Постанова № 71657207, 17.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
286/2838/17
Номер документу
71657207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Я.В.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"17" січня 2018 р. Справа № 286/2838/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_2,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "27" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі Ліквідаційної комісії про визнання діяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом та просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення та не направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення позивачу і до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для подальшого перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача виготовити та направити позивачу і до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку за формою, встановленою додатком №2 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року про розмір грошового забезпечення з повною інформацією згідно постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250 грн., оклад за спеціальне звання - 2200 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 2180 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 7630 грн., премія 19,43% - 2965,02 грн., з врахуванням перерахунку пенсії у розмірі 83 % від зазначеного грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2016 року. Позовні вимоги обґрунтовував тим, що в Законі України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року зазначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб, а тому на його думку він має право на перерахунок пенсії із включенням до посадового окладу прирівняного до посадового окладу поліцейського відповідної посади надбавок за міліцейською посадою.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 27.11.2017 в задоволенні позову ОСОБА_3 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі Ліквідаційної комісії про визнання діяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задоволено.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що 13.05.2017 року УМВС України в Житомирській області ОСОБА_3 було видано довідку № 85/998, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за прирівняною посадою становить: посадовий оклад 3250,00 грн., оклад за звання підполковника поліції 2200,00 грн.; 40 % - надбавка за стаж роботи в поліції 2180,00 грн.; 2,65 % премія 202,20 грн. (а.с. 9).

Не погодившись із розмірами вказаними в довідці позивач 29.07.2017 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити та направити йому та до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку за формою, встановленою додатком №2 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року про розмір його грошового забезпечення з повною інформацією згідно постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250 грн., оклад за спеціальне звання - 2200 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 2180 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 7630 грн., премія 19,43% - 2965,02 грн..

Відповідач листом №174/105/05/48-2017 повідомив позивача, що додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані чи такі, що не виплачувалися на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою поліцейського, для перерахунку пенсії не враховуються. Середні розміри надбавок та премій доведені до ліквідаційних комісій УМВС України в областях МВС України.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Згідно пунктом 5 цього Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку проведення перерахунку).

За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.

Згідно Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», встановлено, що "перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії встановлені для поліцейських.

Постановою КМУ №988 затверджено:

схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1;

схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2;

схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).

Отже, у відповідача не було законних підстав не реагувати на звернення позивача стосовно перерахунку його пенсії.

В Цивільному кодексі України зазначається про те, що ліквідатор виступає від імені юридичної особи, що ліквідується.

Відповідно до пункту 5 постанови КМУ №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Як установлено судом першої інстанц, позивач отримував вказану надбавку за виконання особливо важливих завдань, тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії.

Посилання суду першої інстанції на те, що вказана надбавка не може включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що постанова КМУ №1294 так само як і постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Крім того, як зазначалося вище, постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Отже, враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.

Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції та дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального та права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.

Згідно з ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Позовна вимога про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до вимог ст.382 КАС України встановлення контролю є правом суду, а не обов'язком, кірм того такий контроль здійснюється судом першої інстанції.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови - про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "27" листопада 2017 р. скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо невиговлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 та ненаправлення нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії з повною інформацією за формою, встановленою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 грн.; оклад за спеціальне звання -2200,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 2108,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 7630,00 грн.; премія 19,43% - 2965,02 грн. з врахуванням перерахунку пенсії у розмірі 83 % від зазначеного грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_2

Повне судове рішення складено "17" січня 2018 р.