ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 308
ПОСТАНОВА
Іменем України
31.05.2007
Справа №2-13/5214-2007А
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді Жукової А.І.
при секретарі Ковальчук К.В.
за участю:
від позивача: Ємєльянов С.О. – представник, дов. від 01.05.2007 року
від відповідача: не з’явився.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Закритого акціонерного товариства «Пансіонат «Береговий», м. Сімферополь вул. Київська, 81 к. 203.
до Маломаяцької сільської ради, м. Алушта с. Малий Маяк вул. Кооперативна, 8
Про спонукання до виконання певних дій.
Суть спору: позивач – ЗАТ «Пансіонат «Береговий» звернувся до господарського суд АР Крим з адміністративним позовом та просить зобов’язати відповідача – Маломаяцьку сільську раду вчинити певні дії, а саме: у місячний термін розглянути заяву ЗАТ «Пансіонат «Береговий» щодо продажу земельної ділянки площею 4,1616 га й прийняти рішення про продаж земельної ділянки або про відмову в продажу із зазначення причини відмови.
У судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги та просить зобов’язати відповідача – Маломаяцьку сільську раду вчинити певні дії, а саме: на найближчій сесії розглянути заяву ЗАТ «Пансіонат «Береговий» щодо продажу земельної ділянки площею 4,1616 га й прийняти рішення про продаж земельної ділянки або про відмову в продажу із зазначення причини відмови.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 24.01.2007 року позивач звернуся з клопотанням до Маломаяцької сільської ради про продажу йому земельної ділянки площею 4,1616 га.
Позивач пояснює, що до вказаного клопотання було додано весь перелік документів, які зазначені у частині 2 статті 128 Земельного кодексу України.
06.03.2007 року позивач отримав від відповідача лист за № 02-14/198, в якому відповідач просить перенести викуп земельної ділянки на серпень місяць 2007 року.
Позивач вважає, що Маломаяцькою сільською радою було порушено частину 5 статті 128 Земельного кодексу України, у якій вказаний вичерпаний перелік підстав для відмови у продажу земельної ділянки.
Представник відповідача у судове засідання двічі не з’явився, причини неприбуття суду не відомі.
Відповідно до статті 128 частини 4 КАС України, у разі неприбуття відповідача – суб’єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Провадження по справи здійснювалось відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач відмовився від послуг перекладача.
Відповідно до внесених змін до Кодексу Адміністративного судочинства України (від 08.09.2005р. № 2875-ІУ) повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснюється судом тільки за вимогою особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду.
Позивач у судовому засіданні заявив про відмову у фіксуванні судового процесу технічними засобами.
Відповідно до статті 130 Кодексу Адміністративного судочинства України перед початком слухання справи позивачу була вручена пам'ятка про права та обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
в с т а н о в и в:
Відповідно до п. 6, 8 ст. 3 КАС України адміністративний позов це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до ч.ч.1, ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Маломаяцька сільська рада є органом місцевого самоврядування, який представляє відповідні територіальні громади, здійснює від їх імені і в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України і іншими законами.
На підставі рішення 32 сесії 24 скликання Маломаяцької сільської ради № 32-41 від 28.02.2005 року між Маломаяцькою сільською радою та ЗАТ «Пансіонат «Береговий» був укладений договір оренди від 24.03.2005 року.
Відповідно до пункту 2 вказаного договору, в оренду передається земельна ділянка площею 4,1616 га у тому числі: забудовані землі – 0,5603 га; зелені насадження загального користування – 3,0232 га, вулиці, площі, набережні – 0,5781 га.
Відповідно до пункту 4 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 494400,89 грн.
24.01.2007 року позивач звернуся з клопотанням до Маломаяцької сільської ради про продажу йому земельної ділянки площею 4,1616 га.
Судом встановлено, що до вказаного клопотання було додано весь перелік документів, які зазначені у частині 2 статті 128 Земельного кодексу України.
06.03.2007 року позивач отримав від відповідача лист за № 02-14/198, в якому відповідач просить перенести викуп земельної ділянки на серпень місяць 2007 року.
Суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі у зв’язку з наступним.
Відповідно до ст. 127 Земельного Кодексу України державні органи і органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень здійснюють продажу земельних ділянок державної і комунальної власності громадянам і юридичним особам, які мають право на придбання земельних ділянок у власність.
Відповідно до статті 13 Конституції України, земля та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади – мешканців села, селища, міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Стаття 144 Конституції України передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 26 вказаного Закону надано перелік питань виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, до яких також віднесено вирішення у відповідності з законом питань регулювання земельних відносин.
Продаж земельних ділянок здійснюється на конкурсній основі, окрім викупу земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, які є власністю покупців цих ділянок.
Частиною 1 ст.128 ЗК України встановлено, що продаж юридичним особам земельних ділянок здійснюється органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
У свою чергу частиною 3 ст.128 ЗК України встановлено, що Рада в місячний термін розглядає заяву і ухвалює рішення про продаж земельної ділянки або про відмову у продажу з вказівкою причин відмови.
Частиною 5 ст.128 ЗК України встановлений вичерпні перелік підстав для відмови у продажу земельної ділянки, які відсутні відносно позивача.
Відмова позивачеві у продажу земельної ділянки по підставах, що проводиться робота по розмежуванню земель державної і комунальної власності не відповідає фактичним обставинам і порушує права позивача крім того, стаття 128 ЗК України не передбачає такої підстави для відмови у продажу землі.
Таким чином, на сьогоднішній день порушуються права позивача, не дивлячись на підстави виникнення у нього права власності на земельну ділянку, на якій розміщений об'єкт нерухомості, що належить йому.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач у судове засідання двічі не з’явився, причини неприбуття суду не відомі. Відзив на позов суду не представив.
За вказаних обставин, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підтверджені матеріалами справи.
Судовий збір у сумі 3,40 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 98, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Маломаяцьку сільську раду на найближчій сесії розглянути заяву ЗАТ «Пансіонат «Береговий» (м. Сімферополь вул. Київська, 81 к. 203, банківські реквізити суд не відомі) щодо продажу земельної ділянки площею 4,1616 га, яка розташована в АР Крим м. Алушта с. Чайка вул. Багрова, 1.
3. Стягнути з Державного бюджету України (отримувача: Держбюджет м. Сімферополь, р/р 31118095600002 у банку отримувача: Управлення Держказначейства в АРК, МФО 824026, код ЗКПО 22301854) на користь Закритого акціонерного товариства «Пансіонат «Береговий» (м. Сімферополь вул Київська, 81 к. 203, банківські реквізити суд не відомі) 3,40 грн. судового збору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України у Севастопольський апеляційний господарський суд.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Жукова А.І.