Рішення № 71653898, 10.01.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2018
Номер справи
806/2957/17
Номер документу
71653898
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2018 року м.Житомир справа № 806/2957/17

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Добровольська Н.А.,

за участю: позивач ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2,

представники відповідача Ковальчук А.М., Козачевська М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправної відмову в наданні статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, і зобов'язання надати такий статус та видати відповідне посвідчення.

Ухвалою суду від 13.11.2017р. за згоди Позивача проведену заміну належного Відповідача по даній справі на Житомирську обласну державну адміністрацію.

В судовому засіданні Позивач та її представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що до свого повноліття Позивач являлася дитиною, яка потерпіла внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджувалося відповідним посвідченням серії "Д". 26.01.2017року Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ України та МНС України Позивачу встановлено захворювання та причинний зв'язок з впливом аварії на ЧАЕС, а з 21.03.2017року встановлена третя група інвалідності у зв'язку із таким захворюванням. За результатами розгляду подання Коростишівської районної державної адміністрації Відповідач листом від 28.08.2017року протиправно відмовив Позивачу у визнанні статусу особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, з видачею відповідного посвідчення.

В судовому засіданні представники Відповідача, Житомирської обласної державної адміністрації, проти позову заперечили і пояснили, що Позивач з досягненням повноліття не вважається особою потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому встановлення їй третьої групи інвалідності у зв'язку з впливом аварії на ЧАЕС не може слугувати самостійною підставою для визнання Позивача особою постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Розглянувши подані Позивачем документи та матеріали, заслухавши пояснення Позивача, представника Позивача, заперечення представників Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку розгляду матеріалів про визначення статусу потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, регулюються правовими нормами Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51 (надалі - Порядок N51), що були чинні на день виникнення спору.

В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що Коростишівською районною державною адміністрацією до Відповідача було направлено подання про встановлення ОСОБА_1, Позивачу по справі, статусу особи потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

За результатами розгляду вказаного подання листом від 28.08.2017року заступника голови Житомирської обласної державної адміністрації було повідомлено про відсутність підстав для розгляду вказаного подання відносно Позивача на Комісії Житомирської ОДА зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986році (а.с.8).

Таке рішення Відповідача як суб'єкта владних повноважень не ґрунтується на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

За приписами абзацу третього пункту 10 Порядку N 51 видача посвідчень потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесено до повноважень обласних державних адміністрацій за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

В абзаці дев'ятнадцятому пункту 10 Порядку N 51 прямо зазначено, що рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Таким чином, прийняття рішення про видачу або відмову у видачі Позивачу посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, віднесено до повноважень Житомирської обласної державної адміністрації. Більш того, як зазначено в розпорядженні голови Житомирської обласної адміністрації №47 від 14.02.2015року, для розгляду спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986році, при Житомирській ОДА створена відповідна комісія (надалі - Комісія) (а.с.8).

Таким чином, оскаржуване рішення, оформлене листом від 28.08.2017року заступника голови Житомирської обласної державної адміністрації, про відсутність підстав для розгляду вказаного подання на Комісії за своєю суттю є нікчемним і не може породжувати для Позивача жодних правових наслідків.

Одночасно суд зазначає про безпідставність доводів представників Відповідача, що встановлення Позивачу третьої групи інвалідності у зв'язку з впливом аварії на ЧАЕС не може слугувати підставою для визнання Позивача особою постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії виключно по тій причині, що Позивач з досягнення повноліття не вважається особою потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі щодо визначення осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи зазначені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII (надалі - Закон N 796-XII), що були чинні на день виникнення спірних відносин.

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач відповідно до вимог ст.27 Закону N796-XII відносилася до категорії дітей, які потерпіли внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджувалося відповідним посвідченням серії "Д" №187293, копія якого досліджена судом, (а.с.10).

За приписами частини другої статті 11 Закон N 796-XII крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу), визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону.

Як зазначено в пункті 1 частини першої статті 14 цього ж Закону, до категорії 1осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відносяться, окрім інших, особи потерпілі від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

При цьому слід врахувати, що в розумінні вимог частини третьої статті 12 Закону N796-XII на встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи мають право особи, яким після досягнення повноліття не буде надано відповідно до частини першої статті 11 цього Закону статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з числа:

- зазначених у пункті 2 статті 27 цього Закону;

- народжених після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих, або матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих;

- хворих на рак щитовидної залози.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання незаконною відмову Житомирської обласної державної адміністрації у розгляді матеріалів для встановлення ОСОБА_1 статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, викладену в листі від 28.08.2017року, та зобов'язання Житомирську обласну державну адміністрацію розглянути матеріали щодо встановлення ОСОБА_1 статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії відповідно до вимог Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N51.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 640,00грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської обласної державної адміністрації.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково, визнати незаконною відмову Житомирської обласної державної адміністрації у розгляді матеріалів для встановлення ОСОБА_1 статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, викладену в листі від 28.08.2017року.

Зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію розглянути матеріали щодо встановлення ОСОБА_1 статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії відповідно до вимог Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N51.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 640,00грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської обласної державної адміністрації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 17 січня 2018 року