Постанова № 71656450, 15.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2018
Номер справи
161/10259/17
Номер документу
71656450
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/12097/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.,

представника відповідача Грушецької Г.С.,

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги ОСОБА_2 та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10.11.2017 року (головуючий суддя Гринь О.М.) ухвалене у відкритому судовому засіданні в м. Луцьк о 13 год. 56 хв. у справі №161/10259/17 провадження №2-а/161/845/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, третя особа без самостійних вимог Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 05.07.2017 року звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області третя особа Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області в якому з врахування заяви про зміну позовних вимог просить визнати протиправною діяльність (бездіяльність) відповідача щодо відмови йому провести перерахунок раніше призначеної пенсії, а також зобов'язати відповідача невідкладно провести перерахунок з 01.01.2016 року раніше призначеної йому пенсії відповідно до довідки про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 10 травня 2017 року в розмірі 82 % від розміру грошового забезпечення.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10.11.2017 року позов задоволено частково.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати в частині відмови щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області при перерахунку пенсії встановити розмір пенсії 82 % від розміру грошового забезпечення, вказаного в довідці про грошове забезпечення №1859 від 10.05.2017 року та залишення без розгляду позовної вимоги щодо проведення перерахунку і виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 29.05.2017 року та прийняти нове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок і виплату йому пенсії з 01.01.2016 року без обмеження строком відповідно до статей 51 та 63 Закону №2262-XII в розмірі 82 % від розміру грошового забезпечення, встановленого в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1859 від 10.05.2017 року, в іншій частині рішення залишити без змін, апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норми матеріального та процесуального права, а саме право на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2016 року, але у зв'язку з протиправною бездіяльністю МВС своєчасно не була розпочата процедура проведення перерахунку пенсії відповідно до Порядку №45, також щодо перерахунку пенсії в розмірі 82 % від розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці ліквідаційної комісії №1859 від 10.05.2017 року такий слід здійснювати у відповідному відсотковому розмірі відповідно до прикінцевих і перехідних положень Закону №3668, яким визначено, що обмеження пенсії встановлене цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Апеляційну скаргу подано Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області на постанову суду першої інстанції в якій просить скасувати її та відмовити в задоволені позову повністю, посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріально та процесуального права, зокрема з 01.01.2017 року Законом України від 06.12.2016 року №1774 змінено редакцію частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 наступним чином: «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій», за наявності чинної на теперішній час постанови №1294 про грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, за наявності Порядку проведення перерахунків пенсії затвердженого Постановою №45, нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України щодо умов та розмірів перерахунків пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ, про які говориться у частині 4 статті 63 Закону №2262 урядом не прийнято, а тому позов ОСОБА_2 безпідставний, як в межах 6-ти місяців так і поза ним, постанова №988 з умовами та розмірами перерахунків пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ не зв'язана, вона регулює умови, норми, розміри грошового забезпечення поліції, яка не є правонаступником міліції. Також вказує, що оскільки у залишковій структурі УМВС України у Волинській області у вигляді ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області немає підрозділу з відповідною, з якої він був звільнений, посадою із збільшенням грошовим забезпеченням поліцейського. Структури з грошовим забезпеченням поліцейських знаходяться в управлінні Національної поліції України у Волинській області та не можуть підтверджуватися ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області. Також на думку апелянта суд першої інстанції не встановив зв'язку між грошовим забезпеченням колишніх міліціонерів та вперше взятих на службу поліцейських, тому постанова №988 не може бути підставою перерахунку пенсії позивача, оскільки чинною є постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до якою було встановлено грошове забезпечення міліціонерів з 01.01.2008 року, а пенсіонерам були зроблені перерахунки по відповідних посадах. Суд не дослідив наявність чи відсутність повноважень ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області на видачу довідки про грошове забезпечення для проведення відповідно до неї перерахунку пенсії за статтею 63 Закону №2262, також не досліджено відсутність правонаступництва у процедурі Національної поліції та ліквідацію міліції без правонаступництва. Суд не дослідив та не дав правову оцінку листа МВС від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017, і що в державних бюджетах України на 2016-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені і на теперішній час не передбачено, щодо пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду вказує, що позивач дізнався із листа від 29.05.2017 року, а тому за період з 29.05.2017 року по 26.06.2017 року слід залишити без розгляду, також не враховано постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.11.2016 року справа №161/13928/16-а залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2017 року, якими відмовлено в задоволенні перерахунку пенсії позивачу, рішення набрало законної сили, а тому відповідно до пункту 3 частини 1 статті 155 КАС України слід залишити без розгляду вимоги позивача.

Позивач, в судове засідання не прибув, подав письмові заперечення на апеляційну скаргу та підтримав свою апеляційну скаргу просив слухати справу без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області підтримав та просив її задовольнити та заперечив апеляційну скаргу позивача.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подану скаргу ОСОБА_2 слід задовольнити, а Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області залишити без задоволення з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

29 травня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року в зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Відповідача листом №289/Б-01 від 26 червня 2017 року ОСОБА_2 повідомлено про те, що перерахунок його пенсії не здійснено в зв'язку з виявленням розбіжностей при визначенні розмірів надбавок за стаж служби в поліції, а також про те, що продовження роботи по проведенню перерахунку та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2262-XII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Згідно підпункту «б» частини 1 статті 1-2 Закону № 2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно статті 10 Закону № 2262-XII обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до положень частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

З системного аналізу правових норм вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з дня її опублікування (з 03.12.2015) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 № 947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (згідно із Законом № 900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Суд апеляційної інстанції вважає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, а наведені в апеляційній скарзі підстави не врахування нових норм грошового забезпечення, суперечать нормам вищенаведеного законодавства України, що надає право позивачу на перерахунок пенсії.

Щодо порядку проведення такого перерахунку пенсії позивача слід зазначити наступне.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною 1 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.

Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За приписами пункту 2 вказаного Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

В той же час, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Також положеннями пункту 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Однак підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, які визначені Порядком № 3-1, повідомляють орган ПФУ.

Лист Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 № 988, надійшов до Пенсійного фонду України 28 березня 2017 року.

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив Головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Також були направлені списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Проте, станом на липень 2017 року (момент звернення позивача з даним позовом до суду), перерахунок пенсії не проведено через відсутність фінансування.

Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та підлягає відновленню. Відсутність фінансування за умови, що особа набула право на отримання пенсії у підвищеному розмірі, не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії та її виплати.

Як встановлено судом ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача та одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 82% грошового забезпечення.

Згідно листа №7/134 від 11 травня 2017 року Управління МВС України у Волинській області повідомило позивача про те, що оформлена довідка про грошове забезпечення за №1859 від 10.05.2017 року для проведення перерахунку пенсії і направлена ГУ ПФУ у Волинській області.

Отже, колегія суддів вважає, що з урахуванням положень пункту 4 Порядку №45 та частин 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ відповідач зобов'язаний був ухвалити рішення про перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії станом на 01.01.2016 року і здійснити виплату перерахованого розміру пенсії.

Проте, орган Пенсійного фонду не прийняв рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії на підставі довідки №1859 від 10.05.2017 року, а відтак не здійснив перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі вказаної довідки та не виплатив її.

Відповідно до постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.11.2016 року справа №161/13928/16-а залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2017 року, якими відмовлено в задоволенні перерахунку позивачу посилаючись на те, що ПФУ не отримував від МВС повідомлень про підстави проведення перерахунку пенсії особам, які служили в органах внутрішніх справах.

Згідно частини 1 статті 319 КАСУ України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо: є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Однак вказані мотиви апеляційної скарги не відповідають обставинам справи, оскільки справа №161/13928/16-а не подана з тих самих підстав, що й розглядувана, адже у позивача не було виданої довідки №1859 від 10.05.2017 року.

Апеляція відповідача щодо ліквідації міліції без правонаступництва, і як наслідок відсутності органу, який має видавати довідки для перерахунку пенсії, спростовується тим, що триває ліквідація територіальних органів МВС, а тому повноваження щодо видачі довідок перейшли до ліквідаційних комісій ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві. В Цивільному кодексі України зазначається про те, що ліквідатор виступає від імені юридичної особи, що ліквідується.

З огляду на викладене, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про протиправну бездіяльність пенсійного органу, щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу.

Посилання апелянта на відсутність виділених в Державному бюджеті України на 2016 рік та Державному бюджеті України на 2017 рік видатків і таких не передбачалося і на теперішній час не передбачено, суд не бере до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини.

У справі «Кечко проти України» від 08.11.2005, Європейський Суд з прав людини зауважує, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (пункт 26 рішення).

Аналогічні правові висновки Європейського Суду з прав людини містяться в пунктах 23 та 24 остаточного рішення у справі «Сук проти України» від 10.06.2011 року.

Як зазначав у своїх рішеннях від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15, від 02 лютого 2016 року у справі № 804/14800/14 Верховний Суд України, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Щодо покликання пенсійного органу на пропуск позивачем встановленого статтею 99 КАС України строку звернення до адміністративного суду та необхідності застосування наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду, передбачених в статті 100 КАС України, то суд апеляційної інстанції зауважує, що при розгляді даної справи необхідно застосовувати положення спеціальних норм, а саме частини 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (згідно із змінами внесеними Законом № 614-VIII від 15.07.2015) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки 01 січня 2016 року є датою виникнення права у позивача на перерахунок пенсії, то ОСОБА_2 має право на перерахунок та виплату пенсію саме з 01 січня 2016 року.

Отже, у відповідача немає законних підстав не реагувати на звернення позивача стосовно перерахунку його пенсії.

Згідно частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Таким чином, враховуючи викладені обставини, позовні вимоги та апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягають задоволенню, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області є протиправними, оскільки за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до Постанови № 988 та на підставі довідки № 1859 від 10.05.2017, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС у Волинській області і направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

Відповідно до пункту 10 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, установлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей, а саме: справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцію Кодексу.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 310, 317, 321, 322, 325, 329, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області - залишити без задоволення.

Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10.11.2017 року у справі № 161/10259/17 провадження №2-а/161/845/17 - скасувати та прийняти нове рішення, яким позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, третя особа без самостійних вимог Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2016 року раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії в розмірі 82 % відповідно до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 10 травня 2017 року №1859.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

Т.І. Шинкар

Повний текст постанови складено 17.01.2018 року