Постанова № 71652816, 17.01.2018, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
607/15358/17
Номер документу
71652816
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.01.2018 Справа №607/15358/17

місто Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Вийванко О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зобов'язання вчинити певні дії.В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорія), 06.03.2017 року йому виповнилося 52 роки, тому 10.05.2017 року позивач звернувся із заявою до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії за віком на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на 8 років. Однак, протоколом №48 від 02.08.2017 р. ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії на підставі відсутності підстави для видачі довідок. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, просить суд призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 10 травня 2017 року.

У відзиві на позовну заяву представник Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області заявлених вимог не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, оскільки заперечує щодо наведених позивачем обставин.

Суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку спрощеного провадження.

На підставі ст.ст.229, 263 КАС України суд розглядає заявлений ОСОБА_1 адміністративний позов за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

З наданих суду матеріалів вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником

Ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорія), що підтверджується дублікатом посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 05.11.20014 р. Тернопільською обласною державною адміністрацією.

10 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на 8 років.

Протоколом №48 від 02 серпня 2017 року, Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Тернопільської області ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії.

Вважаючи протиправними дії та рішення Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області, ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав до суду.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Як зазначено в ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Згідно з ч. 3 цієї статті призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно з ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Враховуючи зазначені вище норми закону особа має право на пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років у разі роботи в зоні відчуження не менше 14 календарних днів у 1987 році.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Отже відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», такі посвідчення видаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів.

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.

В пункті 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до заяви при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються зокрема посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»)

Отже, за змістом пункту 2.1 вказаного Порядку підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У разі неможливості надання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження, а саме: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи у зоні, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 27.01.1987 року по 20.02.1987 року та з 24.02.1987 року по 31.03.1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою Іванківського шляхобудівельного управління №39 від 20.02.1987 р., довідкою Тернопільського АТП 16127 від 19.03.1993 р., довідкою ПАТ «Тернопільське автотранспортне підприємство» про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.05.2017 р. №117.

При цьому, суд враховує, що відповідач не заперечує той факт, що позивач є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, а спір фактично стосується встановлення права позивача на пільги при призначенні пенсії за відсутності окремих первинних документів, передбачених законодавством, які безпосередньо підтверджують факт виконання робіт у зоні відчуження.

За таких обставин, суд зазначає, що право особи, яка жертвуючи своїм здоров'ям виконувала обов'язок перед Батьківщиною, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, а збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність. Об'єктивна неможливість дослідження будь-яких документів не може бути підставою для відмови у задоволенні позову за обставин, коли право на пільгове зниження пенсійного віку підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що слід зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити пенсію ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 10 травня 2017 року.

Крім того, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивач звільнений від сплати судового збору у розмірі 640,00 грн.

Таким чином, слід стягнути з відповідача на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області судовий збір у розмірі 640 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 242-247, 250, 251, 263, 292-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер НОМЕР_1, до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, місце знаходження: вулиця Руська, 17, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598, про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити пенсію ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 10 травня 2017 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.

Копію рішення суду вручити або надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіО. М. Вийванко