
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Руденко В.О.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
ПОСТАНОВА
іменем України
"17" січня 2018 р. Справа № 275/802/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
за участю секретаря судового засідання Полоневич Т.Ю.,
представника відповідача:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "10" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_3 зазначив, що 01 вересня 1979 року він розпочав свою трудову діяльність, яку закінчив 01 серпня 2012 року. Загальний трудовий стаж становить більше тридцяти років. В період з 14 лютого 1983 року по 13 листопада 1992 року та в період з 26 лютого 1996 року по 22 березня 2004 року він працював учнем робітника та робітником по заточці і шліфовці інструментів абразивними кругами сухим способом. На думку позивача, стаж становить більше сімнадцяти років. Робота на даних посадах у відповідності до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає право на пенсію на пільгових умовах за віком, адже вона входить до списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджених постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24 червня 2016 року. Позивач послався на довідки ПАТ "Верстатуніверсалмаш" від 14 лютого 2017 року, згідно яким він працював на КП ВФ "Інструментальник" з 26 лютого 1996 року по 22 березня 2004 року в одну зміну по п'ять днів на тиждень при повній зайнятості. Позивач вважає, що рішення відповідача № 22 від 07.08.2017 року про відмову в призначені йому пенсії є незаконним та суперечить положенням статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», де зазначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка, відповідно до якої стаж роботи позивача становить 30 років. Просив суд визнати протиправним вказане вище рішення відповідача та зобов'язати призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах згідно статті 13 пункту «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 10.11.2017р. позов задоволено. Визнано протиправним рішення №22 від 07 серпня 2017 року Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зобов'язано Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу звернення за призначенням пенсії, тобто з 5 травня 2017 року.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 10.11.2017р. скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові. На думку скаржника, стаж роботи позивача з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці по списку №2 становить 9 років 3 місяці та 29 днів, що є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах. згідно п."б" ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення". Скаржник вважає, що позивачем не надано документів про атестацію робочого місця за період роботи в виробничій фірмі "Інструментальник" з 26.02.1996р. по 22.03.2004р.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги відповідача з огляду на таке.
По досягненні 55 річного віку позивач звернувся з заявою до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для призначення йому пенсії за віком.
Однак, відповідач 07.08.2017 року повідомив про відмову у призначені пенсії за віком у зв'язку з недостатнім стажем роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці для зменшення пенсійного віку на 5 років. Своє рішення відповідач мотивував тим, що документи позивача за період роботи з 26 лютого 1996 року по 22 березня 2004 року на КПВФ "Інструментальник" надсилались на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Рішенням про результати розгляду заяви від 26.07.2017 року №59 йому відмовлено у задоволені заяві, щодо підтвердження вищезазначеного періоду заточувальником, оскільки він не подав документів про заробітну плату за періоди роботи та відсутня інформація про затвердження атестації робочих місць на зазначеному підприємстві. Таким чином, відповідач визначив, що стаж роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці по списку №2 позивача становить дев'ять років три місяці двадцять дев'ять днів, і він має право на зменшення віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", лише на три роки.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Згідно ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 13 вказаного Закону на пільгових умовах право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Частиною 2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог п. 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до Порядку застосування Списків №1 та №2, що дає право на пенсію на пільгових умовах, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах до пільгового стажу зараховуються періоди роботи за професіями або на посадах, передбачених Списками, у разі зайнятості на роботах у відповідних умовах упродовж повного робочого дня, що має бути підтверджено документами за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року, тобто з моменту набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442, якою затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Згідно з п.4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці. затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442, атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше 1 разу на 5 років.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Пунктом 4 вище згаданого Порядку та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41, періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової ) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінюються докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У разі не підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами чергової атестації, проведеної протягом 5 років з дати проведення попередньої атестації, до пільгового стажу зараховується період роботи на даному підприємстві, в установі чи організації до дати видання наказу на підприємстві про результати проведеної чергової атестації, якою відповідне право не підтверджене.
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься у постановах Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року та від 10 березня 2015 року (справи № № 21-183а13, 21-51а15).
Згідно трудової книжки позивача, копія якої надана суду, позивач:
- в період з 14.02.1983р. по 13.11.1992р. працював за професією точильник зайнятий на обдиранні, точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструментів абразивними кругами сухим способом на Житомирському заводі верстатів автоматів,
- в період з 26.02.1996 року по 22.03.2004 року працював на ВАТ "Верстатуніверсалмаш" виробничій фірмі "Інструментальник" заточувальником третього розряду.
Згідно листа Державної експертизи умов праці головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (а.с.25) атестація робочих місць за умовами праці у ВАТ "Верстатуніверсалмаш" м.Житомира проводилась у повному об'ємі поцехово у 1994, 1999, 2004р.р. Результати атестації робочих місць затверджені наказами по ВАТ "Верстатуніверсалмаш" від 12.02.1996р., від 03.03.1999р., 2004р.
Таким чином, з огляду на досліджені докази на норми закону, суд апеляційної інстанції вважає, що позивач має необхідний стаж роботи для призначення пільгової пенсії.
Правомірним є висновок суду першої інстанції про те, що стаж роботи позивача в шкідливих умовах праці , який дає право на призначення пільгової пенсії становить понад 13 років, що відповідно до чинного законодавства України дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах при досягненні ним 55 років.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч.1 ст.72 КАС України).
З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення відповідача, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах судова колегія вважає, що відповідачем не доведено правомірності свого рішення.
За встановлених обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Мотивація та докази, наведені в апеляційній скарзі, не дають адміністративному суду апеляційної інстанції підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду попередньої інстанції.
Отже, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення - залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "10" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч
Повне судове рішення складено "18" січня 2018 р.