Рішення № 71671270, 12.01.2018, Новогродівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.01.2018
Номер справи
239/573/17
Номер документу
71671270
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

239/573/17

2-а/239/9/2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2018 року Новогродівський міський суд Донецької області

в складі: головуючого судді Грідяєвої М.В.

при секретарі Пригода О.В.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління соціального захисту населення про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання перерахувати та виплатити щорічну одноразову грошову допомогу,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новогродівського міського управління соціального захисту населення про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання перерахувати та виплатити щорічну одноразову грошову допомогу, вказуючи на те, що він є учасником бойових дій, має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», статтею 12 якого передбачена що учасником бойових дій повинна щорічно до 05 травня виплачуватися разова грошова допомога у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, виплату якої здійснюють органи УСЗН через відділення зв’язку, або через установи банків, пенсіонерам за місцем отримання пенсії, а особам які не є пенсіонерами за місцем їх проживання чи одержання утримання, який здійснює підготовку документів на виплату всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат, проводить перерахунки розмірів грошової допомоги. Він, як учасник бойових дій, наділений державою правовим статусом, який включає право на додаткові елементи соціального захисту. Посилається на ст.ст.22, 46 Конституції України, зазначаючи, що допомога до 5 травня є формою реалізації конституційного права громадян на соціальний захист. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного Бюджету України. Посилається на рішення Європейського суду України з прав людини «Кечко проти України», яким суд констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань. Законом України «Про державний Бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року стаття 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено в редакції, «щорічна до 5 травня учасником бойових дій виплачується разова грошова допомога в розмірі, який визначається КМУ в межах бюджетних призначень, встановлених Законом України про Державний Бюджет України, який Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 було визнано такою, що не відповідає Конституції України. На час виникнення спірних відносин діяла редакція статті 12, яка передбачає розмір допомоги у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком. Постановами КМУ №141 від 02.03.2016 року та від 05.04.2017 року виплата допомоги до 5 травня встановлено в розмірах у 2016 році – 920 грн., в 2017 році – 1200 грн. Тобто в 2016=2017 році діяли і норми Закону і норми Постанов КМУ, що є порушенням ст.58 Конституції України, так як вищу юридичну силу має Закон, а тому він і підлягає застосуванню. Вказаній Висновок міститься в правовій позиції постанови ВСУ від 10.02.2016 року №21-6508а15, яка є обов’язковою для суддів. Розрахунковою величиною мінімальної пенсії за віком, яку необхідно враховувати при розмірі щорічної разової допомоги, є мінімальна пенсія - прожиточний мінімум для осіб, які втратила працездатність відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Просить визнати бездіяльність Новогродівського УСЗН щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2016-2017 роках протиправною, зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2016-2017 роках відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, з врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 13.12.2017 року позивні вимоги позивача в частині визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання перерахувати та виплатити щорічну одноразову грошову допомогу в 2016 році залишені без розгляду, в зв’язку з чим суд розглядає позовні вимоги в межах 2017 року.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просить його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просить в позові відмовити, надала письмові заперечення на позов, зазначила, що розмір щорічної разової допомоги до 5 травня учасником бойових дій виплачується разова в розмірі визначеному Постановами КМУ в межах бюджетних призначень, встановлених законом про державний бюджет України, а саме Постановою КМУ від 02.03.2016 року в 2016 року - в розмірі 920 грн., Постановою КМУ від 05.04.2017 року в 2017 році - в розмірі 1200 грн. Щорічна разова допомога в 2016, 2017 роках до дня Перемоги надана в тому числі і позивачу відповідно до чинного законодавства. Посилається на ст.ст.46, 48 Конституції України, ст.22 Загальної Декларації прав людини, рішення Європейського суду у справі «Ейрі про Ірландії» від 09.10.1979 року, «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року, рішення Конституційного суду України від 26.12.2011 року у справі №20-рп/2011 року.

Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає позов ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління соціального захисту населення про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання перерахувати та виплатити щорічну одноразову грошову допомогу не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, позивач є учасником бойових дій, згідно посвідчення від 15.04.2015 року, та має права на пільги, встановлені законодавством для учасників бойових дій. Відповідачем позивачу, як учаснику бойових дій, сплачена щорічна одноразова допомога до 5 травня в 2016 році в розмірі 920 грн., в 2017 році в розмірі 1200 грн., що визнається та не спростовується сторонами. Суд вважає що вказані дії відповідача щодо виплати разової грошової допомоги в вказаних розмірах є правомірними та такими що відповідають ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постанові КМУ від 02.03.2016 року, Постанові КМУ від 05.04.2017 року з наступних підстав.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2 та ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначені у Бюджетному Кодексі України.

Пунктом 26 розділу IV “Прикінцеві і перехідні положення Бюджетого кодексу України, (в редакції Закону України від 28.12.2014 року №79) встановлено, що норми і положення, серед іншого, ст.12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Вказаний закон набрав чинності, його положення у встановленому порядку не були визнані неконституційними. Саме норми Бюджетного кодексу України, у випадку колізії однопредметних нормативно-правових актів підлягають пріоритетному застосуванню, оскільки прийняті пізніше в часі за норми ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до Постанови КМУ «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», і “Про жертви нацистських переслідувань”» від 02.03.2016 року №141, установлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і“Про жертви нацистських переслідувань”, здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв’язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків в розмірі 920 грн.

Відповідно до Постанови КМУ «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», і “Про жертви нацистських переслідувань”» від 05.04.2017 року №223, у 2017 році встановлено виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій в розмірі 1200 грн.

Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Таким чином позивачу відповідачем правомірно призначена та виплачена разова грошова допомога до 5 травня в 2017 році в розмірі визначеному Постановою КМУ від 05.04.2017 року №223, в розмірі 1200 грн., в зв’язку з чим вимоги позивача про визнання дій неправомірними, зобов’язання відповідача провести нарахування та виплату одноразової грошової допомоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.19,46 Конституції України, Бюджетним Кодексом України,Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551, Постановою КМУ «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», і “Про жертви нацистських переслідувань”» від 05.04.2017 року №223, ст.ст.2, 9, 90, 139, 241-242, 243-246, 295 КАС України,

В И Р Ш И В :

В позові ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління соціального захисту населення про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання перерахувати та виплатити щорічну одноразову грошову допомогу – відмовити.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Апеляційного адміністративного суду Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Повна частина рішення виготовлена 18.01.2018 року.

Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті.

Суддя: