
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Недашківська К.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
"17" січня 2018 р. Справа № 817/1172/17
Суддя Житомирського апеляційного адміністративного суду Капустинський М.М., розглянувши клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення у справі за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" листопада 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Агробізнес" до Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень , -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.12.2017р. відмовлено у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору. Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області залишена без руху, оскільки в порушення п.1 ч.5 ст. 296 КАС України до скарги не додано документ про сплату судового збору. Особі, що подала апеляційну скаргу надано десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення зазначених недоліків.
На адресу Житомирського апеляційного адміністративного суду від Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення, мотивоване тим, що Головне управління Державної фіскальної служби у Рівненській області знаходиться на державному фінансуванні згідно затвердженого кошторису доходів і видатків на 2017 рік, оскільки кошторис на 2018 рік не затверджено у зв'язку з триваючою процедурою прийняття кошторису на 2018 рік передбаченою п.26 Постанова №228. Згідно коду економічної класифікації на сплату судового збору 2800 "Судовий збір" кошти на сплату судового збору відсутні (копія виписки додається, де відсутній код 2800). Головне управління Державної фіскальної служби у Рівненській області не має фінансової можливості для сплати судового збору за подання скарги по справі на даний час, однак очікується кошторис на 2018 рік.
Відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Зміст цієї статті передбачає право суду, а не обов'язок, на свій розсуд відстрочити, розстрочити, зменшити або звільнити від сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в апеляційній скарзі, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
У зв'язку із цим обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення, розстрочення чи відстрочення від такої сплати.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Таким чином, клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення є необґрунтованим, оскільки з його змісту неможливо встановити необхідний відповідачу термін для усунення недоліків апеляційної скарги. Відстрочення сплати судового збору поставить відповідача у привілейоване положення по виконанню вимог цього Закону порівняно з іншими учасниками процесу. Водночас відповідачем не наведено і не надано доказів можливості сплати судового збору у найкоротший термін.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015р. №484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
З огляду на зазначене, підстави для відстрочення відповідачу сплати судового збору за подання апеляційної скарги відсутні.
Отже, судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду складає 61007,52 грн.
Згідно з ч.2 ст.121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Виходячи з вимог ч. 2 ст. 121 КАС України заявнику можливо продовжити строк для виконання ухвали до 29 січня 2018 р.
Керуючись ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити Головному управлінню Державної фіскальної служби у Рівненській області у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення.
Продовжити Головному управлінню Державної фіскальної служби у Рівненській області строк, встановлений ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від "26" грудня 2017 р. про залишення апеляційної скарги без руху до "29" січня 2018 р.
Копію ухвали направити заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Капустинський