Постанова № 71657167, 17.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
287/68/17-а
Номер документу
71657167
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Волощук В.В.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

ПОСТАНОВА

іменем України

"17" січня 2018 р. Справа № 287/68/17-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від "22" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2017р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:

- визнати дії відповідача протиправними,

- зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня звернення, тобто з 01.09.2017 року;

- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком, починаючи з 01.09.2017 року.

Обґрунтовуючи позов, позивач послався на те, що у липні 2017 року, він звернувся до Ємільчинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», так як він зареєстрований та проживає в зоні радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка відноситься до 4-ї категорії, тому має право на зниження пенсійного віку. Однак у задоволені заяви позивачу відповідачем було відмовлено, посилаючись на те, що посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії серії НОМЕР_1 від 10.11.1992 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією Житомирської області.

Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 22.11.2017р. позов задоволено. Визнано дії Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправними.

Зобов'язано Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 01.09.2017 року.

Зобов'язано Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.09.2017 року.

Не погоджуючись з рішенням, суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі відповідач посилаючись на те, що посвідчення потерпілого 4 категорії серії НОМЕР_1 від 10.11.1992 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією Житомирської області, вважає що підстав для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку немає.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з огляду на наступне.

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_3 по досягненню 55 років, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку. Відповідач листом №2239/02 від 18.08.2017 року відмовив позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку посилаючись на те, що посвідчення потерпілого 4 категорії серії НОМЕР_1 від 10.11.1992 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією Житомирської області.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, дійшов висновків щодо протиправності дій відповідача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду, виходячи з наступного.

Згідно положень ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до п.2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії потерпілим від Чорнобильської катастрофи надаються із зменшенням пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років. Тобто, вказаною нормою права визначено альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

За змістом ч.ч. 3, 4 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Суд встановив, що позивач є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 4-ї категорії та постійно проживав на території радіологічного забруднення з 26.04.1986р. по даний час. На час звернення позивача до пенсійного органу, останній досяг віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно паспортних даних позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто на час звернення за призначенням пенсії позивач досяг віку 55 років. Статус позивача як потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС 4-ї категорії підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1, виданого 10.11.1992р. Олевською райдержадміністрацією (а.с.10). Факт проживання позивача у м. Олевськ - у зоні посиленого радіологічного контролю з 26.04.1986р. по 23.08.2017р. підтверджується довідкою №8068 від 23.08.2017 року, наданою уповноваженою на те особою, а саме Олевською міською радою. Відтак, довідкою підтверджено факт проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю, що дає йому право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку строком на п"ять років у відповідності до ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що відповідно до рішення координаційного комітету по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 13.11.1991р. №3 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вирішено для оформлення і видачі посвідчень створити в сільських та міських (районного підпорядкування) Радах народних депутатів комісії з питань видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в складі не менше 7 чоловік.

Таким чином доводи відповідача, що посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії серії НОМЕР_1, видане 10.11.1992р. Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією Житомирської області суперечить Постанові КМУ від 25.08.1992р. №501 - є безпідставними.

На час звернення до відповідача, належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку строком на п'ять років у відповідності до ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", її нарахування та виплати, ухваливши судове рішення про задоволення позову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції розглянув спір з дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого обґрунтовано задовольнив позов, у зв'язку з чим підстав для скасування оскаржуваної постанови колегія суддів не вбачає.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому не можуть бути підставою для її задоволення.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Олевського районного суду Житомирської області від "22" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч

Повне судове рішення складено "17" січня 2018 р.