
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2018 року справа №409/2154/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Гаврищук Т.Г.
суддів Блохіна А.А.
ОСОБА_1
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Білокуракинського районного суду Луганської області (суддя – Третяк О.Г.) від 14 листопада 2017 року (повний текст складено 14 листопада 2017 року у смт Білокуракине) у справі №409/2154/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганськ про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
27 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції із заявою про заміну сторони виконавчого провадження.
Заява обґрунтована тим, що постановою Білокуракинського районного суду Луганської області від 25.11.2015 р. в адміністративній справі №2а-3185/10/1203 УПФУ в Артемівському районі м.Луганська зобов’язано здійснити йому перерахунок та виплату пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсі їй за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 01 липня 2010 року, з урахуванням положень ч.3ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період. На виконання цього рішення було видано виконавчий лист №2а-3185/10/1203. До теперішнього часу постанова Артемівського районного суду м.Луганськ виконана не була і перерахунок та виплату пенсії ніхто не здійснив. Відповідно до п.п.9,10 Положення про Пенсійний фонд України (280-2014-п), затвердженого Постановою КМУ від 23.07.2014 року №280, та у зв’язку з відсутністю умов для забезпечення функціонування та здійснення в повному обсязі повноважень окремих управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах Донецької та Луганської областей правління Пенсійного фонду України постановило перелік управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об’єднаних управлінь Донецької та Луганської областей, які здійснюють повноваження з обслуговування страхувальників на період проведення антитерористичної операції, згідно якому функції управління ПФУ в Артемівському районі м.Луганська передано Об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області.
Ухвалою Білокуракинського районного суду Луганської області від 14 листопада 2017 року у задоволенні заяви відмовлено.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нову ухвалу про задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права. Позивач зазначив, що суд не звернув уваги на те, що факт знаходження на виконані виконавчого листа по справі №2а-3185/10/1203 підтверджується виданим 30.11.2015 року виконавчим листом по справі №409/3027/15-а.
Управлінням Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надіслано заяву, в якій Управління просило замінити сторону відповідача у виконавчому провадженні, а саме Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська на Старобільське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Відповідачем на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надіслано заяву про розгляд справи за відсутності представника Управління.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі.
Аналогічна норма міститься у ч.5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов’язковими тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Місто Луганськ входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Позивач перемістився з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) та взятий на облік до м.Старобільськ, Луганської області, що засвідчується відповідною довідкою від 05.12.2014 року №934004131 та з 01.08.2014р. перебуває на обліку у УПФУ в Старобільському районі Луганської області.
Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затв. Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011 Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Основними завданнями Пенсійного фонду України є, зокрема, реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством ( п.3 Положення).
За приписами п.7 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до підпункту 3.4.4. пункту 3.4. Державного класифікатора України, затвердженого наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 № 97, державна організація (установа, заклад) - утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскільки повноваження Пенсійним фондом України здійснюються через його територіальні органи і фінансування цих органів здійснюється також з Пенсійного фонду України, то перехід на облік позивача з одного територіального органу до іншого територіального органу, є підставою для заміни сторони - відповідача, а саме Управління Пенсійного Фонду України в м.Свердловську Луганської області на Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області.
Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області листом від 16.01.2018 року №268 підтверджено факт знаходження у нього на виконанні виконавчого листа Артемівського районного суду м.Луганська №2-3185/10/1203 від 21.06.2011 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при постановлені ухвали порушені норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, що є підставою для скасування ухвали суду першої інстанції.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 320, 321, 322, 328, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Білокуракинського районного суду Луганської області від 14 листопада 2017 року - задовольнити.
Ухвалу Білокуракинського районного суду Луганської області від 14 листопада 2017 року - скасувати.
Замінити сторону виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №2-3185/10/1203, виданого Артемівським районним судом м.Луганська від 25.11.2010 року про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсі їй за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 01 липня 2010 року, з урахуванням положень ч.3ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період з Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська на Старобільське об’єднане управління пенсійного фонду України в Луганській області.
Повне судове рішення складено 17 січня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 17 січня 2018 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Блохін А.А.
ОСОБА_1