 року звернувся із заявою до управління праці та соціального захисту населення м. Болехів про призначення житлової субсидії (а.с.4).
При зверненні із відповідною заявою відповідачем заповнено декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В поданій декларації зазначено, що окрім нього в житловому будинку за адресою по вул. Мандрика,19, в м. Болехів, ніхто не зареєстрований, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії ним не здійснювалось.
Рішенням позивача від 30 листопада 2015 року ОСОБА_2, жителю ІНФОРМАЦІЯ_1, призначено субсидію на опалювальний період з листопада 2015 року по квітень 2016 року. (а.с.64).
Відповідачу рішенням управління від 25 березня 2016 року призначено субсидію на опалювальний період з березня 2016 року по квітень 2016 року. (а.с.63).
Розмір призначеної ОСОБА_2 субсидії за період з 1 листопада 2015 року по 01 квітня 2017 року становить 29370.78 грн. (а.с.5)
З відповіді регіонального сервісного центру МВС у Львівській області від 15 березня 2017 року адресованій позивачу вбачається, що ОСОБА_4 придбав транспортний засіб марки OPEL VIVARO номерний знак НОМЕР_1 вартістю 75200 грн. станом на 03 січня 2015 року (а.с.6).
Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради листом від 26 квітня 2017 року повідомило ОСОБА_2 про те, що з 01 квітня 2017 року йому припинена житлова субсидія оскільки ним подано неповні відомості про майновий стан на час звернення а саме неповідомлення про придбання в січні 2015 року автомобіля вартістю 75200 грн. та просило добровільно повернути надмірно виплачену субсидію у сумі 29370,78 грн. (а.с.7).
З відповіді відповідача адресованій позивачу від 11 травня 2017 року та заперечення на позовну заяву вбачається, що ним у добровільному порядку повернуто 3253.26 грн. надмірно отриманої субсидії що підтверджує, що ОСОБА_4 при заповненні декларації вказав невірні дані про майновий стан (скрив придбання автомобіля) (а.с.20-22).
Про повернення ОСОБА_4 надмірно отриманої субсидії у розмірі 3253,26 грн. підтвердив у судовому засіданні представник позивача.
ОСОБА_4 4 травня 2016 року звернувся до позивача з заявою про припинення нарахування субсидії (а.с.62)
Управлінням праці і соціального захисту населення всупереч вимогам абзацу 7 пункту 20 Положення про порядок призначення та надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, яким передбачено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється за заявою уповноваженого власника житла, не прийнято рішення про припинення надання житлової субсидії ОСОБА_2 згідно поданої ним заяви. Вказаний висновок суду не спростований позивачем.
Відповідач 5 травня 2016 року звернувся з заявою до позивача про призначення йому субсидії (а.с.60).
Про те, що у відповідача змінився склад сім’ї станом на 5 травня 2017 року у порівнянні зі станом на 18 листопада 2015 року підтверджується копіями заяв про надання житлових субсидій де зазначено, що станом на 18 листопада 2015 року ОСОБА_4 проживає сам за адресою вул.. Мандрика,19 у м. Болехові а станом на 5 травня 2016 року разом з ним проживає дружина та троє малолітніх дітей (а.с.4,59)
Позивачем всупереч вимогам п.13 зазначеного Положення, яким передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання) ряд документів зокрема: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами не прийнято рішення про надання житлової субсидії відповідачу згідно поданої заяви від 5 травня 2016 року.
Рішенням управління праці та соціального захисту відповідачу припинено нарахування субсидії тільки з 4 квітня 2017 року у зв’язку поданням невірних даних ( а.с.48)
З довідки управління праці та соціального захисту від 17 січня 2017 року вбачається, що ОСОБА_2 за період з 1 листопада 2015 року по 30 квітня 2016 року було призначено субсидію у сумі 10505,04 грн. Відповідачем добровільно повернуто 3253.36 грн.(а.с.70).
Факт придбання відповідачем майна (автомобіля) вартість якого перевищує 50 тис. грн. було встановлено позивачем 22 березня 2017 року., що підтверджується відповіддю регіонального сервісного центру МВС України у Львівській області (а.с.51).
Судом встановлено, що після придбання ОСОБА_4 автомобіля вартістю понад 50 тис. грн.. і до часу звернення до позивача про призначення житлової субсидії не пройшло 12 місяців. Окрім того відповідач не зазначив у поданій 1 листопада 2015 року декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у розділі ІІІ інформації про витрати на придбання майна, товарів або послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.(а.с.68)
Таким чином суд приходить до висновку, що позивачем надмірно виплачено ОСОБА_2 субсидія за період з 1 листопада 2015 року по 30 червня 206 року в сумі 10505,04 грн. оскільки відповідачем зазначено недостовірні дані про витрати на придбання майна на суму, що перевищує 50 тис. грн.., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
З врахуванням того, що ОСОБА_4 добровільно відшкодовано надмірно отриману субсидію у розмірі 3253,26 грн. то до стягнення на користь позивача надмірно виплачена житлова субсидія за період з 1 листопада 205 року по 30 квітня 2016 року в сумі 7251,68 грн. (10505,04 – 3253,36 = 7251,68).
Позовна вимога про стягнення з ОСОБА_2 надмірно виплаченої житлової субсидії у сумі 18865,74 грн. не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідач з заявою про призначення субсидії звернувся 5 травня 2016 року і з цього часу позивач у відповідності до вимог п.13 Положення про порядок призначення та надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, мав призначити ОСОБА_2 житлову субсидію, а не продовжувати нараховувати попередньо призначену житлову субсидію всупереч поданій відповідачем заяві про припинення нарахування субсидії.
Позивачем не надано належних і допустимих доказів того, що після подачі ОСОБА_4 заяви від 5 травня 2017 року він не мав права на отримання житлових субсидій.
Отже, виходячи з встановлених в судовому засіданні обставин справи, а також діючого матеріального закону, з урахуванням загальних засад цивільного судочинства, а саме: справедливості, добросовісності та розумності, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити частково.
За таких обставин на користь управління праці і соціального захисту Болехівської міської ради слід стягнути 7251,68 грн. надмірно виплаченої субсидії.
В решті позову на суму 18865,74 грн. слід відмовити за безпідставністю.
На час подачі позовної заяви позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п.19 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»
Відповідно до ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову, судові витрати, пов’язані з розглядом справи, покладаються на відповідача. Тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 704,80 грн.
На підстав викладеного, ст. 3, 11, 15, 16, 202, 509, 1216, 1217, 1218, 1219, 1268-1270 ЦК України, керуючись ст. 12, 13, 77-89, 133, 263-265, 268 ЦПК України, -
у х в а л и в :
Позов управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради до ОСОБА_2 “Про відшкодування надмірно виплаченої субсидії” задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь:
- управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради (код за ЄДРПОУ 20567482, МФО 8360014, розрахунковий рахунок 35417082037383 в УДКСУ в Івано-Франківській області) надмірно виплачені кошти у вигляді субсидії в розмірі 7251(сім тисяч двісті п'ятдесят одну ) грн. 68 коп.
- судовий збір в дохід держави в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. (на розрахунковий рахунок за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
В решті позову на суму 18865 (вісімнадцять тисяч вісімсот шістдесят п'ять) грн. 74 коп. відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Болехівський міський суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради, код за ЄДРПОУ 20567482, вул. Січових Стрільців, 22, м. Болехів, Івано-Франківської області, 77202 .
Відповідач: ОСОБА_4: вул. Мандрика,19 м. Болехів, Івано-Франківської області, 77202, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, НОМЕР_3 виданий Долинським РС УДМС України в Івано-Франківській області від 25 лютого 2014 року.
Текст повного судового рішення буде виготовлено 19 січня 2018 року.
Суддя М.М.Поляниця