
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"17" січня 2018 р. Справа № 809/60/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши матеріали адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 підприємство «Осмолодське лісове господарство» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення від 31.10.2017 №256328/НОМЕР_1, зобов`язання зареєструвати податкову накладну №120 від 29.09.2017, -
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 підприємство «Осмолодське лісове господарство» звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 31.10.2017 №256328/НОМЕР_1, зобов`язання зареєструвати податкову накладну №120 від 29.09.2017.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу з наступних підстав.
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви, серед іншого, додається документ про сплату судового збору, у встановлених порядку і розмірі.
За змістом частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, згідно із пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою-підприємцем становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про ОСОБА_2 бюджет України на 2018 рік", який вступив в дію з 01.01.2018 року, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року складає 1 762, 00 гривень.
Із змісту позовних вимог слідує, що позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від №256328/НОМЕР_1 від 31.10.2017 і зобов’язати відповідача зареєструвати податкову накладну №120 від 29.09.2017.
Беручи до уваги вказане, та виходячи із змісту абзацу 9 підпункту 201.16.3., абзацу 2 підпункту 201.16.4. пункту 201.16. статті 201 Податкового кодексу України та пунктів 2, 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 заявлено 2 самостійні позовні вимоги немайнового характеру.
Абзацом 9 підпункту 201.16.3. пункту 201.16. статті 201 Податкового кодексу України визначено, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в судовому порядку.
За змістом абзацу 2 (‘‘б’’) підпункту 201.16.4. пункту 201.16. статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, у спірних правовідносинах вказані норми Кодексу розмежовують два різних за своїм змістом способи (шляхи) захисту порушеного права, які платник податків самостійно обирає на власний розсуд, а саме:
- шляхом оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (якщо вважає його протиправним);
- прийняття судом рішення про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яке за своєю правовою природою має зобов’язальний характер.
Крім того, у разі задоволення позову суд, керуючись пунктами 2, 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, серед іншого, може прийняти різні за юридичним змістом рішення про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта;
- зобов’язання вчинити певні дії.
Крім того, необхідно зазначити, що визнання судом протиправним і скасування рішень відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної не має правового наслідку одночасної реєстрації спірної накладної, у випадку відмови добровільно виконувати судове рішення. А для вирішення питання про наявність підстав для зобов’язання здійснити реєстрації накладної суду необхідно дослідити обставини щодо відсутності інших перешкод для цього.
Позивач самостійно визначив такі вимоги у позовній заяві, відтак, виходячи із принципу диспозитивності адміністративного судочинства, суд вважає їх окремими позовними вимогами немайнового характеру.
Із урахуванням положень пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі – 3 524,00 гривень. (1762,00 * 2 = 3 524,00 гривень).
В матеріалах адміністративної справи наявне платіжне доручення № 0.0.937030358.1 від 12.01.2018 про сплату фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 судового збору в сумі 1762,00 гривень, тобто не в повному розмірі, лише за одну позовну вимогу немайнового характеру.
Розмір недоплаченого судового збору за даним позовом становить 1762,00 гривень (3 524,00 – 1762,00 = 1762,00)
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 даної статті передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 підприємство «Осмолодське лісове господарство» про визнання протиправним і скасування рішення від 31.10.2017 №256328/НОМЕР_1, зобов`язання зареєструвати податкову накладну №120 від 29.09.2017, - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду документа про сплату (доплату) судового збору в розмірі – 1762,00 гривень.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Скільський І.І.