Постанова № 71657339, 16.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
560/1074/17
Номер документу
71657339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Оборонова І.В.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

ПОСТАНОВА

іменем України

"16" січня 2018 р. Справа № 560/1074/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

Шевчук С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Дубровицького районного суду Рівненської області від "13" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання рішення по відмові в перегляді пенсії протиправним , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до відповідача Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області та просить визнати рішення Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області від 19.08.2017 року №41/02-2 по відмові в проведенні перегляду призначеної пенсії з дати її призначення з врахуванням пільг наданих частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправним. Крім того, просить стягнути з відповідача на свою користь понесені судові витрати на час подання позову у розмірі 640,00 грн.

Постановою Дубровицького районного суду Рівненської області від 13.10.2017 року адміністративний позов - задоволено.

Визнано рішення Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області від 19.08.2017 року №41/02-2 по відмові ОСОБА_4 в проведенні перегляду призначеної пенсії з дати її призначення з врахуванням пільг наданих частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправним.

Стягнуто з Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області (смт.Зарічне вул.Лесі Українки, 3, Рівненської області, код ЄДРПОУ 40379045) на користь ОСОБА_4 640,00 грн. ( шістсот сорок гривень) судових витрат.

Не погоджуючись із прийнятою постановою, Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що позивачем пропущено строки звернення до суду. Крім того, посилається на те, що нарахування пенсії позивачу проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зниженням пенсійного віку, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому підстави для застосування ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні. Також посилається на допущену судом помилку при вирішені питання про стягнення судових витрат.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи категорії 3 (а.с.12).

15 серпня 2015 року ОСОБА_4 було призначено пенсію за віком, на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Загальний стаж позивача складає 38 років 1 місяць 24 дні (а.с.21).

18 серпня 2017 року позивач звернувся із заявою до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якій просив негайно провести перегляд призначеної пенсії з дати її призначення з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(а.с.23).

Натомість листом № 41/02-2 від 19 серпня 2017 року, в проведенні такого перерахунку, було відмовлено з посиланням на відсутність підстав для застосування пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.19).

Вважаючи дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновків, що положеннями чинного законодавства України позивачу надано право обирати умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом, а саме - Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним законом - тобто Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому оскільки позивач, звернувшись у серпні 2017 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії зі збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, як це передбачено частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закону № 1788-ХІІ) визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з частиною 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку.

Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим нормою ст.56 цього Закону, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 07.07.2015 року № 21-727а15.

Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що оскільки за перерахунком пенсії позивач звернувся 18 серпня 2017 року, то з урахуванням вимог частин 3, 4 статті 45 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія позивача підлягає перерахунку з 1 вересня 2017 року.

Станом на дату розгляду справи діяла редакція КАС України станом на 03.08.2017 року, отже слід застосовувати процесуальне законодавство чинне на момент розгляду справи судом першої інстанції. Колегія суддів звертає увагу на те, що суд першої інстанції правильно пославшись на положення частини 1 статті 94 КАС України, помилково стягнув судові витрати з відповідача.

Частиною 1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, відшкодування судових витрат на користь позивача має бути здійснено за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції змінити в частині визначення дати, з якої слід перерахувати пенсію та в частині порядку відшкодування судових витрат.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити частково.

Постанову Дубровицького районного суду Рівненської області від "13" жовтня 2017 р. змінити.

Зобов'язати Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01 вересня 2017 року та стягнути на його користь судові витрати в розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

С.М. Шевчук

Повне судове рішення складено "16" січня 2018 р.