Постанова № 71659609, 16.01.2018, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
916/1993/17
Номер документу
71659609
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 рокуСправа № 916/1993/17

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Жекова В. І.,

суддів: Лашина В. В., Лавриненко Л. В.

(Склад колегії суду визначено, згідно з протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями від 23.11.2017 р.)

при секретарі судового засідання – Чеголя Є.О.,

за участю представників учасників процесу:

ПАТ „Українська залізниця” в особі Регіональної філії „Придніпровська залізниця” ПАТ „Українська залізниця” – не з’явився,

ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ” - не з’явився,

ПАТ „Центральний гірничо-збагачувальний комбінат” - не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ”

на рішення господарського суду Одеської області від 24.10.2017 р.

у справі № 916/1993/17

за позовом ПАТ „Українська залізниця” в особі Регіональної філії „Придніпровська залізниця” ПАТ „Українська залізниця”

до ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ”

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ПАТ „Центральний гірничо-збагачувальний комбінат”

про стягнення 29885 грн.

суддя суду першої інстанції: ОСОБА_1

час та місце ухвалення рішення: 24.10.2017 р., м. Одеса, пр-т Шевченка,29, господарський суд Одеської області, зал судових засідань №13,

вступну та резолютивну частину рішення проголошено о 11:21:14

повний текст рішення складений 25.10.2017 р.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 27.11.2017 р. розгляд апеляційної скарги призначений на 27.12.2017 р.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 27.12.2017 р. розгляд апеляційної скарги був відкладений на 16.01.2018 р.

Учасники судового процесу, відповідно до ст. 268 ГПК України, належним чином повідомлялись про час і місце розгляду апеляційної скарги.

14.08.2017 р. ПАТ „Українська залізниця” в особі Регіональної філії „Придніпровська залізниця” ПАТ „Українська залізниця” звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ” про стягнення штрафу за неправильно зазначену масу вантажу у розмірі 29885,00 грн. (а.с. 3-4), оскільки в накладній №42571653 у вагоні №60636834 вказана маса вантажу складає 69900 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає 74800 кг, що на 4900 кг більше, ніж вказано у накладній, та на 4800 кг більше, ніж вантажопідйомність вагону.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.09.2017 р. (а.с. 84-85) залучено до участі у справі ПАТ „Центральний гірничо-збагачувальний комбінат” в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Рішенням господарського суду Одеської області від 24.10.2017 р. (суддя Малярчук І. А.) позов задоволено, а саме стягнено з ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ” на користь ПАТ „Українська залізниця” в особі Регіональної філії „Придніпровська залізниця” ПАТ „Українська залізниця” 29885,00 грн. штрафу та 1600,00 грн. судового збору (а.с. 172-179), оскільки при переважуванні вагону №60636834 залізницею дотримано спосіб визначення маси вантажу, тобто за допомогою вагонних ваг.

У рішенні судом також зазначено, що вагон прямував за окремою залізничною накладною №42571653 та у процесі перевезення не відбувалось перевантаження або перевалки вантажу, лише було відвантажено його надлишки супроти перевізного документа, за яким він прямував.

Крім того, комерційний акт №456809/8/9 від 27.03.2017 р. підписано повноважними особами.

При цьому, судом також вказано, що переваження вантажу, про яке йдеться у комерційному акті, здійснювалось на вагах, які мають технічний паспорт, пройшли держповірку.

Не погодившись зі вказаним судовим рішенням, ДП „МТП „Чорноморськ” звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити, з тих же підстав, що були викладені у відзиві на позов, письмових поясненнях, а також враховуючи те, що відсутність перевірки маси вантажу на станції призначення ставить під сумнів правильність даних, зазначених у комерційному акті, а трафаретна маса тари вагонів дуже часто не відповідає фактичній масі вагону, що також ставить під сумнів точності даних, зазначених у комерційному акті.

Також, апелянт вказав, що зазначена в спірному комерційному акті різниця маси вантажу, виявлена при переважуванні спірного вантажу на станції призначення не доводить неправильне зазначення маси вантажу, з огляду на те, що фактично зважування могло відбуватися на станції відправлення та призначення на вагах різного типу та різними способами.

Крім того, скаржник зазначив, що працівники залізниць не мають право виконувати з вантажами, що перебувають під митним контролем, будь-які операції без дозволу митниці.

ДП „МТП „Чорноморськ” також вказало, що Статут залізниць України, затверджений постановою КМУ від 06.04.1998 р. №457, не є законодавчим актом в розумінні ст. 548 ЦК України, який може встановлювати забезпечення виконання зобов’язання.

Представники учасників процесу у судове засідання 16.01.2018 р. не з’явилися, але від представника ДП „МТП „Чорноморськ” надійшло клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги, у зв’язку з неможливістю прибути у засідання з причин складних погодних умов, але судова колегія, враховуючи, що явка учасників процесу не визнавалася обов’язковою, вирішила відхилити вказане клопотання та розглянути скаргу за відсутністю учасників процесу.

Відповідно до ч.1 ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до ч.4 ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов’язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередньою судовою інстанцією належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм матеріального та процесуального права, згідно з вимогами ст. 269 ГПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ДП „МТП „Чорноморськ” за накладною №42571653 зі станції Іллічівськ Одеської залізниці для ПАТ „Центральний гірно-збагачувальний комбінат” на станцію Грековата Придніпровської залізниці прямував вантаж у вагоні №60636834 (а.с. 8).

Згідно комерційного акту №456809/8/9 від 27.03.2017 р. (а.с. 10) на станції П’ятихатки було здійснено перевірку маси вантажу у вагоні №60636834 та виявлено, що ДП „МТП „Чорноморськ” завантажено вантаж, що на 4900 кг більше за вказану у накладній та на 4800 кг більше за вантажопідйомність вагону.

Так, ДП „МТП „Чорноморськ” вказано у накладній вагу нетто 69900 кг, тоді як фактично завантажено 74800 кг. Просипань та поглиблень вантажу не має, вагон бездверний, люка щільно закриті.

Про підозру щодо перевищення вантажопідйомності вагону вказано й в акті загальної форми №1628 від 25.03.2017 р. (а.с. 11) та зафіксовано у книзі обліку контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагонах (а.с. 14).

Надлишки вантажу відвантажено залізницею у вагон №67679688 та направлено до ПАТ „Центральний ГЗК”, що вбачається з накладної №46112358 (а.с. 9).

Згідно з технічним паспортом засобу ваговимірювальної техніки №12 ваг вагонних на станції П’ятихатки (а.с. 12-13), термін експлуатації ваг продовжено до 06.10.2019 р.

Згідно з технічним паспортом засобу ваговимірювальної техніки ваг вагонних ВВ-7419 заводський номер №1 на станції Іллічівськ (а.с. 58-63), 01.02.2017 р. ваги пройшли повірку та визнані гідними для експлуатації.

Відповідно до ст. 908 ЦК України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Відповідно до ст. 6 Статуту залізниць України, накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Положення ст. 37 Статуту передбачають, що під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Вантажі, що перевозяться насипом і наливом, а також інші вантажі, зважування яких на вантажних вагах неможливе, зважуються на вагонних вагах. Маса вантажів визначається відправником. Спосіб визначення маси зазначається у накладній.

Згідно з п.1.3. Правил оформлення перевізних документів, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. №644, усі відомості, передбачені формою бланка перевізного документа, повинні бути внесені відправником у відповідні графи. Виправлення не допускаються; у разі необхідності зміни відомостей, унесених до перевізного документа, відправник зобов'язаний заповнити новий перевізний документ. Зміни, які вносяться до перевізного документа залізницею, засвідчуються посадовою особою залізниці із зазначенням дати та найменування станції, на якій внесено зміни.

Згідно з п.2.1. Правил оформлення перевізних документів, передбачено, що вантажовідправником, серед іншого, заповнюються такі графи комплекту перевізних документів: "Маса вантажу, визначена відправником" - вказується маса у кілограмах брутто вантажу, загальна маса відправки (прописом).

Відповідно до п.2.6. Правил оформлення перевізних документів, якщо після оформлення перевізних документів на прийнятий до перевезення вантаж на станції відправлення була виявлена невідповідність між фактичною кількістю вантажу і зазначеною в перевізних документах, то відправник повинен привести фактичну кількість вантажу у відповідність до кількості, зазначеної в перевізних документах (довантажити, вивантажити), або оформити нові перевізні документи, зазначивши в них виявлену фактичну кількість вантажу. Маса вантажу вважається правильною, якщо різниця між фактично виявленою масою і зазначеною в перевізних документах не перевищує 0,2%.

Згідно з п.4.6. Правил оформлення перевізних документів, у разі перевантаження вантажу під час перевезення в інший вагон (контейнер) у накладній номер вагона (контейнера) та інші відомості про нього змінюються (так щоб їх можна було прочитати) і проставляються нові відомості про вагон (контейнер), у який перевантажено вантаж. Ці зміни засвідчуються підписом працівника, який керував перевантаженням, із зазначенням найменування станції, на якій перевантажено вантаж.

Згідно з п.5.5. Правил оформлення перевізних документів, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли. Цей факт засвідчується актом загальної форми, якщо за цим фактом не складався комерційний акт.

Додаток №3 до Правил оформлення перевізних документів „Пояснення щодо заповнення накладної” вказує на те, що у графі 26 зазначається спосіб визначення маси вантажу (на вагах, за стандартом, за трафаретом, за обміром, за розрахунками, умовно), тип ваг (товарні, вагонні, елеваторні тощо), їх вантажопідйомність та ким було визначено масу вантажу (залізницею/ відправником). Якщо масу вантажу визначено за стандартом, то в цій графі зазначається також стандартна маса брутто/нетто одного вантажного місця.

Згідно з п.22 Правил видачі вантажів, перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення. Зважування вантажів на вагонних вагах провадиться в порядку, передбаченому Правилами приймання вантажів до перевезення.

Згідно зі ст. 24 Статуту, вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.

Згідно зі ст. 122 Статуту, за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 цього Статуту. При цьому, відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Згідно зі ст. 118 Статуту, за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Згідно зі ст. 129 Статуту, обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин: а) невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах; б) у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу; в) псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу; г) повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу. Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу. В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми. Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами.

Згідно з п.4 Правил складання актів (стаття 129 Статуту), затверджених наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 р. №334, комерційні акти складаються: на місцях загального користування - у день вивантаження або в день видачі вантажу одержувачу; при вивантаженні на місцях не загального користування - у день здачі вантажу одержувачу, у цьому разі перевірка повинна здійснюватись до вивантаження або в процесі вивантаження чи зразу ж після нього.

Згідно з п.6 Правил складання актів, при видачі однорідного вантажу, який перевозиться навалом або насипом і прибув від одного відправника на адресу одного одержувача, недостачі, що перевищують норму природної втрати маси вантажу і граничне розходження визначення маси нетто, а також надлишки, що перевищують граничне розходження визначення маси нетто, виявлені в окремих відправках під час перевірки протягом однієї календарної доби, оформляються одним комерційним актом. В акт включаються тільки відправки, які прибули в справних вагонах з непошкодженими пломбами (ЗПП) відправника, а також без ознак недостачі, псування, пошкодження на відкритому рухомому складі або в критих та інших вагонах без пломб (якщо такі перевезення передбачені Правилами), у яких виявлено недостачу або надлишок. В акті зазначаються номери відправки, вагона, рід вагона, кількість пломб (ЗПП) і відбитки на них, кількість місць і маса вантажу за документами та виявлені перевіркою. У разі визначення маси на вагонних вагах зазначаються маса брутто, тари (з бруса або перевірена) вагона та нетто вантажу.

Відповідно до п.7 Правил складання актів, недостача або надлишок вантажу, відвантаженого одним відправником на адресу одного одержувача, який перевозиться навалом, насипом чи наливом з перевалкою чи перевантаженням у дорозі і прибув у непошкоджених вагонах без ознак недостачі, визначається за результатами перевірки усієї партії одночасно виданого вантажу і оформляється одним комерційним актом.

Відповідно до п.9 Правил складання актів, у комерційному акті детально описуються стан вантажу або багажу і обставини, за яких виявлена незбереженість, а також обставини, які могли бути причиною виникнення незбереженості вантажу, багажу чи вантажобагажу. Ніякі припущення та висновки про причини незбереженості або про вину відправника і залізниці до акта не вносяться. Усі графи бланка акта мають бути заповнені. Не дозволяється проставлення рисок та лапок замість повторення необхідних даних. У комерційному акті зазначається, чи правильно навантажений, розміщений і закріплений вантаж, а також про наявність та стан захисного маркування для вантажів, що перевозяться у відкритих вагонах. У разі неправильного завантаження, розміщення, закріплення вантажу в акті зазначається, яке порушення було допущено.

Згідно з п.10 Правил складання актів, комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи) і працівник станції, який особисто здійснював перевірку, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці.

Відповідно до п.12 Правил складання актів, якщо при перевірці вантажу, який прибув з актом попутної станції, під час перевірки на станції призначення не буде виявлено різниці між даними акта, складеного на попутній станції, і фактичною наявністю та станом вантажу, багажу або вантажобагажу, то станція в розділі "Є" комерційного акта попутної станції вносить відмітку такого змісту: "Під час перевірки вантажу (багажу, вантажобагажу) різниці проти цього акта не виявлено". Така відмітка засвідчується штемпелем станції і підписами осіб, указаних у пункті 10 цих Правил. Цей акт видається одержувачу на його вимогу, а копія його залишається на станції. Новий акт у цьому разі не складається.

При невідповідності відомостей, указаних в акті попутної станції, фактичним даним, що виявились під час перевірки вантажу, багажу або вантажобагажу, складається новий комерційний акт.

Згідно з п.6.2. Роз’яснень Президії Вищого господарського суду України від 29.09.2008 р. №04-5/225 „Про внесення змін та доповнень до роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 р. №04-5/601 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею", при застосуванні статей 118 та 122 Статуту залізниць України слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.

Згідно з п.6.3 вказаних Роз’яснень, Статут залізниць України не містить чітких приписів стосовно того, якій саме залізниці (відправлення, призначення чи транзитній) належить право вимагати стягнення вказаного штрафу, тому такі позови можуть заявляти як залізниці відправлення, так і призначення або транзитні. Оскільки накладна є письмовою формою договору перевезення вантажу, що укладається вантажовідправником із залізницею згідно зі статтею 24 Статуту залізниць України і вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній, то й відповідачем за позовами про стягнення штрафу за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача має бути відправник вантажу.

Відповідно до п.1.2 Правил оформлення перевізних документів, п.6 Статуту залізниць України, накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони – одержувача.

Як вірно встановлено місцевим судом, з врахуванням того, що відправником вантажу, згідно накладної №42571653, є ДП „МТП „Чорноморськ”, він має бути відповідачем за даним позовом.

Водночас, згідно п.6.1 вищезазначених Роз’яснень, підставою для покладення на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відповідних відомостей є акт загальної форми або комерційний акт, складений у випадках, передбачених статтею 129 Статуту.

Відповідно до технічних паспортів засобів ваговимірювальної техніки, вантаж, що прямував у вагоні №60636834, був зважений на станції відправлення на 100 тонних вагонних вагах, а на станції П’ятихатки переважування вантажу в цьому вагоні здійснювалось на 150-ти тонних вагах.

З додатку №3 до Правил оформлення перевізних документів „Пояснення щодо заповнення накладної” вбачається, що способами визначення маси вантажу є наступні: на вагах, за стандартом, за трафаретом, за обміром, за розрахунками, умовно, типи ваг бувають: товарні, вагонні, елеваторні тощо.

Таким чином, судова колегія повністю погоджується з висновком місцевого суду, що при переважуванні вагону №60636834 залізницею дотримано спосіб визначення маси вантажу, тобто за допомогою вагонних ваг.

Крім того, обґрунтовано не прийнято до уваги заперечення ДП „МТП „Чорноморськ” стосовно неможливості складення комерційного акту на окремий вагон №60636834, так як цей вагон прямував за окремою залізничною накладною №42571653 та у процесі перевезення не відбувалось перевантаження або перевалки вантажу, лише було відвантажено його надлишки супроти перевізного документа, за яким він прямував.

Судова колегія також погоджується з висновком місцевого суду, що не вбачається порушення ПАТ „Українська залізниця” в особі Регіональної філії „Придніпровська залізниця” ПАТ „Українська залізниця” п.4.3 Правил оформлення перевізних документів, так як в графі 49 накладної №42571653 залізницею зроблено відмітку про складання комерційного акту про перевищення вантажопідйомності вагону та складання акту про відвантаження надлишку.

Відповідно до п.12 Правил складання актів, з підстав того, що при прибутті досилочного вагону із надлишками вантажу на станцію призначення із попутної станції не було виявлено різниці у вазі, що вказана у накладній, залізницею у розділі „Є” комерційного акту №456809/8/9 було зроблено відмітку про те, що під час перевірки вантажу різниці проти цього акту не виявлено, яку засвідчено штемпелем станції та підписом повноважної особи. Отже, у даному випадку складання нового акту Правилами складання актів не передбачено.

Також, ДП „МТП „Чорноморськ” зазначено, що ПАТ „Українська залізниця” в особі Регіональної філії „Придніпровська залізниця” ПАТ „Українська залізниця” не надано схоронної розписки про видачу відвантажених надлишків вантажу вантажоодержувачу, однак, як вірно встановлено місцевим судом, в накладній №46112348 (а.с. 9), в якій прямували надлишки вантажу, саме вантажоодержувачем заповнено графу №53, де вказано, що вантаж одержала ОСОБА_2, за довіреністю №7216 від 30.11.2016 р., ЕЦП 06.04.2017 р. 14:31, чим спростовано доводи ДП „МТП „Чорноморськ” щодо неотримання надлишків вантажу вантажоодержувачем.

Комерційний акт №456809/8/9 від 27.03.2017 р. підписано заступником начальника станції ОСОБА_3, приймальником ОСОБА_4, АРВ ОСОБА_5, тобто повноважними особами.

Відповідно до п.2.16. Інструкції про взаємодію посадових осіб митних органів, що здійснюють митні процедури в міжнародному залізничному сполученні, і працівників залізниць України, затвердженої наказом Державної митної служби України та Міністерства транспорту та зв’язку України №1019/1143 від 18.09.2008 р., працівники залізниць не мають права видавати товари (вантажі), що перебувають під митним контролем, виконувати з ними будь-які операції (навантаження, вивантаження, перевантаження, усунення пошкоджень упаковки, розпакування, упакування, перепакування або зміну ідентифікаційних знаків чи маркування, нанесених на упаковку) без дозволу митниці.

Згідно пп.3 п.2 ст. 191 Митного кодексу України, перевізники зобов’язані не розпочинати вивантаження чи перевантаження товарів без дозволу органу доходів і зборів.

З огляду на викладене, місцевим судом правомірно не прийняті до уваги доводи ДП „МТП „Чорноморськ” стосовно того, що вивантаження вантажу з вагону №60636834 провадилось залізницею, в порушення п.2.16 вищенаведеної Інструкції та пп.3 п.2 ст. 191 Митного кодексу України, без отримання згоди на це митного органу, так як залізницею не провадилось вивантаження та перевантаження вантажу, а лише відвантаження надлишку вантажу.

Таким чином, судова колегія вважає доведеним факт внесення ДП „МТП „Чорноморськ” до накладної №42571653 невірної маси вантажу, що є порушенням ст. 122 Статуту залізниць України та має наслідком нарахування штрафу у розмірі, встановленому ст. 118 Статуту.

Згідно накладної №42571653, провізна плата за перевезення вантажу у вагоні №60636834 складає 5977,00 грн., тобто штраф у п’ятикратному розмірі провізної плати складатиме 29885,00 грн., як і було зазначено у позові.

Отже, апеляційна інстанція, враховуючи, що мало місце невірне зазначення вантажовідправником – ДП „МТП „Чорноморськ” у накладній маси вантажу, вважає обґрунтованим висновок місцевого суду щодо того, що з останнього підлягає стягненню на користь ПАТ „Українська залізниця” в особі Регіональної філії „Придніпровська залізниця” ПАТ „Українська залізниця” штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення, що складає 29885,00 грн., тобто щодо повного задоволення позову.

При цьому, відповідно до ст. 908 ЦК України, умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

З огляду на викладене, судова колегія не може прийняти до уваги твердження ДП „МТП „Чорноморськ” про те, що Статут залізниць України не є законодавчим актом в розумінні ст. 548 ЦК України, який може встановлювати забезпечення виконання зобов’язання, оскільки штраф у даному випадку не забезпечує виконання зобов’язання, а є санкцією за порушення при складанні накладної, та Статут залізниць України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 р. №457, є частиною законодавства України, що підлягає виконанню як самою залізницею, так і усіма, хто приймає участь у залізничних перевезеннях.

Таким чином, твердження апелянта щодо того, що судом першої інстанції під час прийняття оскаржуваного судового рішення в неповному обсязі було досліджено всі фактичні обставини справи, які суттєве значення мали для вирішення справи по суті, колегією суддів апеляційної інстанції до уваги не приймаються, оскільки з матеріалів справи вбачається, що судом першої інстанції в повному обсязі було досліджено всі фактичні обставини справи та цілком обґрунтовано було прийнято рішення щодо задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, судова колегія апеляційної інстанції зазначає, що оскаржуване рішення суду прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак підстави для його зміни або скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 216,233,238,269,270,273,275,276,281-284 ГПК України,

Одеський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Одеської області від 24.10.2017 р. у справі №916/1993/17 залишити без змін, а апеляційну скаргу ДП „МТП „Чорноморськ” – без задоволення.

Постанова, відповідно до вимог ст. 284 ГПК України, набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено та підписано 18.01.2018 р.

Головуючий суддя: Жеков В. І.

Судді: Лашин В. В.

ОСОБА_6