Рішення № 71663097, 15.01.2018, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
15.01.2018
Номер справи
404/5478/17
Номер документу
71663097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/5478/17

Номер провадження 2-а/404/41/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:

Головуючого судді – Іванової Н.Ю.

при секретарі - Гуйван О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління соціального захисту населення Кіровської районної ради про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, по якому просить визнати протиправними ти дискримінаційними дії Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1. Зобов’язати Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2017 року та виплатити виниклу заборгованість.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона є внутрішньо-переміщеною особою, про що було видано відповідну довідку, яка в подальшому була скасована. На теперішній час позивачу видана нова довідка. Зареєстроване місце позивача: АДРЕСА_1, проте у зв’язку з проведенням антитерористичної операції, позивач вимушена була покинути Луганську обл. разом з чоловіком ОСОБА_2 та переїхала до дочки в м. Кропивницький. З 01.08.2014 року позивач перебувала на обліку в Кропивницькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та одержувала пенсію за віком на загальних підставах. До 06.11.2016 року позивач з чоловіком проживала в дочки за адресою: АДРЕСА_2. У зв’язку з тим, що стан здоров’я чоловіка позивача різко погіршився, за бажанням чоловіка, позивач вимушена була переїхати до м. Луганська та перевезти його. Таке побажання чоловіка позивача було обумовлено важким станом, через загострення хвороб та бажання не створювати дочці незручностей по догляду за ним. Тобто, позивач з чоловіком, не з власної вини опинилися в складних життєвих обставинах. В Луганську позивач доглядала за хворим чоловіком аж до його смерті. ОСОБА_2 помер 27.04.2017 року. Після смерті чоловіка позивач повернулася до дочки в м. Кропивницький. Після повернення до м. Кропивницький, позивач довідалася, що виплати пенсії їй та чоловіку було призупинено. З листа відповідача ОСОБА_1 стало відомо, що на підставі отриманих списків тривало відсутніх за місцем проживання одержувачів пенсії з числа внутрішньо переміщених осіб, на період до одержання інформації про скасування довідки та результатів додаткової перевірки, виплату пенсії було призупинено з 01.04.2017 року. Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не приймаючи рішення відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2017 року зупинив виплату пенсії позивачу. Окрім того, доказів наявності судового рішення про зупинення пенсії позивачу також немає. Жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади. Враховуючи викладене позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом.

Позивач в судове засідання не з’явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В попередньому судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив та просив відмовити у задоволенні позову в зв’язку з його безпідставністю, про що також надав суду письмові заперечення. В обґрунтування заперечень зазначено, що підставою для зупинення виплати пенсії позивачу стало рішення, прийняте Управлінням соціального захисту населення Кіровської районної ради, викладене в формі протоколу № 8 від 03.05.2017 року. Позивачем не враховано, що до Управління 05.05.2017 року надійшла інформація про позбавлення права ОСОБА_1 отримувати соціальні виплати строком на 6 місяців відповідно до п. 18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Протокол від 03.05.2017 року є чинним, Управління не отримували інформації про його оскарження та скасування. Окрім того, згідно листа Управління соціального захисту населення Кіровської районної ради від 06.04.2017 року повідомлено Управління про скасування довідок.

Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 12.12.2017 року залучено до участі у справі за даним позовом третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління соціального захисту населення Кіровської районної ради (а.с. 39). Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

Суд, заслухавши пояснення позивача та її представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 01.08.2014 року позивач звернулася до Управління про витребування пенсійної справи за адресою м. Луганська.

Управлінням 04.08.2014 року було зроблено запит до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська.

15.08.2014 року на адресу Управління надійшла електронна пенсійна справа на ОСОБА_1.

17.11.2014 року до Управління була надана довідка від 13.10.2014 року № НОМЕР_1, відповідно до якої ОСОБА_1 взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Кропивницьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 18.11.2014 року прийнято розпорядження № 819878 про виплату пенсії з 01.11.2014 року в сумі 2545,11 грн. З 01.03.2016 року розмір пенсійної виплати становив 2724,47 грн.

ОСОБА_1 13.07.2017 року звернулася до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою про надання їй роз’яснення з приводу чого їй зупинено виплату пенсії з квітня 2017 року (а.с. 33).

На вищевказану заяву Кропивницьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 26.07.2017 року за вих. № 282/Ш-11 повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 01.01.2006 року та одержувала пенсію за віком на загальних підставах. На підставі отриманих списків тривало відсутніх за місцем проживання одержувачів пенсії з числа внутрішньо переміщених осіб, на період до одержання інформації про скасування довідки та результатів додаткової перевірки, виплату пенсії було призупинено з 01.04.2017 року (а.с. 9).

Також, ОСОБА_1 зверталася до Виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому раді щодо надання їй роз’яснення та копій документів, на підставі яких не виплачено пенсію. На що позивачу 01.08.2017 року за вих. № Ш-504 с/п повідомлено (а.с. 10), що Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради отримано інформацію від Служби безпеки України, де вказано, що ОСОБА_1 більше ніж 60 днів поспіль перебувала на тимчасово непідконтрольній Україні території (а.с. 35). Заяви про повернення до покинутого місця проживання і про продовження строку відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання до 90 днів не надходило. Таким чином, уповноважений орган має інформацію, яка дає підстави вважати, що позивач повернулася до покинутого місця проживання. У зв’язку з цим Управлінням прийнято рішення про скасування дії довідки про взяття на облік ОСОБА_1, як внутрішньо переміщеної особи від 30.04.2015 року № НОМЕР_2 та внесено до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб (рішення № 141 від 04.04.2017 року, а.с. 11).

На засіданні районної комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, житлових субсидій населенню, надання пільг, які мають на це право, призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконавчому комітеті Фортечної районної у м. Кропивницькому ради та відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 від 03.05.2017 року було прийнято рішення позбавити ОСОБА_1 отримувати соціальні виплати строком на 6 місяців, відповідно до пункту 18 Порядку здійснення контролю за їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 (Витяг з протоколу від 03.05.2017 року № 8, а.с. 34).

Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII).

Згідно статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Судом встановлено, що відповідачем не приймалося рішення про припинення виплати пенсії позивачеві з 01.04.2017.

Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в своїх запереченнях посилається на лист Управління соціального захисту населення Кіровської районної ради, як на підставу для припинення виплати пенсії позивачеві.

Підстави припинення виплати пенсії передбачені ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-VI (далі - Закон №1058).

Згідно з ч.1 ст.49 Закону № 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Враховуючи наведені норми, суд погоджується з доводами позивача про порушення відповідачем вимог ч. 1 ст. 49 Закону № 1058, оскільки з квітня 2017 року позивачеві припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав, а листи Управління соціального захисту населення Кіровської районної ради, а також рішення Комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальних виплат ОСОБА_3, не є рішенням органу Пенсійного фонду у розумінні ч. 1 ст. 49 Закону № 1058.

Відповідно до статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Конституції України, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

В даному випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для неї, на відміну від інших громадян України, певні перешкоди в отриманні її пенсії, яка призначена за віком та потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, не передбачених Законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема, ідентифікація особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду без прийняття відповідного рішення тощо.

Згідно довідки від 13.07.2017 року № НОМЕР_3, виданої Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому раді, ОСОБА_1 взято на облік внутрішньо переміщеної особи. Фактичне місце проживання/перебування позивача: АДРЕСА_2 (а.с. 8).

Відповідачем, всупереч приписам ст. 77 КАС України, не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії, як і доказів того, що в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб міститься запис «переселенець не зареєстрований».

До спірних правовідносин суд вважає за необхідне також застосувати практику Європейського Суду з прав людини як джерело права відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 № 3477-IV.

Як зазначив Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення). У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні від 08 липня 2004 року «Ілашку та інші проти Молдови та Росії», ЄСПЛ, задовольняючи позов щодо Молдови, визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем «Молдавської Республіки Придністров'я». Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністрівським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов'язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. Керуючись ст.ст. 5, 6, 8, 9, 19, 77, 139, 242, 244, 245, 295, 371 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов – задовольнити.

Визнати протиправними дії Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1.

Зобов’язати Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2017 року та виплатити виниклу заборгованість.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 4, код ЄДРПОУ 40385148) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер – НОМЕР_4) судовий збір в сумі 1280,00 грн.

Рішення суду в частині виплати пенсії звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 17.01.2018 року.

Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова

районного суду

м.Кіровограда