Рішення № 71662265, 04.01.2018, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
04.01.2018
Номер справи
345/2341/17
Номер документу
71662265
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/2341/17

Провадження № 2-а/345/9/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.01.2018 року м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі :

головуючого судді Якиміва Р.В.,

секретаря судового засідання Гладенької Л.Ф.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського міського голови ОСОБА_4 про визнання дій та бездіяльності протиправними і зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом. Свою позицію мотивує тим, що 25.04.2017 року звернувся до Калуського міського голови ОСОБА_4 із заявою, що інформаційні картки адміністративних послуг – рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме ч. 6 ст.118 та ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України. Зокрема у вказаних інформаційних картках незаконно збільшений вичерпний перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, в зв’язку з чим жителі міста Калуша позбавлені свого законного права на отримання земельних ділянок у власність чи користування. Тому позивач просив відповідача зобов’язати начальника земельного відділу Калуської міської ради внести зміни у відповідні інформаційні картки та надати йому відповідь у встановлений чинним законодавством строк.

Листом від 25.05.2017 року за підписом першого заступника міського голови ОСОБА_5 його повідомлено, що інформаційна картка адміністративної послуги затверджується на підставі типової інформаційної картки, затвердженої відповідним органом центральної виконавчої влади, іншим державним органом, зазначено перелік нормативних актів, на основі яких розроблені інформаційні картки, а також перелік інформації, які повинні в них міститися. Також рекомендовано звернутися до суду в разі, якщо інформаційні картки адміністративних послуг порушують права позивача.

Ч. 6 ст. 118 та ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України місять вичерпний перелік необхідних для отримання у власність чи користування земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності. Крім того, чинним законодавством визначено виключний перелік підстав, за наявності яких заявнику може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки, за наявності поданого клопотання з додатками, визначеними ч. 6 ст. 118 ЗК України.

Разом з тим зі змісту пункту 9 оспорюваних інформаційних карток адміністративної послуги – рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, необхідне подання суб’єктом звернення кадастрового плану земельної ділянки, виготовленого спеціалізованою землевпорядною організацією, на якому зазначено місце розташування земельної ділянки та її площу, тоді як ч. 6 ст. 118 ЗК України передбачено, що до заяви слід додати графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Також у вказаному пункті інформаційних карток адміністративної послуги – рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки передбачено необхідність доручення до заяви копії свідоцтва про право власності на будівлю або будівельного паспорта, технічного паспорта, засвідчених належним чином; довідки з архітектури про назву вулиці та нумерацію будинку; підтверджуючих документів на дану земельну ділянку; копії садівницької книжки (належним чином засвідченої); правовстановлюючих документів на гараж (будівельного паспорта, технічного паспорта, свідоцтва про право власності на гараж), засвідчених належним чином; акта погодження меж із суміжними землекористувачами; копії Державного акта на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), копії договору оренди на земельну ділянку для ведення городництва, відповідно засвідченої, що також не передбачено ч. 6 ст. 118 та ч. 2 ст. 123 ЗК України.

Позивач зазначив, що постановою Калуського міськрайонного суду від 10.09.2015 року визнано протиправним та скасовано рішення сорокової сесії Калуської міської ради від 06.06.2013 року № 1961 «Про затвердження переліку документів для підготовки проектів рішень з питань регулювання земельних відносин», яке передбачало доручення документів, аналогічний вичерпному переліку документів в оспорюваних інформаційних картках.

ОСОБА_1 вважає, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства не виконав обов’язку щодо об’єктивної, всебічної перевірки вищезазначеного звернення, не вжив заходів для усунення порушень чинного законодавства України та не надав мотивованої відповіді на поставлені у зверненні запитання. Тому просить суд визнати протиправними дії та бездіяльність Калуського міського голови ОСОБА_4 щодо надання необґрунтованої відповіді на його звернення від 25.04.2017 року та неприйняття мір по внесенню змін у п. 9 оскаржуваних інформаційних карток адміністративних послуг, зобов’язати відповідача повторно розглянути звернення від 25.04.2017 року та надати йому обґрунтовану відповідь, зобов’язати Калуського міського голову ОСОБА_4 внести зміни в п. 9 інформаційних карток адміністративних послуг – рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), для ведення садівництва, для гаражного будівництва, для ведення особистого селянського господарства, для надання в оренду для ведення городництва, відповідно до чинного законодавства, а також надати до суду звіт про виконання судового рішення та встановити строк його подання.

В подальшому позивач подав заяву про збільшення позовних вимог та уточнив п.2 прохальної частини позовної заяви, зокрема просив зобов’язати калуського міського голову ОСОБА_4 повторно розглянути звернення від 25.04.2017 року на надати обґрунтовану відповідь за особистим підписом Калуського міського голови.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив їх задоволити.

Представник виконавчого комітету Калуської міської ради в судовому засіданні пояснив, що посилання відповідача щодо надання необґрунтованої відповіді на звернення ОСОБА_1 від 25.04.2017 року та неприйняття мір по внесенню змін у п. 9 інформаційних карток адміністративних послуг не заслуговують на увагу.

Рішенням Калуської міської ради від 25.03.2016 року № 192 «Про організацію роботи Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради» затверджено регламент Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради та Положення про Центр надання адміністративних послуг.

П. 3 вказаного рішення затверджено Перелік адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг виконавчого Калуської міської ради. Зокрема п.п. 3, 5, 7, 8, 9 Переліку визначено такі адміністративні послуги як «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки)»; «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва»; «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для гаражного будівництва»; «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства, у випадку приватизації земельної ділянки, яка перебуває у користуванні»; «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання в оренду для ведення городництва».

Адміністративні послуги в рамках роботи Центру надаються згідно з інформаційними та технологічними картками, які розробляються суб’єктами надання адміністративних послуг та затверджуються міським головою.

Інформаційні картки адміністративних послуг розроблені на підставі Земельного кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр» і місять вичерпний перелік документів. Необхідних для отримання адміністративної послуги. Порядок подання документів про надання дозволу визначено чинним законодавством, а також локальним нормативно-правовим актом, шляхом подання таких документів через ЦНАП.

ОСОБА_2 зазначив, що ОСОБА_1 не звертався до ЦНАП виконавчого комітету Калуської міської ради із заявою та необхідним переліком документів щодо отримання адміністративних послуг, а відповідно позивач не зазначив, яке його право було порушене та не вказав норму чинного законодавства, а тому відповідно позов є передчасним.

Начальник земельного відділу Калуської міської ради ОСОБА_3 просив відмовити в задоволенні позову, оскільки він є безпідставним та передчасним. Також повідомив, що ОСОБА_1 повторно звернувся до Калуської міської ради із заявою, в якій повторно ставив питання, ідентичні питанням, які містяться в зверненні від 25.04.2017 року. Та дане звернення знаходиться на розгляді.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Калуської міської ради прийнято Рішення № 192 від 25.03.2016 року «Про організацію роботи Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради» затверджено регламент Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради та Положення про Центр надання адміністративних послуг.

Відповідно до п. 1.1, 1.3, 2.3, 4.1, 4.3, 4.4, 4.5, 5.1 Регламенту – Регламент Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради встановлює порядок організації діяльності Центру, визначає порядок діяльності адміністраторів Центру та їх взаємодії із суб’єктами надання адміністративних послуг. Порядок їх взаємодії із одержувачами адміністративних послуг, організацію документообігу та порядок здійснення контролю за належністю надання адміністративних послуг.

Адміністративні послуги в рамках роботи Центру надаються згідно з інформаційними та технологічними картами, які розробляються суб’єктами надання адміністративних та затверджуються міським головою.

П. 3 вказаного рішення затверджено Перелік адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради.

Зокрема п.п. 3, 5, 7, 8, 9 Переліку визначено такі адміністративні послуги як «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки)»; «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва»; «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для гаражного будівництва»; «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства, у випадку приватизації земельної ділянки, яка перебуває у користуванні»; «Рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання в оренду для ведення городництва».

Частиною 6 ст.118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Зі змісту пункту 9 оспорюваних інформаційних карток адміністративної послуги – рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, необхідне подання суб’єктом звернення кадастрового плану земельної ділянки, виготовленого спеціалізованою землевпорядною організацією, на якому зазначено місце розташування земельної ділянки та її площу, тоді як ч. 6 ст. 118 ЗК України передбачено, що до заяви слід додати графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Також у вказаному пункті інформаційних карток адміністративної послуги – рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки передбачено необхідність доручення до заяви копії свідоцтва про право власності на будівлю або будівельного паспорта, технічного паспорта, засвідчених належним чином; довідки з архітектури про назву вулиці та нумерацію будинку; підтверджуючих документів на дану земельну ділянку; копії садівницької книжки (належним чином засвідченої); правовстановлюючих документів на гараж (будівельного паспорта, технічного паспорта, свідоцтва про право власності на гараж), засвідчених належним чином; акта погодження меж із суміжними землекористувачами; копії Державного акта на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), копії договору оренди на земельну ділянку для ведення городництва, відповідно засвідченої, що також не передбачено ч. 6 ст. 118 та ч. 2 ст. 123 ЗК України (а.с. 12-21).

Вважаючи, що його права порушені, ОСОБА_1 25.04.2017 року звернувся до Калуського міського голови із зверненням, в якому просив усунути вищезазначене порушення та внести зміни до п. 9 інформаційних карток адміністративної послуги, а також надати йому письмову відповідь у строк, передбачений чинним законодавством (а.с. 9).

Листом № Д-1006 від 25.05.2017 року за підписом першого заступника міського голови ОСОБА_5 ОСОБА_1 повідомлено, що інформаційна картка адміністративної послуги затверджується на підставі типової інформаційної картки, затвердженої відповідним органом центральної виконавчої влади, іншим державним органом, зазначено перелік нормативних актів, на основі яких розроблені інформаційні картки, а також перелік інформації, які повинні в них міститися. Також рекомендовано звернутися до суду в разі, якщо інформаційні картки адміністративних послуг порушують права позивача (а.с. 10-11).

Як передбачено ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради із заявою про надання йому адміністративної послуги не звертався, а тому відповідно його права не порушені та позивач передчасно звернувся до суду із позовними вимогами про внесення змін в п. 9 інформаційних карток адміністративних послуг – рішення Калуської міської ради про надання дозволу на розроблення проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), для ведення садівництва, для гаражного будівництва, для ведення особистого селянського господарства, для надання в оренду для ведення городництва, відповідно до чинного законодавства України.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Як передбачено ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Статтею 7 вказаного Закону передбачено, що звернення, оформлені належними чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов’язковому прийняттю та розгляду.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади та місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, обєднання громадян, посадові особи зобов’язані розглядати пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Згідно ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Судом встановлено, що Калуською міською радою було розглянуте звернення ОСОБА_7 та надана відповідь на звернення у порядку та строки, визначені чинним законодавством. Крім того, ОСОБА_1 повторно звернувся до Калуського міського голови із аналогічним зверненням, а тому повторний розгляд даного звернення є недоцільним.

З огляду на вищенаведене суд вважає за доцільне відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 242-246, 255, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Калуського міського голови ОСОБА_4 про визнання дій та бездіяльності протиправними і зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний термін з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано

Головуючий