
Справа № 815/116/18
УХВАЛА
17 січня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В. розглянувши заяву позивача – Засновника Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” ОСОБА_1 (від 15.01.2018р. вхід.№948/18) щодо забезпечення позову шляхом заборонити державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, вчиняти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань будь-які реєстраційні дії щодо юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" (68421, Одеська область, Арцизький район, село Теплиця, вул. Центральна, буд. 87; код 00855440),-
ВСТАНОВИВ:
Засновник Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію Державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради ОСОБА_2 №15271050023000170 від 26.12.2017р. щодо зміни складу засновників ТОВ “Агрофірма “Дністровська”.
Також, до матеріалів позовної заяви позивачем - Засновником Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” ОСОБА_1 додано заяву (вхід.№388/18 від 09.01.2018р.) про вжиття судом заходів щодо забезпечення позову шляхом заборони державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, проводити відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Дністровська» реєстраційні дії щодо внесення змін до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" в частині зміни складу засновників та розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська".
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2018р. вищеозначену позовну заяву, відповідно до положень ст.169 КАС України, було залишено без руху, у зв’язку з невідповідністю вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.
15.01.2018р. на виконання вимог ухвали суду від 11.01.2018р. про залишення позовної заяви без руху, від Засновника Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” ОСОБА_1 до суду надійшов лист (вхід.№948/18), до якого додано уточнену позовну заяву, котра відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України, та у якій зазначено, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав, у зв’язку з чим позивачем повністю усунено недоліки, що слугували підставою для залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 17.01.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №815/116/18 за позовом Засновника Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” ОСОБА_1 до Державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування реєстраційної дії №15271050023000170 від 26.12.2017р. щодо зміни складу засновників ТОВ “Агрофірма “Дністровська”, яка буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Також, в поданому до Одеського окружного адміністративного суду Листі від 15.01.2018р. вхід.№948/18 Засновником Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” ОСОБА_1 викладено прохання розглянути заяву про забезпечення позову в новій редакції, а заяву про забезпечення позову від 28.11.2017р., не розглядати.
Зокрема, судом встановлено, що у заяві (від 15.01.2018р. вхід.№948/18) Засновник Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” ОСОБА_1 просить суд вжити заход щодо забезпечення позову шляхом заборони державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, вчиняти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань будь-які реєстраційні дії щодо юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" (68421, Одеська область, Арцизький район, село Теплиця, вул. Центральна, буд. 87; код 00855440).
Так, судом з’ясовано, що Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 08.12.2017р. у справі №495/10424/17, задоволено заяву ОСОБА_3 про забезпечення позову. Заборонено державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, проводити реєстраційні дії відносно Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" (68421, Одеська область, Арцизький район, село Теплиця, вул.Центральна, буд.87; код 00855440) щодо внесення змін до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" (68421, Одеська область, Арцизький район, село Теплиця, вул.Центральна, буд.87; код 00855440) в частині зміни складу засновників та розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" (68421, Одеська область, Арцизький район, село Теплиця, вул.Центральна, буд.87; код 00855440) до закінчення розгляду по суті спору у справі.
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 12.12.2017р. у справі №495/10424/17 задоволено частково заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" про скасування заходів забезпечення позову, скасовано заходи забезпечення позову вжиті Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 08.12.2017р. Заборонено державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, проводити реєстраційні дії відносно частки ОСОБА_1 в статутному фонді Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська", та заборонено вносити зміни до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" стосовно засновника ОСОБА_1, до закінчення розгляду справи по суті.
Також, у вказаній Ухвалі Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 12.12.2017р. у справі №495/10424/17, серед іншого, зазначено, що оскарження ухвали про скасування забезпечення позову зупиняє її виконання.
Так, не погодившись з вищеозначеним судовим рішенням від 12.12.2017р., ОСОБА_3 18.12.2017р. через Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області звернувся до Апеляційного суду Одеської області з апеляційною скаргою щодо скасування Ухвали Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 12.12.2017р., та постановлення нової, якою заборонити державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, проводити реєстраційні дії відносно Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" щодо внесення змін до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" в частині зміни складу засновників та розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" до закінчення розгляду по суті спору у справі.
Між тим, судом з’ясовано, що 26.12.2017р. Державним реєстратором Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань внесено запис №15271050023000170 щодо зміни складу або інформації про засновників Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська".
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що систему органів у сфері державної реєстрації становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) інші суб’єкти державної реєстрації.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», державна реєстрація та інші реєстраційні дії, у тому числі, проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до частини 2 статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає, зокрема, перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.
В той же час, згідно з частиною 1 статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», підставою для відмови у державній реєстрації є суперечність поданих документів вимогам Конституції та законів України.
Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, запис №15271050023000170 щодо зміни складу або інформації про засновників Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" Державним реєстратором Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань внесено на підставі Ухвали Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 12.12.2017р. у справі №495/10424/17, котра на момент вчинення означеної реєстраційної дії не набрала законної сили.
Рішенням Конституційного Суду України у справі №3-рп/2003р від 30.01.2003року визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Одним із головних принципів адміністративного судочинства, відповідно до ст.6 КАС України, є принцип верховенства права. Відповідно до ст.3 Конституції України, та ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
Так, визначальним у тенденції розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, у тому числі, судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до приписів ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Отже, із системного аналізу вищеокреслених положень ст.150 КАС України вбачається, що метою застосування заходів забезпечення позову є, перш за все, захист прав, свобод, та охоронюваних законом інтересів позивача до ухвалення рішення по справі.
Розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд, з огляду на докази, надані стороною по справі, для підтвердження своїх вимог, має, зокрема, пересвідчитись у тому, що звернення є обґрунтованим, спір між сторонами існує, як і існує дійсна, та реальна загроза не виконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, а не якимось менш обмежувальним у правах способом для відповідачів, якщо такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, та позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідача, а не завдати шкоди правам та інтересам відповідача. До того ж, вирішуючи клопотання про забезпечення позову, суд має зважати на необхідний баланс процесуальних прав та обов'язкові сторін.
Співмірність вжиття заходів забезпечення позову відображено у практиці Європейського Суду з Прав Людини, який визнає можливість застосування попереднього заходу, такого як судова заборона (справа VerlagsgruppeNewsGmbh проти Австрії» та «Libert проти Бельгії»).
Зокрема, судом встановлено, що обставини даної справи свідчать про наявність дійсного спору між учасниками процесу, та реальність загрози виникнення суттєвої шкоди правам позивача, оскільки подальше вчинення державними реєстраторами в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань будь-якої реєстраційної дії щодо Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" може мати наслідком ситуацію, коли виконання рішення суду в даній справі, в разі задоволення позову, потребуватиме значних зусиль з боку позивача, адже фактичне виконання рішення суду та відновлення порушених прав та інтересів позивача буде ускладнене у випадку появи в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань нових записів.
При цьому, суд вважає обраний позивачем засіб забезпечення позову співмірним, оскільки означене не позбавляє державних реєстраторів вносити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань записи щодо Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська", після надання судом відповідної оцінки реєстраційній дії №15271050023000170 від 26.12.2017р. щодо зміни складу засновників ТОВ “Агрофірма “Дністровська”, котра вчинена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державним реєстратором Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради ОСОБА_2.
Також, відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними.
Таким чином, оскаржувані реєстраційні записи до набрання рішенням, винесеним за результатами розгляду даної справи, є чинними, а відомості, що зазначені у таких записах є достовірними, та можуть бути використані третіми особами, адже подання даної позовної заяви, та відкриття провадження у справі не зупиняють дію оскаржуваних записів.
Крім того, заходи забезпечення адміністративного позову шляхом заборони державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, вчиняти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань будь-які реєстраційні дії щодо юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" (68421, Одеська область, Арцизький район, село Теплиця, вул. Центральна, буд. 87; код 00855440), про вжиття котрих у своїй заяві просить позивач, відповідають предмету адміністративного позову. При цьому, вжиття таких заходів жодним чином не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямовано лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.
Відтак, беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що позивачем до суду надано належні, та переконливі докази існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам, та охоронюваним законом інтересам до ухвалення рішення в даній адміністративній справі, а також необхідності докладання значних зусиль, та витрат для захисту таких прав, свобод та охоронюваних законом інтересів у майбутньому, в разі не вжиття судом заходів забезпечення адміністративного позову, у зв’язку з чим суд вважає за можливе заяву Засновника Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” ОСОБА_1 (від 15.01.2018р. вхід.№948/18) задовольнити, заборонити державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, вчиняти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань будь-які реєстраційні дії щодо юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" (68421, Одеська область, Арцизький район, село Теплиця, вул. Центральна, буд. 87; код 00855440) до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі.
Керуючись ст.ст.150, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву позивача – Засновника Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дністровська” ОСОБА_1 (від 15.01.2018р. вхід.№948/18) щодо забезпечення позову шляхом заборони державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, вчиняти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань будь-які реєстраційні дії щодо юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" (68421, Одеська область, Арцизький район, село Теплиця, вул. Центральна, буд. 87; код 00855440) до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі, задовольнити.
2. Заборонити державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення будь-яких відомостей та/або змін з будь-яких питань до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, вчиняти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань будь-які реєстраційні дії щодо юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Дністровська" (68421, Одеська область, Арцизький район, село Теплиця, вул. Центральна, буд. 87; код 00855440) до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі.
Роз'яснити, що дана ухвала діє до вирішення адміністративної справи №815/116/18 по суті, та набрання судовим рішенням у вказаній справі законної сили.
Означене судове рішення, згідно з ч.1 ст.156 КАС України, підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.
Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Харченко Ю.В.