Постанова № 71662470, 17.01.2018, Апеляційний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
349/264/17
Номер документу
71662470
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 349/264/17

Провадження № 22-ц/779/103/2018

Категорія 55

Головуючий у 1 інстанції Лошак О. О.

Суддя-доповідач Василишин

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2018 року м. Івано-Франківськ

Апеляційний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої Василишин Л.В.

суддів: Мелінишин Г.П., Пнівчук О.В.,

секретаря Мельник О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Рогатинської центральної районної лікарні про стягнення невиплаченої індексації заробітної плати, за апеляційною скаргою Рогатинської центральної районної лікарні на рішення Рогатинського районного суду від 20 листопада 2017 року, ухваленого суддею Лошак О.О. в м. Рогатин, -

в с т а н о в и в:

У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Рогатинської центральної районної лікарні (надалі Рогатинська ЦРЛ) про стягнення невиплаченої індексації заробітної плати.

Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що протягом 2014-2015 років вона перебувала у трудових відносинах з Рогатинською ЦРЛ, яка з 01 квітня 2014 року по 31 серпня 2015 року не нараховувала та не виплачувала їй індексацію заробітної плати.

Посилаючись на те, що відповідач безпідставно позбавив її права на належну оплату праці, просила стягнути з Рогатинської ЦРЛ на її користь невиплачену індексацію заробітної плати за період з квітня 2014 року по серпень 2015 року включно в розмірі 5 730,69 грн.

Рішенням Рогатинського районного суду від 20 листопада 2017 року частково задоволено позов ОСОБА_1 Стягнуто з Рогатинської ЦРЛ на користь ОСОБА_1 індексацію заробітної плати за період з квітня 2014 року по серпень 2015 року в сумі 4 506,18 грн.

Звільнено Рогатинську ЦРЛ від сплати судового збору в дохід держави.

В апеляційній скарзі на дане рішення Рогатинська ЦРЛ посилається на порушення судом норм матеріального права.

Вказує, що 28 грудня 2014 року статтю 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було доповнено частиною 6 і встановлено, що проведення індексації грошових коштів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Крім цього, доручено Кабінету Міністрів України за результатами першого півріччя 2015 року та з врахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат. Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України на 2015 рік затверджується особливий порядок проведення індексації грошових коштів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Проте, Кабінет Міністрів України рішення про порядок проведення індексації заробітної плати та особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення на 2015 рік не приймав, внаслідок чого грошові кошти на виплату індексації заробітної плати не виділялись.

Зазначає, що 09 грудня 2015 року пункт 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 17 липня 2013 року №1078 доповнено абзацом такого змісту: проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових бюджетів усіх рівнів, бюджету ПФ України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Цей абзац застосовується з 01 грудня 2015 року, а тому за відсутності коштів на виплату індексації заробітної плати підстав для її виплати у лікарні не було.

У зв'язку з наведеним, просить оскаржуване рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

В засідання апеляційного суду сторони не з'явилися, хоча про час та місце судового розгляду належним чином були повідомлені.

Враховуючи належне повідомлення сторін про час та місце судового розгляду, колегія суддів вважає за можливе слухати справу у відсутності сторін на підставі ч. 2 ст. 372 ЦПК України.

Вислухавши доповідача, перевіривши письмові матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що хоча особливого порядку індексації працівників бюджетних установ у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік не було затверджено, нарахування та виплата індексації заробітної плати повинна була здійснюватися згідно з чинним Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, проте відповідач не проводив нарахування та виплату позивачу індексації заробітної плати за 2015 рік. Розмір індексації заробітної плати ОСОБА_1 за період з квітня 2014 року по серпень 2015 року суд визначив згідно розрахунку, проведеного Рогатинською ЦРЛ.

Проте повністю погодитися з таким висновком суду колегія суддів не може з таких підстав.

Відповідно до ч. 5 ст. 95 КЗпП України і ст. 33 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Індексація заробітної плати працівникам проводиться відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах із Рогатинською ЦРЛ., працює на посаді завідувача ФАПу с. Добринів. З квітня 2014 року по серпень 2015 року Рогатинська ЦРЛ не проводила нарахування та виплату їй індексації заробітної плати.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни у статтю 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та доповнено її частиною 6 такого змісту: проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

У пункті 14 Прикінцевих положень наведеного вище Закону від 28 грудня 2014 № 76-VIII доручено Кабінету Міністрів України за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що Кабінетом Міністрів України на 2015 рік затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Проте Кабінет Міністрів України рішення про порядок проведення індексації заробітної плати та особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення на 2015 рік не приймав, унаслідок чого грошові кошти на виплату індексації заробітної плати не виділялись.

09 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078.

Відповідно до п. 4 цього Порядку у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (пункт 6 Порядку доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013, яка застосовується з 01 грудня 2015 року).

Згідно п. 23 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Відповідно до ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Акти цивільного законодавства діють на майбутній час і не застосовуються до тих відносин, які виникли до набрання ними чинності, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи.

Згідно п. 1 Прикінцевих положень Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» набирає чинності з 01 січня 2015 року.

За таких обставин невиплата ОСОБА_1 індексації заробітної плати за період з квітня 2014 року по грудень 2014 року є обмеженням її трудових прав, які підлягають захисту в судовому порядку.

Згідно довідки-рахунку Рогатинської ЦРЛ від 20 листопада 2017 року вбачається, що у квітні розмір індексації заробітної плати становив 13,40 грн, у травні - 40,19 грн, у червні - 81,61 грн, у липні - 131,54 грн, у серпні - 131,54 грн, у вересні - 0 грн, у жовтні - 143,30 грн, у листопаді - 200,97 грн, у грудні - 235,07 грн, а всього за 2014 рік - 977,62 грн.

У зв'язку з наведеним, вказана сума (з якої підлягають стягненню обов'язкові платежі та внески) підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Разом з тим, суд першої інстанції, стягуючи індексацію заробітної плати за період з січня 2015 року по серпень 2015 року не врахував, що Кабінетом Міністрів України не ухвалювалися постанови про порядок та розмір нарахування індексації заробітної плати на 2015 рік, а тому в лікарні не було правових підстав для виплати ОСОБА_1 індексації заробітної плати за оспорюваний період.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Керуючись ст.ст. 374, 376, 381-384 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Рогатинської центральної районної лікарні задовольнити частково.

Рішення Рогатинського районного суду від 20 листопада 2017 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Позов ОСОБА_1 до Рогатинської центральної районної лікарні про стягнення невиплаченої індексації заробітної плати задовольнити частково.

Стягнути з Рогатинської центральної районної лікарні (77000 вул. В.Чорновола, 9 м. Рогатин, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 01993581) на користь ОСОБА_1 (с. Добринів Рогатинського району Івано-Франківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) індексацію заробітної плати за період з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 року в розмірі 977,62 грн, з якої підлягає нарахуванню, утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету податок на доходи фізичної особи та інші обов'язкові платежі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня прийняття, однак може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 17 січня 2018 року.

Головуюча Л.В. Василишин

Судді: Г.П. Мелінишин

О.В. Пнівчук