
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1897/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Клочка К.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Пилипенко А.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Полтавській області до комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду. Під час розгляду справи суд, -
В С Т А Н О В И В:
27 жовтня 2017 року Управління Держпраці у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) до комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради, в якій просило:
1) застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради, а саме, зупинити виконання робіт: - пов'язаних з експлуатацією ковальсько-пресового устаткування; - проведення ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, до усунення виявлених порушень;
2) зобов'язати комунальне підприємство "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради виконати постанову суду негайно.
Ухвалами суду від 30.10.2017 провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою від 22.11.2017 провадження у справі зупинено до 21.12.2017.
21.12.2017 ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду поновлено провадження у справі та призначити справу 816/1980/17 до розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної планової перевірки КП "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради з приводу дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки позивачем були виявлені порушення підприємством вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці". У зв'язку з цим, позивач просить суд винести рішення, яким застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до КП "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради шляхом зупинення виконання робіт, пов'язаних з експлуатацією ковальсько-пресового устаткування, та робіт з проведення ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги (з урахуванням їх зменшення) підтримала, просила суд їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог (з урахуванням їх зменшення) не заперечували.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Згідно з Планом проведення перевірок суб’єктів господарювання (виробничих об’єктів) на 2017 рік, затвердженим наказом Управління Держпраці у Полтавській області від 14.12.2016 №114, КП "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради включено до числа суб'єктів господарювання, які підлягають перевірці (а.с. 17).
Повідомлення про проведення планової перевірки від 15.09.2017 №05-12/4556 вручено особисто посадовій особі підприємства ОСОБА_3 20.09.2017 (а.с. 18).
Відповідно до направлення на перевірку від 02.10.2017 №1474, у період з 02.10.2017 по 13.10.2017 посадовими особами позивача було проведено планову перевірку КП "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (а.с. 19-20).
Відповідно до вимог статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", за результатами перевірки та у зв’язку з виявленням порушень вимог законодавства, перевіряючими був складений акт від 13.10.2017 №53.05/254-41(А), який підписаний начальником КП "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради ОСОБА_4 без зауважень 13.10.2017, про що свідчить особистий підпис (а.с. 21-33).
Перевіркою, зокрема, встановлені наступні порушення:
- відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на експлуатацію ковальсько-пресового устаткування, чим порушено вимоги статті 21 Закону України "Про охорону праці" та додатку 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (зі змінами);
- відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників, чим порушено вимоги статті 21 Закону України "Про охорону праці" та додатку 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 (зі змінами).
Відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Зі змісту вказаних правових норм слідує висновок про те, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей.
Суд вважає обґрунтованою мотивацію позивача щодо наявності загрози життю та здоров’ю працюючих КП "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради, оскільки експлуатуючи (застосовуючи) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, які не відповідають нормам правових актів, роботодавець наражає своїх працівників на небезпеку на робочому місці, чим порушує їх конституційне право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Отже, виявлені в ході планової перевірки порушення, які створюють загрозу життю працівників підприємства, на думку суду, є підставою для зупинення виконання робіт, що допускається за рішенням адміністративного суду, постановленим за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування відповідно до частини 5 статті 4 Закону №877-V.
В ході розгляду даної справи відповідач не надав доказів усунення виявлених проведеною перевіркою порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про необхідність вжиття заявлених заходів реагування у розглянутому випадку, з огляду на виявлені порушення, допущення яких не спростоване відповідачем, суд погоджується із доводами позивача щодо наявності підстав для вжиття таких заходів.
Зважаючи на те, що позивачем встановлено відсутність декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на експлуатацію ковальсько-пресового устаткування, а також відсутність декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, що згідно зі статтею 39 Закону України "Про охорону праці" є підставою для заборони виконання робіт, суд дійшов до висновку про наявність достатніх підстав для застосування до відповідача заходів реагування державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення виконання робіт, пов'язаних з експлуатацією ковальсько-пресового устаткування, та робіт з проведення ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, до усунення порушень, які стали підставою для їх застосування.
Таким чином, позовні вимоги Управління Держпраці у Полтавській області про застосування до КП "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, суд не вбачає підстав для звернення цього рішення до негайного виконання, про що просить позивач, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов’язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Отже, рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контрою) не підлягає негайному виконанню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 6-9, 77, частиною 3 статті 183, частиною 4 статті 189, статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Полтавській області (м. Полтава, вул. Пушкіна, 119, код ЄДРПОУ 39777136) до комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради (м. Полтава, вул. С. Халтуріна, 10, код ЄДРПОУ 03328511) задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради, а саме, зупинити виконання робіт: - пов'язаних з експлуатацією ковальсько-пресового устаткування; - поведення ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, до усунення порушень, які стали підставою для їх застосування.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 17 січня 2018 року.
Суддя Клочко К.І.