
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1774/17 Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Парінова А.Б., Троян Н.М.,
при секретарі Кузик М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.11.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до держаного реєстратора Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області Водоп'янової Людмили Вікторівни про скасування реєстрації юридичної особи,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до суду першої інстанції з позовом, в якому просила:
- скасувати запис від 23.10.2017 № 10641110043003344 про припинення приватного підприємства «Жаквін» з 23.10.2017, внесений державним реєстратором Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області Водоп'яновою Людмилою Вікторівною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як незаконний та безпідставний.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.11.2017 позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаною постановою ОСОБА_2 звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 13 ст. 10, ч. 4 ст. 229, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 03.12.2007 між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було укладено договір купівлі-продажу 100% (ста відсотків) статутного капіталу приватного підприємства «Жаквін». Вказаний договір було посвідчено приватним нотаріусом Чернігівського нотаріального округу Сенюк А.В., реєстровий № 1945.
На підставі вказаного договору 10.12.2007 державним реєстратором виконавчого комітету Чернігівської міськради проведена державна реєстрація змін до установчих документів, номер запису реєстраційної дії № 1 064 105 0003 003344.
14.06.2011 державним реєстратором на підставі рішення власника ПП «Жаквін» про ліквідацію підприємства проведена реєстраційна дія за № 1 064 110 0011 003344 - внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.
Заочним рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 07.02.2012 за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: виконавчий комітет Чернігівської міської ради, ПП "Жаквін" про визнання договору купівлі-продажу від 03.12.2007 недійсним та скасування запису було задоволено позов повністю та визнано недійсним договір купівлі-продажу від 03.12.2007 100% статутного капіталу ПП "Жаквін", укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_3, та скасовано запис від 10.12.2007 за № 1 064 105 0003 003344 державного реєстратора реєстраційної палати при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, змін до установчих документів, які пов'язані зі зміною власника ПП "Жаквін".
На підставі вищезазначеного рішення суду державним реєстратором було внесено запис від 20.02.2012 за № 1 064 999 0014 003344 щодо скасування реєстраційної дії за судовим рішенням, яким скасовано реєстраційну дію за № 1 064 105 0003 003344.
В подальшому державним реєстратором реєстраційної палати при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис від 15.05.2012 за № 1 064 111 0021 003344 державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не пов'язані з реорганізацією ПП "Жаквін", що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Рішенням апеляційного суду Київської області від 04.06.2013 заочне рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 07.02.2012 скасовано, постановлено нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 щодо визнання недійсним договору купівлі-продажу 100% статутного капіталу ПП "Жаквін" та скасування запису від 10.12.2007 № 1 064 105 0003 003344 державного реєстратора реєстраційної палати при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змін до установчих документів ПП "Жаквін" відмовлено в повному обсязі.
У зв'язку з цим, 19.08.2013 позивачем прийнято рішення про відновлення діяльності ПП "Жаквін".
20.12.2013 позивач звернувся до державного реєстратора з заявою про скасування ряду записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в тому числі: запису державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не пов'язані з реорганізацією ПП "Жаквін" від 15.05.2012 за № 1 064 111 0021 003344, та запису щодо скасування реєстраційної дії за судовим рішенням від 20.02.2012 № 1 064 999 0014 003344.
Згідно відповіді від 09.09.2013 за № 34-02/197 в задоволенні заяви позивача було відмовлено на підставі того, що скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за заявами не передбачено чинним законодавством.
Зазначені обставини встановлені постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2013 у справі № 825/3557/13, що залишено в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.06.2014, а тому доказуванню не підлягають.
Вказаною постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2013 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено в повному обсязі, а саме: зобов'язано Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відміну власником ПП "Жаквін" ОСОБА_3 рішення про ліквідацію ПП "Жаквін" та скасувати запис від 15.05.2012 за № 1 064 111 0021 003344 державного реєстратора відділу державної реєстрації реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не пов'язані з реорганізацією ПП "Жаквін"; визнано протиправним запис Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції за № 1 064 999 0014 003344 від 20.02.2012 щодо скасування реєстраційної дії за судовим рішенням; зобов'язано Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Чернігівського міського управління юстиції внести запис в Єдиний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про скасування реєстраційної дії № 1 064 999 0014 003344 від 20.02.2012 за судовим рішенням.
Виконання вказаного рішення тривало значний час та в результаті неодноразових звернень позивачки та її представників до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців Чернігівського міського управління юстиції та його правонаступників, державним реєстратором вказане рішення суду було виконано в повному обсязі лише у вересні 2017 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - витяг з ЄДР) (а.с.15-18).
З витягу з ЄДР вбачається, що єдиним засновником та власником статутного капіталу ПП "Жаквін" є ОСОБА_3
При цьому, до ЄДР внесено запис від 23.10.2017 № 1 064 111 0043 003344 про припинення діяльності юридичної особи ПП "Жаквін" та проведено реєстрацію припинення ПП "Жаквін" в результаті ліквідації з 23.10.2017.
Вказуючи, що у період з моменту виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2013, а саме з 25.09.2017 та по 23.10.2017 ПП "Жаквін" не перебувало в стані припинення, рішення про його припинення позивачем як власником не приймалось та відповідно документів для внесення такого запису не подавалось, позивачка звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскільки рішення про припинення підприємства, в даному випадку, є виключним правом його засновника, а існування запису в ЄДР про припинення юридичної особи за встановлених обставин справи та протиправності проведеної реєстрації грубо порушує права позивача, зокрема, і право на зайняття підприємницькою діяльністю, то суд першої інстанції дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_3 належить задовольнити.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що запис від 23.10.2017 № 10641110043003344 про припинення приватного підприємства «Жаквін» з 23.10.2017 внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців правомірно, а тому скасуванню не підлягає.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.
У відповідності до ч.1 ст.2 Закону України від 15.05.3003 № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі - Закон) відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Згідно з п.4 ч.1 ст.1 Закону державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
У відповідності до абз.1 ч.2 ст.4 Закону державна реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, крім державної реєстрації на підставі документів, поданих в електронній формі, що проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах України.
Система органів державної реєстрації складається з Міністерства юстиції України та інших суб'єктів державної реєстрації (ст.5 Закону). При цьому, до повноважень інших суб'єктів державної реєстрації належить: забезпечення прийому документів, поданих для державної реєстрації; державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; формування та зберігання реєстраційних справ; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч.1 ст.9 Закону відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: відповідних заяв про державну реєстрацію; документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Як встановлено ч.4 ст.10 Закону відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Проведення державної реєстрації, порядок подання, перелік та вимоги до документів для її проведення, врегульовано положеннями Розділу IV Закону, зокрема ст.17 Закону, де ч.9 визначено, що для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом, подаються такі документи: примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про припинення юридичної особи;
примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, яким затверджено персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта - для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), строк заявлення кредиторами своїх вимог, - у разі відсутності зазначених відомостей у рішенні учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - у рішенні відповідного державного органу, про припинення юридичної особи.
В свою чергу, ч.12 ст.17 Закону визначено, що для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
При цьому, за визначенням п.8 ч.1 ст.1 цього Закону заявником у разі реєстрації припинення юридичної особи може бути голова комісії з припинення або уповноважена ним особа - у разі подання документів для державної реєстрації припинення юридичної особи.
Так, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: документів, що подаються заявником для державної реєстрації; судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до ст.34 цього Закону (ч.1 ст.25 Закону).
Відповідно до ч.2 ст.25 Закону порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі). Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора. Як встановлено частинами 1-3 ст.29 Закону, після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця формується реєстраційна справа в паперовій та електронній формі, яка має реєстраційний номер, що присвоюється при внесенні до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця та зберігається у суб'єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, а саме у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях. При цьому, суб'єкт державної реєстрації, який провів реєстраційну дію, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи, подані для проведення реєстрації, відповідному суб'єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи.
З аналізу наведених норм слідує, що будь-які реєстраційні дії, що вчиняються суб'єктом державної реєстрації, повинні здійснюватися на підставі відповідних документів, що подаються для вчинення певної реєстраційної дії, а в даному випадку реєстрації припинення юридичної особи, за дотримання процедури їх перевірки, та які мають бути надіслані протягом 3-х робочих днів уповноваженому на зберігання реєстраційної справи суб'єкту реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що управлінням адміністративних послуг Чернігівської міської ради надано суду належним чином завірену копію реєстраційної справи приватного підприємства "Жаквін".
Так, у наданій копії реєстраційної справи відсутнє рішення про припинення юридичної особи, прийняте учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи. В матеріалах реєстраційної справи відсутній, також, примірник оригіналу документа (або його нотаріально засвідчена копія), яким затверджено персональний склад комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатора і заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
А тому, враховуючи, що вказані документи мали б бути надіслані до управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради не пізніше 3-х днів з моменту проведення реєстрації припинення ПП "Жаквін" (26.10.2017), та на момент розгляду справи в суді і надання копії реєстраційної справи перебувати в ній, однак останні відсутні, а також враховуючи ту обставину, що позивачка, яка є єдиним засновником ПП "Жаквін" та власником його статутного капіталу, заперечує прийняття рішення про припинення та направлення відповідних документів для проведення реєстраційної дії припинення юридичної особи, що знаходить своє відображення в реєстраційній справі, то колегія суддів погоджується з висновками суду про визнання проведеної державної реєстрації припинення ПП "Жаквін" в результаті ліквідації з 23.10.2017, вчинененої записом від 23.10.2017 № 1 064 111 0043 003344 протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Колегія суддів не бере до уваги доводи апелянта про те, що ним оскаржено в судовому порядку реєстраційні дії та запис про державну реєстрацію внесення рішення засновників (Учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу або державного органу про відміну рішення щодо припинення юридичної особи ПП "Жаквін" в ЄДРЮОтаФОП від 25.09.2017 та запису щодо державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу , що не пов'язані зі змінами в установчих документах ПП "Жаквін" від 25.09.2017, які вчинені державним реєстратором Борзнянської райдержадміністрації Чернігівської області ОСОБА_7, які, на думку апелянта, мають вплив на вирішення даної справи, з огляду на те, що в межах даного провадження досліджується правомірність саме запису від 23.10.2017 № 10641110043003344 про припинення приватного підприємства «Жаквін» з 23.10.2017, внесеного державним реєстратором Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області Водоп'яновою Людмилою Вікторівною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Крім того, колегією суддів встановлено, що 20.12.2017 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відмовлено у відкритті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_8 до Державного реєстратора Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області ОСОБА_7, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 про визнання протиправними і скасування реєстраційних дій та записів
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.11.2017 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Парінов А.Б.,
Троян Н.М.
Повний текст постанови виготовлений 18.01.2018.