
Справа № 522/932/18
Провадження № 2-а/522/870/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Єршової Л.С.,
при секретарі - Бондаревої Є.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 17.01.2018 року звернувся до суду з позовом до громадянина Індії ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 16.01.2018 року працівниками відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення ГУДМС України в Одеській області було виявлено громадянина Індії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який порушив правила перебування іноземців в Україні. Перевіркою було встановлено, що громадянин Індії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживав без документів на право проживання в Україні. Відповідач прибув у березні 2017 року з метою туризму, кордон перетинав легально через прикордонний контрольний пункт пропуску України аеропорт «Бориспіль». На даний час громадянин Індії ОСОБА_1 на території України перебуває незаконно. Постійного місця проживання та законного джерела існування не має. Громадянин Індії ОСОБА_1 не звертався з заявою про надання міжнародного захисту для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. 16.01.2018 року за порушення ч. 1 ст. 203 КУпАП України, а саме: порушення правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, по відношенню до громадянина Індії ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення. Постановою від 16.01.2018 року про накладення адміністративного стягнення, на громадянина Індії ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. 16.01.2018 року Головним управлінням ДМС України в Одеській області було прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Індії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 17.01.2018 року. У визначений термін громадянин Індії ОСОБА_1 з території України не виїхав. За вказаних обставин звернулись до суду з дійсним позовом.
Сторони в судове засідання не з'явились. Представник позивача звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримує. Відповідач також надав до суду письмову заяву, яку переклав перекладач Хамдард Непа Хабібрахман, в якій просить суд розглянути справу за його відсутністю, позов визнає.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі фактичні обставини на підставі представлених письмових доказів.
Матеріалами справи встановлено, що 16.01.2017 року працівниками відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення ГУ ДМС України в Одеській області було виявлено громадянина Індії ОСОБА_1, тимчасово проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, який порушив правила перебування іноземців в Україні, а саме: порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні, чим порушив ч. 1 ст. 203 КУпАП.
Громадянин Індії ОСОБА_1 прибув до України у березні 2017 року з метою туризму. Державний кордон перетнув через КПП «Аеропорт-Бориспіль». Паспортний документ для виїзду за кордон громадянина Індії відсутній. Не покинув територію України, у зв'язку з тим, що не було бажання.
На даний час громадянин Індії ОСОБА_1 на території України перебуває незаконно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має.
Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ, рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення. Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України).
Згідно з частиною 3 статті 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. …
Частиною 1 статті 16 розділу II зазначеного вище Закону передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Частиною 15 стаття 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2 - 14 цієї статті, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Згідно з частиною 4 статті 4 цього Закону іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.
Відповідно до частини 1 статті 21 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст. 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну або транзитний проїзд через територію України громадянами держав, перелік яких зазначено у додатку 5, та особами без громадянства, які постійно проживають у зазначених державах, здійснюються після подання ними підтвердження фінансового забезпечення свого перебування в Україні, транзитного проїзду через територію України та виїзду за межі України.
Згідно з п. 14 ст. 1 вищезазначеного Закону нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України;
Відповідно до ч. 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Частиною 3 статті 3 Закону № 3773 передбачено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилитимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ, рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення. Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.
Проте, громадянин Індії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з відповідною заявою, а також з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до ГУ ДМС України в Одеській області не звертався, відповідного бажання під час опитування не виявив, жертвою торгівлі людьми себе не вважає.
16.01.2018 року за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в проживанні без документів на право проживання в Україні, стосовно громадянина Індії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, складено протокол про адміністративне правопорушення. Постановою про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 510 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ передбачено, що іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
У визначений термін громадянин Індії ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, з території України не виїхав.
16.01.2018 року Головним управлінням ДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Індії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та зобов'язано його покинути територію України у термін до 17.01.2018 року.
Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено, що «…іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій».
Частиною 2 статті 263 КУпАП передбачено, що осіб, які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, порушили прикордонний режим, режим в пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили правила перебування в Україні або транзитного проїзду через територію України, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи і з'ясування обставин правопорушення - до трьох діб з повідомленням про це письмово прокурора протягом двадцяти чотирьох годин з моменту затримання.
Згідно з пунктом 27 частини 1 статті Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Враховуючи той факт, що відповідач не має документа, що дає право на виїзд з України та повідомив, що не зможе виконати рішення про примусове повернення у зв'язку із відсутністю коштів, ГУ ДМС України в Одеській області вважає, що громадянин Індії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, буде ухилятися від виконання рішення про його примусове видворення.
Керуючись ст.ст. 1, 3, 23, 26, 30 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 241-246, 250, 251, 288 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Головного Управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України - задовольнити.
Затримати громадянина Індії ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, тимчасово проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців.
Примусово видворити за межі території України громадянина Індії ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, тимчасово проживаючого за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до вимог п.3 ч.2 ст. 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його отримання учасниками справи. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених ч. 2 ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л. С. Єршова
17.01.2018