
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 січня 2018 року м. Ужгород№ 807/67/16 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судових засідань - Симканич Ю.В.
та осіб, що беруть участь у справі:
позивача - ОСОБА_2
представника позивача - Кузьма К.І.
представника відповідача 1 - Юрик Б.І.
представник відповідача 2 - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління поліції охорони в Закарпатській області Національної поліції України, Управління державної служби охорони при Управлінні МВС України в Закарпатській області про стягнення невиплаченої при звільненні одноразової грошової допомоги в сумі 7425,00 грн., та стягнення коштів в сумі 6788,96 грн., -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління поліції охорони в Закарпатській області Національної поліції України згідно якої просив суд: стягнути відповідача на його користь невиплачену при звільненні одноразову грошову допомогу, визначену п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року за №393 в сумі 7 425,00 грн.та стягнути з відповідача на його користь кошти в сумі 6788грн. 96 коп., що складається із коштів в сумі 887 грн. 96 коп. як 3% річних від простроченої суми та кошти в сумі 5 901 грн. 00 коп. - індекс інфляції за весь час прострочення суми невиплаченої при звільненні одноразової грошової допомоги.
В ході судового розгляду, відповідно до протокольної ухвали, яка занесена до журналу судового засідання від 06.02.2017 року (а.с. 91-92) судом до участі в справі було залучено в якості відповідача 2 - Управління державної служби охорони при Управлінні МВС України в Закарпатській області.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що згідно до наказу Управління Державної служби охорони при Управлінні Міністерства Внутрішніх Справ України в Закарпатській області „По особовому складу" від 16.01.2012р. за №4 о/с, позивача, майора міліції, ОСОБА_2, (М - 088315), інспектора чергової частини організаційно - аналітичного відділу Управління Державної служби охорони при УМВС України в Закарпатській області, - звільнено з органів МВС за п. 64 „ж" (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України, з 18 січня 2012р. Згідно вказаного Наказу від 16.01.2012р, за №4 о/с, вислуга років на день звільнення ОСОБА_2 в органах внутрішніх справ складає: 10 років 09 місяців 05 днів, в календарному обчисленні 13 років 00 місяців 05 днів, в пільговому обчисленні 16 років 10 місяців 09 днів. Вказує на те, що п 10 Постанови КМУ від 17.07.1992р. за №393 (зі змінами та доповненнями) «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ., Державної інспекції техногенної безпеки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби: які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Позивач зазначає, що з відповіді на адвокатський запит його представника від 01.12.2015р. за №11/2-1-49 йому стало відомо, що орієнтовна сума одноразової грошової допомоги при звільненні з ОВС України ОСОБА_2 становить 7 425,00 грн. Однак ні станом на день подання даного позову до суду, ні станом на день розгляду вказаної позовної заяви одноразова грошова допомога позивачу виплачена не була, а відтак позивач просить суд стягнути таку в судовому порядку з метою захисту його порушеного права.
Позивач та його представник в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали та просили суд даний адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача 1 Управління поліції охорони в Закарпатській області Національної поліції України в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечив з мотивів викладених у письмових запереченнях проти позову, при цьому пояснивши, що ОСОБА_2 не проходив службу (перебував у трудових відносинах) з УПО в Закарпатській області, отже підстави для задоволення позову про стягнення невиплаченої при звільненні з ОВС одноразової грошової допомоги в сумі 7425,00 грн. та стягнення коштів в сумі 6788,96 грн. з відповідача 1 - відсутні.
Представник Управління державної служби охорони при Управлінні МВС України в Закарпатській області в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце судового розгляду даної адміністративної справи.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, відповідно до наказу Управління Державної служби охорони при Управлінні Міністерства Внутрішніх Справ України в Закарпатській області „По особовому складу" від 16.01.2012р. за №4 о/с, позивача майора міліції, ОСОБА_2, (М - 088315), інспектора чергової частини організаційно - аналітичного відділу Управління Державної служби охорони при УМВС України в Закарпатській області, звільнено з органів МВС за п. 64 „ж" (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України, з 18 січня 2012р.(а.с. 8).
Як вбачається із вказаного наказу вислуга років на день звільнення ОСОБА_2 в органах внутрішніх справ складає: 10 років 09 місяців 05 днів, в календарному обчисленні 13 років 00 місяців 05 днів, в пільговому обчисленні 16 років 10 місяців 09 днів.
Абзацом 3 п.10 Постанови КМУ від 17.07.1992р. за №393 (зі змінами та доповненнями) «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби: які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, однак вказана одноразова допомога позивачу виплачена не була.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам що склалась між сторонами суд виходить з наступного.
Відповідно до абз.2 ст. 9 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чітко встановлено, що особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Аналогічна правова норма міститься і в Абз.3 п.10 Постанови КМУ від 17.07.1992р. за №393 (зі змінами та доповненнями) «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Оскільки позивача було звільнено з органів МВС за п. 64 „ж" (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України, з 18 січня 2012 року і станом на день звільнення вислуга років останнього становила 10 років 09 місяців 05 днів, в календарному обчисленні 13 років 00 місяців 05 днів, в пільговому обчисленні 16 років 10 місяців 09 днів, позивач мав право на отримання такої одноразової грошової допомоги у відповідному розмірі.
Як вбачається із матеріалів даної адміністративної справи позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами, щодо виплати останньому одноразової грошової допомоги при звільнені з органів внутрішніх справ (а.с.13-14), однак така допомога виплачена не була.
Крім цього, суд також зазначає, що 23.06.2015 року позивача листом за №11/2-1-710 було повідомлено, що така допомога буде виплачена протягом III-IV кварталу 2015 року (а.с. 15).
Слід також зазначити, що у відповідь на адвокатський запит №38 від 24.11.2015 листом від 01.12.2015р. за №11/2-1-49 позивача повідомлено, що орієнтовна сума одноразової грошової допомоги при звільненні з ОВС України ОСОБА_2 становить 7 425,00 грн. (а.с. 7).
Також суд зазначає, що в ході судового розгляду даної адміністративної справи судом згідно відомостей внесених в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців встановлено, що Управління державної служби охорони при Управлінні МВС України в Закарпатській області станом на день розгляду даної адміністративної справи перебуває в стані припинення за рішенням засновників, а отже не ліквідоване, відтак саме воно є належним відповідачему даній справі, оскільки позивач перебував у трудових відносинах та був звільнений саме з цієї установи.
Одночасно, суд зазначає, що в ході розгляду даної адміністративної справи Управління державної служби охорони при Управлінні МВС України в Закарпатській області надало довідку від 22.03.2017 року №11/1-3-11 МС, згідно якої встановлено, що одноразова грошова допомога при звільненні з ОВС ОСОБА_2 становить 7425,00 грн., що в сукупності зі змістом листів даної установи надісланих позивачеві, а саме листа за №11/2-1-710 від 23.06.2015 року та №11/2-1- 49 від 01.12.2015 року, фактично свідчить про визнання позову в даній частині позовних вимог, а тому суд приходить до висновку, що позовну заяву в частині стягнення з Управління державної служби охорони при УМВС України в Закарпатській області на користь ОСОБА_2 невиплаченої при звільненні одноразової грошової допомоги в сумі 7425,00 грн. слід задовольнити.
Щодо позовної вимоги про стягнення на користь позивача коштів в сумі 6788грн. 96 коп., що складається із коштів в сумі 887 грн. 96 коп. як 3% річних від простроченої суми та кошти в сумі 5 901 грн. 00 коп. - індекс інфляції за весь час прострочення суми невиплаченої при звільненні одноразової грошової допомоги, суд зазначає, що у задоволенні цієї частини позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного.
Порядок індексації грошових доходів населення регулюється Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком, що затверджений Постановою КМ України № 1078.
Відповідно до статті 1 частини 1 абзацу 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та пункту 2 Порядку, що затверджений Постановою КМ України № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. Враховуючи, що в даному випадку позивач просить стягнути на його користь одноразову грошову допомогу при звільненні, така допомога має разовий характер, а тому індексації не підлягає.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Верховний Суд України у постанові від 01.10.2002 № 36/63 визначив умови, за яких стороні сплачуться судові витрати за участь адвоката при розгляді справи, а саме: кошти сплачені адвокату стороною, котрій такі послуги надавались; їх сплата підтверджується відповідними фінансовими документами.
Згідно вимог ч.5 ст. 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Позивач надав суду договір про надання правової допомоги від 14.08.2015 року №41, укладений з адвокатом Кузьма К.І. (а.с.36), а також розрахунок наданих ОСОБА_2 адвокатом Кузьма К.І. послуг від 19.04.2017 року та квитанцію №1/548871 від 19.04.2017 року про оплату послуг адвоката в сумі 2700,00 грн., що підтверджують факт надання вказаним адвокатом позивачу адвокатських послуг на загальну суму 2700,00 грн.
Відповідно до вимог ч.1,2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.
На підставі наведеного та керуючись статтями 5,6,9,77,78,90,134,139,205,243-246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління поліції охорони в Закарпатській області Національної поліції України, Управління державної служби охорони при Управлінні МВС України в Закарпатській області про стягнення невиплаченої при звільненні одноразової грошової допомоги в сумі 7425,00 грн. та стягнення коштів в сумі 6788,96 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з Управління державної служби охорони при УМВС України в Закарпатській області(88000, Закарпатська область, м.Ужгород, вул. Ф.Ракоці 13А, код ЄДРПОУ: 08596883), на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код: НОМЕР_1) невиплачену при звільненні одноразову грошову допомогу в сумі 7425,00 грн. (сім тисяч чотириста двадцять п'ять гривень).
Стягнути з Управління державної служби охорони при УМВС України в Закарпатській області(88000, Закарпатська область, м.Ужгород, вул. Ф.Ракоці 13А, код ЄДРПОУ: 08596883) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код: НОМЕР_1) понесені судові витрати з надання правової допомоги в розмірі 2700,00 грн. (дві тисячі сімсот гривень).
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
Повний текст рішення складено та підписано 18 січня 2018 року.
СуддяМ.М. Луцович