Рішення № 71655667, 17.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
826/14297/16
Номер документу
71655667
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2018 року м. Київ № 826/14297/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Поліграф»до третя особа:Київської міжрегіональної митниці Державної фіскальної служби України Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києвіпро визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Поліграф» (далі-позивач/ТОВ «Альянс Поліграф») звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою до Київської міжрегіональної митниці Державної фіскальної служби України (далі-відповідач/ Київська міжрегіональна митниця ДФСУ), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, оформленої листом №5666/10/26-70-19-01 від 17 серпня 2016 року;

- зобов'язати відповідача прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи;

- зобов'язати відповідача передати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем не дотримано Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618.

Відповідач явку уповноваженого представника до суду не забезпечив, в поданих письмових запереченнях зазначає, що про правомірність відмови позивачу у задоволенні його заяви щодо повернення надмірно сплачених коштів, оскільки, на думку позивача, сплачені позивачем кошти не є ані надміру сплаченими грошовими коштами, ані помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями, а є передоплатою.

Оскільки до судового засідання не прибули представник відповідача, третьої особи, за відсутності потреби заслухати свідка, експерта, судом на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017 ухвалено про продовження розгляду справи в письмовому провадженні.

Враховуючи те, що 15.12.2017 набрала чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Беручи до уваги те, що станом на дату прийняття рішення у справі, вона знаходиться на стадії розгляду у письмовому провадженні, відповідно її розгляд продовжено у письмовому провадженні з урахуванням положень пункту 10 частини першої статті 4, частини четвертої та п'ятої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції з 15.12.2017.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 22.07.2013 ТОВ «Альянс Поліграф» ввезено на територію України продукт «Змивка ExPress V60 Wash», який було задекларовано у графі в ВМД №100270000/2013/204297 від 22.07.2013 за кодом товару 3814009090.

Рішенням управління митної вартості, класифікації товарів та заходів регулювання ЗЕД Київської міжрегіональної митниці Міндоходів від 28.08.2013 №КТ-100000000-0084-2013 здійснено перекласифікацію товару за кодом УКТЗЕД з коду 3814009090 на код 3402909000.

Враховуючи прийняте рішення про визначення коду товару, ТОВ «Альянс Поліграф» задекларувало товар за кодом УКЗЕД 3402909000 згідно ВМД №100270000/2013/208148 від 16.09.2013.

На задекларований товар було нараховане ввізне мито, за ставкою 6,5 % у сумі 19531,18 грн. про що зазначено в ВМД №100270000/2013/208148 від 16.09.2013, яке сплачено відповідно до платіжного доручення від 13.09.2013 №319.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Поліграф» оскаржило рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визначення коду товару від 28.08.2013 №КТ-100000000-0084-2013 в судовому порядку.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2014 у справі №826/16274/13-а визнано протиправним та скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визначення коду товару від 28 серпня 2013 року № КТ-100000000-0084-2013.

Разом з цим, товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Поліграф» звернулось до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України із заявою від 04.08.2016 про прийняття висновку про повернення ТОВ «Альянс Поліграф» з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, у сумі 19521,18 грн., подання такого висновку для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби у м. Києві та перерахування ТОВ «Альянс Поліграф» суми надмірно сплачених платежів у сумі 19531,18 грн. на рахунок ТОВ «Альянс Поліграф».

Вказані заява мотивована скасуванням у судовому порядку рішення відповідача про коригування митної вартості товарів, прийнятих у відношенні до ТОВ «Альянс Поліграф».

За результатами розгляду заяви позивача, Київською міською митницею ДФС листом від 17.08.2016 №5666/10/26-70-19-01 повідомлено позивача, що митницею виконано рішення суду в повному обсязі, визначеному постановою суду, скасовано рішення про визначення коду товару, підстави для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України митних платежів відсутні.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, вважаючи такі дії щодо відмови в підготовці висновку протиправними та такими, що порушують права та охоронювані законом інтереси позивача, ТОВ «Альянс Поліграф» звернулось з позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Частиною першою статті 301 Митного кодексу України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У відповідності до частини першої статті 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Взаємовідносини митних органів та органів Державної казначейської служби України в процесі процедури повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України визначає Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року №618 (далі по тексту - Порядок).

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку визначено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Згідно пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно пунктів 2-4 розділу ІІІ Порядку заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20 липня 2007 року №611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що виникнення права на повернення сплачених податків і зборів пов'язується з певними обставинами та відповідною процедурою, зокрема: наявність факту переплати та подання заяви платником.

Як зазначалось вище, з метою повернення надмірно сплачених коштів позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС із заявою від 04.08.2016 б/н.

У свою чергу, з листа Київської міської митниці ДФС від 17.08.2016 №5666/10/26-70-19-01 вбачається, що митний орган не зазначає про недоліки в документах, надані позивачем в якості додатків до заяв про повернення коштів, від так, вказана заява відповідає вимогам, встановленим Порядком.

При цьому, суд не приймає до уваги викладені в запереченнях твердження відповідача стосовно того, що зазначені кошти не є ані надміру сплаченими, ані помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями, оскільки наявність факту надмірної сплати коштів встановлено постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2014 у справі №826/16274/13-а

Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2014 у справі №826/16274/13-а визнано протиправним та скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визначення коду товару від 28 серпня 2013 року №КТ-100000000-0084-2013.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015 у справі №826/16274/13-а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2014 залишено без змін.

У відповідності до пункту 7 розділу ІІІ Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Отже, на митний орган покладено обов'язок у визначений строк підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, який відповідно здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків.

Проте, як свідчать матеріали справи, відповідачем не підготовлено висновок про повернення надміру (помилково) сплачених коштів.

Отже, вирішуючи питання про повернення з Держбюджету надмірно сплачених митних платежів, суд прийшов до висновку, що митницею було допущено порушення вимоги статей 265, 266, 301 Митного кодексу України та Порядку №618.

Також суд бере до увагу постанову Верховного суду України від 15 квітня 2014 року № 21-21а14, відповідно до якої зазначено, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеній у постанові від 03.06.2014 р. у справі № 21-161а14.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови в задоволенні заяви позивача від 04.08.2016 б/н про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи у сумі 19531,18 грн. є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Таким чином, наведене є підставою для зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення позивачу надмірно сплачених митних платежів у розмірі 19531,18 грн. та направлення такого висновку разом із необхідними супровідними документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві до виконання.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 77, 78, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Поліграф» задовольнити.

Визнати протиправними дії Київської міської митниці Державної фіскальної служби України щодо відмови у підготовці висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, оформленої листом №5666/10/26-70-19-01 від 17 серпня 2016 року.

Зобов'язати Київську міську митницю Державної фіскальної служби України прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Зобов'язати Київську міську митницю Державної фіскальної служби України передати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.К. Каракашьян