Постанова № 71657305, 17.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
295/12303/17
Номер документу
71657305
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

ПОСТАНОВА

іменем України

"17" січня 2018 р. Справа № 295/12303/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2017р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та зобов'язання відповідача провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення посадового окладу в розмірі 3250,00грн., окладу за військовим званням в розмірі 2200 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 2452,00грн. та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах , встановлених на момент звільнення, з яких було сплачено внески на державне соціальне страхування. Позивач також просив суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити недоотримані суми пенсії за минулий час з 01.01.2016р. без обмеження будь-яким строком та без обмеження максимального розміру пенсії.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 16.11.2017р. від 16.11.2017р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у перерахунку і виплаті пенсії позивачу. Зобов»язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії з 01.05.2017 року, згідно довідки № 85/1842 від 25.04.2017 року, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області. В решті вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові.

Вважаючи рішення суду першої інстанції протиправним, позивач звернувся до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 16.11.2017р. року скасувати та прийняти нове рішення про задоволення його позову в повному обсязі. Позивач вважає, що суд першої інстанції помилково зобов'язав ГУ ПФУ з 01.05.2017 р., а не з 01.01.2016р. здійснити перерахунок та виплату пенсії , не зазначивши при цьому, ні дати , ні номеру, ні назви органу, який видав довідку. Крім того, на його думку, суд не врахував і не зазначив про виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення посадового окладу в розмірі 3250,00грн., окладу за військовим званням в розмірі 2200 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 2452,00грн. та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах , встановлених на момент звільнення, з яких було сплачено внески на державне соціальне страхування, без обмеження будь-яким строком та без обмеження максимального розміру пенсії.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

Позивач мотивує свої вимоги тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України. За інформацією ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області йому стало відомо про направлення ліквідаційною комісією до відповідача довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсії. В зв'язку з чим він звернувся до відповідача про отримання відповідної інформації.

11.08.2017р. позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016р. на підстав змін у його грошовому атестаті. Листом № 1616/Б-ІІ від 28.08.2017р. Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивача повідомлено про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як встановлено преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №2262-XII) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Згідно підпункту «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону №2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015) доповнено статтю 63 Закону №2262-XII частиною четвертою, якою передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування (з 03.12.2015) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Таким чином судова колегія вважає правильною позицією відповідача з приводу того, що для перерахунку пенсії позивача враховуються , зокрема додаткові види грошового забезпечення, встановлені за посадою особи на час виникнення права на перерахунок , а не додаткові види грошового забезпечення , які встановлені на персонально для неї на час звільнення зі служби, як це визначає позивач.

Перерахунок пенсії в такому випадку проводиться без зменшення розміру її відсотка, який був встановлений на час призначення такої пенсії та без обмеження максимальним розміром, в у відповідності до Рішення Конституційного Суду України у справі №1-38/2016 .

Стосовно порядку проведення такого перерахунку пенсії позивача, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до ч.1 ст.49 Закону №2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Згідно з ч.1 ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.

Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1(далі- Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, в даному випадку на підставі довідки виданої органом внутрішніх справ, в якому проходив службу позивач , в тому числі і довідки виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області,

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Стосовно терміну перерахунку враховуючи правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі №21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч.3 ст.51 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб).

Таким чином, колегія суддів вважає, що правовідносини по даній категорії справ розглядаються, в першу чергу, виходячи з правомірності або неправомірності дій органу владних повноважень, тому положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15 липня 2015 року, який набрав законної сили 01 січня 2016 року, яким встановлено, що строком давності не обмежується, застосовується до даних правовідносин.

Отже, здійснюючи системний аналіз норм, колегія суддів приходить до висновку, що законодавцем чітко зазначено право особи на перерахунок пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком, якщо його не проведення відбулось з вини Пенсійного фонду України та/або державних органів, отже відновлення порушеного права підлягає з 01.01.2016 року.

При винесенні оскарженої постанови суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача. Однак, задовольняючи позов частково, суд першої інстанції в періоді, з якого слід здійснити такий перерахунок. Тому, відповідно до ст.317 КАС України, апеляційний суд вважає за необхідне постанову суду першої інстанції змінити в частині зазначення дати, з якої необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», вказавши дату такого перерахунку - 01.01.2016 року.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково. Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" листопада 2017 р. змінити в частині зазначення дати, з якої необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 , на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", вказавши дату такого перерахунку - з 01.01.2016 року.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч

Повне судове рішення складено "17" січня 2018 р.