
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Замега О.В.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"17" січня 2018 р. Справа № 274/1466/17
ОСОБА_2 апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
ОСОБА_3,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "16" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій (бездіяльності) та зобов'язати відновити право на призначення державної пенсії
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2017 року ОСОБА_4 звернувся суду з позовом про:
- визнання неправомірними дії (бездіяльність) Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області стосовно непризначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок професійного захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що продовжує порушувати його право на призначення цієї державної пенсії;
- зобов'язання Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити його право на призначення державної пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок професійного захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно, до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" шляхом призначення державної пенсії у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок професійного захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Просить також зобов'язати відповідача надати звіт про поновлення порушеного права.
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_4 вказав, що у 2016 році Бердичівським міськрайонним судом було ухвалено постанову у справі № 274/1429/16-а за його позовом до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, згідно якого суд постановив: визнати відмову Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо розгляду заяви позивача про призначення пенсії незаконною та зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву позивача щодо призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням обставин встановлених судом. Станом на 20.03.2017 року Бердичівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення суду не виконано, пенсія по втраті годувальника, відповідно до вимог ст. 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому не призначена. Внаслідок цього відповідач продовжує порушувати його право на призначення вищезазначеної державної пенсії. Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поклало на нього відповідальність за документи (довідки) для призначення державної пенсії, хоча видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та про заробітну плату за цей період здійснюється організаціями.
Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 16.11.2017р. в задоволенні позовної заяви ОСОБА_4 до Бердичівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено за безпідставністю.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_4 звернувся до суду зі скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову. В апеляційній скарзі позивач зазначає про те, що він не звертався до відповідача про переведення на іншу пенсію. На думку скаржника, постанова Бердичівського міськрайонного суду від 16.11.2017р. порушує його право на отримання відшкодування шкоди за втрату годувальника, смерть якого пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.
Судом встановлено, що постановою Бердичівського міськрайонного суду від 05.10.2016 року позов ОСОБА_4 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено частково. Оскільки Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не розглянуто згідно чинного законодавства заяву позивача від 05.02.2016 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та не ухваленого відповідного рішення, а лише надано роз'яснення з приводу поданої заяви, судом було зобов'язано Управління розглянути заяву ОСОБА_4 щодо призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням обставин встановлених судом.
Вказаним рішенням встановлено, що 23.01.2010р. померла дружина позивача являлась ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, якій призначена пенсія по інвалідності 1 групи, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 07.04.2010 року Вінницька регіональна міжвідомча експертна комісія по установленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смертей з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, розглянувши звернення позивача, у зв"язку зі смертю дружини ОСОБА_5, надала експертний висновок: захворювання, що призвело до смерті, так, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією експертного висновку від 27 березня 2010 року. На час смерті ОСОБА_5 позивач отримував пенсію по інвалідності, як інвалід армії 2 групи. 05 травня 2010 року позивачу ОСОБА_2 облдержадміністрацією видано посвідчення чоловіка померлої громадянки із числа ліквідаторів категорії 1, смерть якої пов"язана з Чорнобильською катастрофою.
03.01.2017 року, на виконання постанови Бердичівського міськрайонного суду від 05.10.2046 року, Бердичівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення № 1 про відмову в переведені позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно з наданою ним заявою через неподання необхідних документів(а.с.72-79).
Підставою відмови у переведенні з одного виду пенсії на інший стало, зокрема, те, що позивачу з 1 липня 2007 року призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», а діючим законодавством не передбачено одночасне отримання двох видів пенсій.
Окрім того, з рішення Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України вбачається, та це не заперечно позивачем, що ОСОБА_4 не призначалась, та відповідно не зупинялась виплата пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25.1 1.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.
Відповідно до пункту 1.1 цього Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
Згідно з пунктом 2 вищевказаного Порядку до заяви про призначення по втраті годувальника додаються: довідка про склад сім'ї померлого годувальника на день його смерті та копії документів, що засвідчують родинні стосунки або оголошення його померлим; документи про перебування членів сім'ї на повному утриманні померлого годувальника; атестат про припинення виплати пенсії по лінії MO; документи про місце проживання ( реєстрації); трудова книжка померлого годувальника;копія ідентифікаційного номера померлого годувальника; свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; експертний висновок про встановлення причини зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок Чорнобильської АЕС; довідку форми 122, затверджену Постановою Дердкомітету СРСР по праці та соціальних питань від 09.03.1988 року про період перебування на Чорнобильскій АЕС; довідку про заробітну плату за період перебування на Чорнобильскій АЕС.
Призначення пенсії по втраті годувальника або переведення, з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви з всіма необхідними документами.
Зі змісту рішення Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 30.01.2017 вбачається, що позивач не подав заяви встановленого зразка та не надав необхідних документів для переведення з одного виду пенсії на інший.
Також встановлено, що позивач з 1 липня 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 25.11.2009 року отримує пенсію по інвалідності, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» ( далі - Закон України № 2262).
Згідно ст. 7 Закону України № 2262, військовослужбовцям, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має право на різні види пенсії ( за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Правомірним є висновок суду першої інстанції про те, що діючим законодавством не передбачено одночасне отримання одній особі двох сидів пенсій. Особа має право обрати один із видів державних пенсій.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Пунктом 2.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначений вичерпний перелік документів необхідних для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
Згідно ст. 13 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за:
1) пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
2) втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою;
3) матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
У відповідності до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Виплата будь - якої компенсації у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 13, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яку бажає отримати позивач, управління Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, не проводить, оскільки не передбачена діючим законодавством.
Аналізуючи норми чинного законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оцінивши докази, зважаючи, що позивач не бажає переведення з одного виду пенсії на інший, а виплату компенсації у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 13, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" управління не проводить, оскільки це не передбачено діючим законодавством, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що вищевказані позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "16" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
ОСОБА_3
Повне судове рішення складено "17" січня 2018 р.