
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2017 р. м. Чернівці Справа № 727/10393/16-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брезіної Т.М.,
суддів Лелюка О.П.,
ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання Косменко Х.В.,
представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представника Міністерства внутрішніх справ України - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Управління міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області в особі ліквідаційної комісії, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дії, бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В поданому адміністративному позові, з урахуванням уточнених позовних вимог від 10.11.2017 р., позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області по неперерахуванню пенсії згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 року №900-VIII, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”;
- визнати протиправними дії управління Міністерства внутрішніх справ в Чернівецький області в особі ліквідаційної комісії щодо не віднесення в порушення вимог розділу 1 п. 34 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України 17.02.2017 року № 138 посади оперуповноваженого в особливо важливих справ відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецький області СВБ ГУБОЗ МВС України до посад апарату міністерства і не прирівняння до посади апарату Національної поліції - старшого оперуповноваженого;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України та Управління внутрішніх справ в Чернівецький області в особі ліквідаційної комісії віднести згідно вимог розділу І п. 34 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України 17.02.2017 року № 138 посаду оперуповноваженого в особливо важливих справ відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецький області СВБ ГУБОЗ МВС України до посад апарату міністерства і прирівняти до посади апарату Національної поліції - старшого оперуповноваженого та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецький області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відношенні ОСОБА_2 із врахуванням таких змін;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 року №900-VIII, ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, в розмірі 53% від всіх видів належних до сплати грошового забезпечення зміненого в теперішній час виходячи з грошового забезпечення поліцейських;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок розміру пенсії з 01.01.2016 року і стягнути з останнього недоплачену різницю в пенсії, враховуючи заборгованість до дня вступу рішення суду в законну силу.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що 30.08.2011 р. він був звільнений з органів внутрішніх справ на підставі наказу МВС України №1001 о/с від 31.08.2011 р. в званні майор міліції, з посади оперуповноваженого в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецькій області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України.
У вересні 2011 р. позивачу призначено пенсію за вислугою років у розмірі 53% від розміру відповідних сум грошового забезпечення, обчислених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294. Розмір пенсії на липень 2016 р. склав 3955,77 гривень.
20.07.2016 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про проведення перерахунку пенсії та виплату недоотриманого підвищення до пенсії за минулий час, у зв’язку із внесення змін до законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, згідно з якими передбачено здійснення перерахунку пенсії позивачу в розмірах, встановлених для поліцейських. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 26.07.2016 р. відмовило позивачу у задоволені заяви про перерахунок пенсії та вказало на відсутність підстав для проведення такого перерахунку.
Крім того, позивач 20.07.2016 р. звернувся до голови Національної поліції України із заявою про надання письмової довідки про його грошове забезпечення, як пенсіонера органів внутрішніх справ з урахування розмірів грошового забезпечення поліцейських, однак йому 29.08.2016 р. було відмовлено в отриманні вказаної довідки.
Під час судового розгляду справи встановлено, що у зв’язку із направленням ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області довідки про розмір грошового забезпечення, 11.05.2017 р. позивач отримав відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 11.05.2017 р., в якій було відмовлено в перерахунку та виплаті недоотриманого підвищення до пенсії з 01.01.2016 р. та вказано про те, що перерахунок і виплата перерахованої пенсії буде забезпечено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Позивач вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в перерахунку пенсії протиправною.
Так, ОСОБА_2 зазначає, що 29.12.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказаними змінами передбачено перерахунок пенсій працівникам органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.
Позивач також зазначив, що посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на відсутність коштів для перерахунку ОСОБА_2 пенсії не є підставою для невиконання взятих ним зобов’язань та не можуть бути підставою для не проведення перерахунку пенсій позивачу.
Крім того, позивач зазначив, що згідно повідомлення УМВС України в Чернівецькій області від 19.05.2017 р., відповідно до архівних обліків Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області 30.08.2011 р., позивача звільнено наказом МВС України, а підрозділи ВВБ в Чернівецькій області, на момент звільнення ОСОБА_2, не входили до штату Управління МВС України в Чернівецькій області.
Позивач в судовому засіданні адміністративний позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.
Представники Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог. В письмових запереченнях Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зазначає, що позивачу з 2011 р. призначено пенсію за вислугу років по лінії МВС України відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. №2262. Відповідно до вимог чинного законодавства після надходження до Пенсійного фонду України повідомлення про прийняття урядом відповідного рішення про проведення перерахунку пенсії, відповідач може проводити підготовчу роботу щодо забезпечення проведення таких перерахунків. Однак, такого повідомлення до Пенсійного фонду України не надходило, а тому підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 не має. Крім того, пенсійний орган зазначив, що визначення розміру грошового забезпечення для обчислення пенсій належить до компетенції силових міністерств та відомств, а отже відповідач не має повноважень для визначення грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій.
Представник Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з’явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. В матеріалах справи знаходяться письмові пояснення Міністерства внутрішніх справ України, в яких зазначається, що 29.12.2015 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.015 року № 900-VIII (далі - Закон №900) відповідно до якого передбачено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України від 09.04.1992 р. №2262 з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Міністерства внутрішніх справ України зазначає, що норми Закону України №900 застосовуються до правовідносин, що виникли після 29.12.2015 р., а тому для здійснення перерахунку пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ немає законних підстав. Міністерство внутрішніх справ України додатково зазначає, що до 07.11.2015 р. такої категорії працюючих, як «поліцейські» взагалі не існувало, а отже грошове забезпечення поліцейських, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, встановлювалось вперше та не поширюється на колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Міністерство внутрішніх справ України стверджує про відсутність підстав для подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій колишнім особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Представник управління міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. Відповідно до письмових пояснень управління міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області відповідачем вказується, що оскільки позивач був звільнений з посади оперуповноваженого в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецькій області управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України, то довідка про перерахунок йому пенсії повинна надаватись до пенсійного органу Міністерством внутрішніх справ України.
Крім того, управління міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області зазначає, що державним органом, яким позивача призначено на посаду, розмір його посадового окладу в ОВС був визначений, як працівнику апарату обласного управління МВС, а не апарату міністерства, то підстав для ототожнення його посади до посади поліцейського апарату Національної поліції України при перерахунку пенсії немає. На підставі вказаного відповідач просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Під час розгляду адміністративного позову ОСОБА_2 судом розглянуто заяви, клопотання учасників справи та вчинено наступні процесуальні дії у справі.
Ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 22.12.2016 р. відкрито провадження по справі.
Відповідно до ухвали Шевченківського районного суду м.Чернівці від 16.01.2017 р. в судовому засіданні судом вирішено та задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство внутрішніх справ України. Крім того, судом розглянуто та задоволено клопотання позивача про витребування з відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Департаменту внутрішньої безпеки (у складі кримінальної поліції) Національної поліції України додаткові докази по справі.
Згідно з ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 14.03.2017 р. судом розглянуто та задоволено клопотання позивача про залучення до участі по справі в якості співвідповідача - Пенсійний фонд України.
Відповідно до ухвали Шевченківського районного суду м.Чернівці від 16.05.2017 р. в судовому засіданні судом вирішено та задоволено клопотання позивача про залучення співвідповідача по справі - управління Міністерства внутрішніх справ в Чернівецький області в особі ліквідаційної комісії.
13.07.2017 р. позивачем подано до суду заяву про зміну підстав позову, де викладено позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та управління Міністерства внутрішніх справ в Чернівецький області в особі ліквідаційної комісії, таким чином виключивши Пенсійний фонд України зі складу учасників справи.
09.08.2017 р. ОСОБА_2 подав до суду заяву про залучення до участі по справі належних співвідповідачів, а саме ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ в Чернівецький області та Міністерство внутрішніх справ України. Крім того, у зв'язку із залученням в якості відповідача центрального органу виконавчої влади, позивач просив передати справу за підсудністю до Чернівецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 14.08.2017 р. залучено до участі по справі ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ в Чернівецький області та Міністерство внутрішніх справ України, а справу №727/10393/16-а передано за підсудністю до Чернівецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.09.2017 р. справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Управління міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області, в особі ліквідаційної комісії , Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дії, бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, прийнято до свого провадження.
10.11.2017 р. в судовому засіданні позивачем подано нову редакцію адміністративного позову та визначено склад учасників по справі, а саме відповідачів: Головне управління Пенсійного фонду України Чернівецькій області, Управління міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області в особі ліквідаційної комісії та Міністерство внутрішніх справ України.
В судовому засіданні 10.11.2017 р. судом розглянуто та задоволено клопотання позивача про витребування додаткових доказів по справі. Відповідно до ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.11.2017 р. судом витребувано у Міністерства внутрішніх справ України засвідчену належним чином копію штатного розпису відділу внутрішньої безпеки в Чернівецькій області СВБ ГУБОЗ МВС України станом на 30.08.2011 р., наказ, яким вказаний штатний розпис було затверджено; наказ про призначення ОСОБА_2 на посаду оперуповноваженого в особливо важливих справ відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецькій СВБ ГУБОЗ МВС України та наказ про його звільнення від 30.08.2011 р. №1001 о/с. Витребувані докази 08.12.2017 р. долучені до матеріалів справи.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до копії трудової книжки позивача встановлено, що ОСОБА_2 з 18.06.2007 р. прийнятий на службу в органах внутрішніх справ України та 30.08.2011 р. звільнений на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України №1001 о/с від 31.08.2011 р. з посади оперуповноваженого в особливо важливих справ відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецький області СВБ ГУБОЗ МВС України. Проходження служби позивачем на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справ відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецький області СВБ ГУБОЗ МВС України підтверджується особовою карточкою ОСОБА_2. ( том 1 а.с. 9, 222-224, том 2 а.с. 30 ).
20.07.2016 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії та виплату недоотриманого підвищення до пенсії у зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. №900, яким внесено доповнення до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказаними змінами передбачено перерахунок пенсій працівникам органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських. (том 1 а.с. 10-11).
28.07.2016 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надало відповідь позивачу на звернення від 20.07.2016 р., де вказується що про перерахунок пенсійних виплат та підстав для його здійснення має повідомляти Пенсійний фонд України відповідне силове міністерство (відомство), а Пенсійний фонд України – управління свої територіальні, однак, на день подання заяви позивача, такого повідомлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області не надходило. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зазначило, що після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 р. №900, з 29.12.2015 р., рішення Уряду про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для поліцейських чи введення нових не приймалось, а тому підстав для проведення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) немає. Одночасно позивачу надано розширену довідку про розмір його пенсії. (том 1 а.с. 12-13).
Позивач 20.07.2016 р. також звертався до Голови національної поліції України із заявою про надання письмової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2, як пенсіонера МВС України, з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліцейських, відповідно до п. 12 розділу 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію», додатку 1, 5, 11 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з посади оперуповноваженого в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецькій області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю, званням майор міліції та вислуги 21 рік 04 місяці 15 днів. (том 1 а.с.14-15).
29.08.2016 р. Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України надало відповідь позивачу на звернення від 20.07.2016 р., в якому зазначається, що зміни до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 р. №900, а саме після 29.12.2015 року. Крім того, в листі зазначається, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, встановлювалось вперше та не поширюється на колишніх працівників органів внутрішніх справ, оскільки вказана постанова набрала чинності 02.12.2015 р. до набрання чинності Закону України від 23.12.2015 р. №900. Також в листі зазначається, що законних підстав для повідомлення Пенсійного фонду та підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає. (том 1 а.с. 16, 17).
До матеріалів справи додано грошовий атестат №322 УМВС України в Чернівецькій області, що засвідчує розмір посадового окладу та доплат майора міліції оперуповноваженого в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецькій області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю ОСОБА_2, станом на 30.08.2011 року. (том 1 а.с. 18-20).
03.02.2017 р. Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій, де вказується про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством. (том 1 а.с. 69-70).
В листі Пенсійного фонду України від 14.02.2017 р. повідомляє Міністерство внутрішніх справ України про те, що в бюджетах на 2015-2017 р. видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені у зв’язку із відсутністю підстав. Крім того зазначається, що станом на 01.12.2015 р. законодавством не передбачалось проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. (том 1 а.с. 82-83).
Згідно листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 р. повідомляється Пенсійний фонд України, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватись з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 з першого числі місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016 року. Крім того, повідомляється, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) залишається за ліквідаційними комісіями Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в областях та м. Києві. На виконання вимог законодавства Міністерство внутрішніх справ України просить Пенсійний фонд України надати списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку. (том 1 а.с. 120, 121 ).
У відповіді на лист Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 р. Пенсійний фонд України зазначає про підготовку та надання ліквідаційним комісіям Міністерства внутрішніх справ України списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Крім того, повідомлено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій вирішено забезпечити після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. (том 1 а.с. 122).
28.04.2017 р. Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області розглянуло заяву ОСОБА_2 про видачу довідки про розмір грошового забезпечення як пенсіонера МВС з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліцейських та повідомлено, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії направлено 28.04.2017 р. до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. (том 1 а.с. 137).
26.04.2017 р. Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області видало позивачу дублікат Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за нормами чинними на 01.01.2016 р. за посадою оперуповноважений в ОВС відділення ВВБ в Чернівецькій області УВБ ГУБОЗ МВС України прирівняною до посади старшого оперуповноваженого ГУ НП України. (том 1 а.с. 138).
Відповідно до штату управлінь, відділів внутрішньої безпеки в регіонах і на транспорті, підпорядкованих Департаменту внутрішньої безпеки МВС України, станом на 30.08.2011 р., затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 08.06.2011 р. №311, до складу вказаного органу входить відділ внутрішньої безпеки в Чернівецькій області. (том 2 а.с. 27, 28).
До матеріалів справи додано витяг з наказу Міністерства внутрішніх справ України від 27.05.2010 р. №951 о/с, яким ОСОБА_2 встановлені надбавки за роботу на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецькій області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю. (том 2 а.с. 29).
До вказаних правовідносин суд застосовує положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зобов’язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб’єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.015 року № 900-VIII доповнено статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, а саме доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 (далі - Постанова №988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Відповідно до положень статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" 02 липня 2015 року N 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Під час судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2 з 18.06.2007 р. проходив службу в органах внутрішніх справ України та 30.08.2011 р. був звільнений з посади оперуповноваженого в особливо важливих справ відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецький області СВБ ГУБОЗ МВС України, що підтверджено копією трудової книжки та особовою карточкою позивача. Таким чином, позивач у відповідності до вимог Закону №900-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 має підстави для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
З вказаних підстав, суд вважає безпідставними та необґрунтованими посилання Міністерства внутрішніх справ України, що норми Закону України №900 застосовуються до правовідносин, що виникли після 29.12.2015 р., а тому для здійснення перерахунку пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ немає законних підстав. Крім того, суд вважає необґрунтованими твердження Міністерства внутрішніх справ України додатково, що грошове забезпечення поліцейських не поширюється на колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Суд звертає увагу, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до абз. 1 п. 24 Порядку №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Суд звертає увагу, що зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 (далі – Порядок №45), згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Відповідно до п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як встановлено судовим розглядом справи 03.02.2017 р. Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій, де вказується про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність подати до органів Пенсійного фонду України довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Крім того, 26.04.2017 р. Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області видало позивачу дублікат Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за нормами чинними на 01.01.2016 р. за посадою оперуповноважений в ОВС відділення ВВБ в Чернівецькій області УВБ ГУБОЗ МВС України прирівняною до посади старшого оперуповноваженого ГУ НП України.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України, зокрема, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права, звернувшись до суду з вказаними позовними вимогами.
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 № 138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських".
Так, суд звертає увагу, що прирівняння посад органу, що був ліквідований (міліції) до посад новоствореного органу, повинно здійснювати Міністерство внутрішніх справ України, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 № 138, як і видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій працівникам міліції у відповідності до грошового забезпечення працівникам поліції.
Судом встановлено, що позивач після отримання дублікату Довідки від 26.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за нормами чинними на 01.01.2016 р. не вживав заходів щодо її оскарження.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Позивач в позовній заяві не вказує та не надає доказів того, які саме суми нараховані в Довідці від 26.04.2017 р. та в якому розмірі підлягають перерахуванню.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ч. 2 ст. 245 КАС України. При цьому адміністративний суд з урахуванням вимог ст. 245 КАС України може застосувати інший спосіб захисту права, який би гарантував захист прав, свобод та інтересів осіб. Критерієм обрання способу захисту порушеного права є те, що він з урахуванням особливостей спірних відносин повинен бути спрямований на реальне відновлення порушених прав позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти, зокрема, рішення про: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Таким чином, вимоги до Міністерства внутрішніх справ України та Управління внутрішніх справ в Чернівецький області в особі ліквідаційної комісії про віднесення посади оперуповноваженого в особливо важливих справ відділення оперативного забезпечення відділу внутрішньої безпеки в Чернівецький області СВБ ГУБОЗ МВС України до посади апарату міністерства і її прирівняння до посади апарату Національної поліції - старшого оперуповноваженого не відповідають вимогам ч. 2 ст. 245 КАС України щодо того, яке рішення може прийняти суд.
Крім того, суд звертає увагу, що судове рішення повинно сприяти максимально ефективному захисту порушеного права позивача та виключати виникнення нових спірних правовідносин. На переконання суду, обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не спрямований на реальне відновлення порушених прав позивача, на думку якого таке порушення відбулось.
Суд констатує, що в такому змісті, як сформовано позивачем позовні вимоги, суд не може задовольнити позов, а тому, обраний спосіб захисту порушеного права, зазначений у позовних вимогах, не спрямований на реальне відновлення порушених прав позивача.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області по неперерахуванню пенсії, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок і виплату пенсії та позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок розміру пенсії з 01.01.2016 року і стягнути з останнього недоплачену різницю в пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 1 п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Згідно з пунктом 2 Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Таким чином, суд звертає увагу позивача, що головні управління Пенсійного фонду України приймають рішення про перерахунок пенсії на підставі інформації, отриманої Пенсійним фондом України від Міністерства внутрішніх справ України. А тому, підставою для перерахунку пенсії позивачу є надходження вказаного повідомлення до територіальних підрозділів Пенсійного фонду України. Оскільки такого повідомлення, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області не надходило, останній позбавлений правових підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2. А тому в цій частині позовних вимог суд також відмовляє.
На підставі зазначеного, позов не підлягає задоволенню повністю.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Позивачем не доведено суду правомірність та обґрунтованість заявленого позову.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 5, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 245, 246, 250 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Т.М. Брезіна
Судді О.П. Лелюк
ОСОБА_1
Рішення в повному обсязі складено 15 січня 2018 р., у зв’язку із перебуванням судді В.К. Левицького у відпустці з 29.12.2017 р. по 12.01.2018 року.