
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/5600/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 січня 2018 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси суд у складі:
головуючого судді - Позарецької С.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Семиволос І.М.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача адвоката Солодкової С.І.
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи ЧОР», третя особа: Комунальне некомерційне підприємство «Третій Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» про визнання рішення незаконним та його скасування, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 (зареєстр. за адресою: АДРЕСА_1) звернувся до суду із позовом до Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи ЧОР» (код 21368017), третя особа: Комунальне некомерційне підприємство «Третій Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» про визнання рішення незаконним та його скасування. Свої позовні вимоги мотивує тим, що 12.06.2017р. він отримав листа від ОблМСЕК №1, в якому була Довідка до акту огляду МСЕК серія 12ААА №542107 та індивідуальна програма реабілітації №2276 від 25.05.2017р.
З Акту огляду вбачається, що з 22.05.2017р. 2 група інвалідності, що була йому встановлена 10.12.2013р. за даними довідки до Акту огляду серія 10ААБ №348504 безтерміново, змінена на 3 групу інвалідності строком на 1 рік, з датою чергового переоогляду 25.05.2018р.
Позивач вважає зазначене рішення ОблМСЕК №1, КЗ «Черкаського обласного центру медико-соціальної експертизи ЧОР» незаконним. Так, 29.03.2017р. він отримав листа від заввідділенням ЗПСМ ОСОБА_4 від 24.03.2017р. з вимогою звернутися до КНП «Третій Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» для оформлення медичних документів за ф-088/о, направлення на ЛКК і направлення на МСЕК з метою контролю виконання індивідуальної програми реабілітації.
18.04.2017р. позивач отримав нового листа від 06.04.2017р. від тієї ж особи ОСОБА_4 аналогічного змісту, але з попередженням, що у разі неявки, документи будуть оформлені без його присутності та направлені до МСЕК.
За повідомленням його колишньої дружини - заступника головного лікаря у КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи ЧОР» ОСОБА_5, вона завірила, що це проста формальність.
Згодом, він звернувся до ОСОБА_6 - заступника директора по медчастині КНП, яка також пояснила, що це проста формальність, контроль індивідуальної програми реабілітації.
Отже, 08.05.2017р. позивач пішов на комісію ВКК.
25.05.2017р. він прийшов на МСЕК для контролю виконання індивідуальної програми реабілітації, де поспілкувавшись із медспеціалістами та головою комісії, позивач зрозумів, що його намагаються ошукати. Вважає, що ОСОБА_5, ОСОБА_6 перебували у злочинній змові з керівництвом КНП, ОСОБА_4 і викликали його на МСЕК, а в подальшому чинили тиск на голову МСЕК №1 і зняли з нього 2 групу інвалідності, з метою обмежити дії позивача по захисту своїх прав та отримання для себе додаткової переваги при поділі майна подружжя.
Зазначає, що індивідуальна програма реабілітації розробляється в будь-якому випадку незалежно від ступеню інвалідності, а також незалежно від того, довічно чи на певний строк особі присвоюється інвалідність. Отже, виконання чи невиконання цієї програми не зумовлює необхідність проходження повторного огляду та зміну ступеню інвалідності.
Позивач вважає, що голова ОблМСЕК №1 ОСОБА_7 під тиском ОСОБА_5, перевищила свої службові повноваження та замість того, щоб перевірити та видати нову індивідуальну програму реабілітації на 2017-2019р.р., за рекомендаціями лікуючого лікаря, прийняла незаконне рішення, що суперечить закону.
Таким чином, позивач просить суд, - визнати рішення ОблМСЕК №1 КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи ЧОР» від 25.05.2017р. про зміну групи інвалідності ОСОБА_1 незаконним та скасувати його.
В судовому засідання позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Солодкова С.І. позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити. Зазначили, що поліклінікою позивач був направлений до МСЕК для корекції індивідуальної програми реабілітації, а не на повторний огляд. Голова комісії МСЕК під тиском ОСОБА_5 (його бувшої дружини) перевищила свої повноваження і прийняла рішення про зміну групи інвалідності. Рішенням від 25.05.2017р. порушуються права позивача, оскільки 2 група інвалідності була встановлена безстроково, є відповідні пільги по оплаті судзбору, комунальним послугам тощо, а 3 група інвалідності таких пільг не передбачає і встановлена на 1 рік.
В судовому засіданні представник відповідача за довіреністю ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав і просив відмовити у задоволенні позову, надавши письмові заперечення проти позову.
В судове засідання представник третьої особи не з»явився , будучи належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи. Надано заяву про відмову у задоволенні позову та розгляд справи за її відсутності.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, медико-експертної справи №13881 та докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення за таких підстав:
встановлено, що ОСОБА_1 вперше був оглянутий ОблМСЕК №2 10.12.2013р. і була встановлена 2 група інвалідності від загального захворювання, безтерміново, що підтверджується даними довідки до Акту огляду МСЕК серія 10ААБ №348504 від 10.12.2013р.
На підставі медичних документів, зокрема, - комісією ЛКК за направленням на МСЕК 35-2104 за формою 088/о від 16.05.2017р. №888, 25.05.2017р. Обласною МСЕК №1 був повторно оглянутий ОСОБА_1 При цьому, підставою для направлення ОСОБА_1 на МСЕК зазначені: переогляд, корекція ІПР (індивідуальна програма реабілітації).
Крім того, відповідним рішенням від 25.05.2017р., що викладене у Акті 2424 огляду МСЕК (ф.№157/о), прийнятим комісією у складі: голови МСЕК ОСОБА_7, членів - ОСОБА_8, ОСОБА_9ОСОБА_1 була встановлена 3 група інвалідності від загального захворювання терміном до 01 червня 2018 року. Дані обставини підтверджуються також даними довідки до Акту огляду МСЕК серія 12ААА №542107 від 25.05.2017р., яка позивачем отримана поштовим відправленням.
Також, щодо ОСОБА_1, якому встановлена 3 група інвалідності, 25.05.2017р. була затверджена індивідуальна програма реабілітації №2276.
Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» відповідно до Конституції України визначає основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання інвалідами фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної
незалежності.
Відповідно до статті 7 цього Закону, медико-соціальна експертиза повнолітніх осіб проводиться медико-соціальними експертними комісіями, а дітей - лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів. Огляд повнолітніх осіб з порушеннями стану здоров'я, інвалідів (за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу), дітей з порушеннями стану здоров'я та дітей-інвалідів проводиться після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності даних, що підтверджують стійкий розлад функцій організму у зв'язку з фізичними, психічними, інтелектуальними та сенсорними порушеннями, зумовленими захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами. Залежно від ступеня стійкого розладу функцій організму, зумовленого захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, та можливого обмеження життєдіяльності при взаємодії із зовнішнім середовищем внаслідок втрати здоров'я особі, визнаній інвалідом, встановлюється перша, друга чи третя група інвалідності.
Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями та лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів затверджуються Кабінетом Міністрів України (ст. 7 ч.12 ЗУ). Зокрема, постанова КМУ від 08.12.2006р. №1686 «Про затвердження Державної типової програми реабілітації інвалідів», Положення про медико-соціальну експертизу таПоложення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затверджені постановою КМУ від 03.12.2009р. №1317 (Питання медико-соціальної експертизи), Інструкція про встановлення груп інвалідності, затверджена наказом МОЗУ від 05.09.2011р. №561.
Відповідно до розділу У Закону, визначені складові системи реабілітації інвалідів, зокрема, це й індивідуальна програма реабілітації інваліда (ст. 23).Також діє Положення про індивідуальну програму реабілітації інвалідів, що затверджене постановою КМУ від 23.05.2007р. №757.
Індивідуальна програма реабілітації - комплекс оптимальних видів, форм, обсягів, термінів реабілітаційних заходів з визначенням порядку і місця їх проведення, спрямованих на відновлення та компенсацію порушених або втрачених функцій організму і здібностей конкретної особи до виконання видів діяльності, визначених у рекомендаціях медико-соціальної експертної комісії (ст. 1 Закону).
Як передбачено п.п. 13, 14 Положення №757 контроль за виконанням індивідуальної програми здійснюється в установленому законодавством порядку. МСЕК або ЛКК під час чергового огляду інваліда чи дитини-інваліда за зверненням реабілітаційної установи або у порядку нагляду за виконанням індивідуальної програми, але не рідше ніж один раз на два роки, переглядає реабілітаційні заходи, передбачені індивідуальною програмою.
За нормами п.22 Положення №1317, повторний огляд інвалідів з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій організму з метою визначення ефективності реабілітаційних заходів, стану здоров'я і ступеня соціальної адаптації проводиться раз на один - три роки. Повторний огляд інвалідів, а також осіб, інвалідність яких встановлено без зазначення строку проведення повторного огляду, проводиться раніше зазначеного строку за заявою такого інваліда, інших заінтересованих осіб у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності або за рішенням суду. Особам, що звертаються для встановлення інвалідності, група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду у разі наявності вроджених вад розумового чи фізичного розвитку, анатомічних дефектів, стійких необоротних морфологічних змін та розладу функцій органів і систем організму, неефективності реабілітаційних заходів, неможливості відновлення соціальної адаптації, несприятливого прогнозу відновлення працездатності з урахуванням реальних соціально-економічних обставин у місці проживання інваліда, а також інвалідам, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На думку суду, посилання позивача на те, що він заяву про повторний огляд не подавав, а також відсутні будь-які заяви заінтересованих осіб та рішення суду про зазначене, а тому відповідно ОблМСЕК не мав права приймати рішення і встановлювати йому третю групу інвалідності, замість другої - є, в даному випадку, безпідставними, оскільки така норма Положення кореспондується з положеннями ч.13 ст.7 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» - щодо переогляду особи з метою підвищення групи інвалідності, за якою визначено, що особам, які звертаються для встановлення інвалідності, зумовленою наявністю анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду. Переогляд з метою підвищення групи інвалідності таким особам відбувається на підставі особистої заяви інваліда або його законного представника у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності інваліда або за рішенням суду.
Крім того, обов»язки і права медико-соціальних комісій визначені Положенням про медико-соціальну експертизу, що затверджене постановою КМУ №1317 від 03.12.2009р. у п.п.11, 12. Так, зазначено, що центральні міські комісії здійснюють контроль за діяльністю відповідно рай-, міжрай-, міських комісій, перевіряють правомірність прийнятих ними рішень і в разі визнання їх безпідставними змінюють їх; повторно оглядають осіб, що звертаються для встановлення інвалідності і оскаржили рішення відповідних комісій, перевіряють якість розроблення індивідуальних програм реабілітації, здійснюють контроль за повнотою і якістю їх виконання.
Як передбачено частинами 2, 3 ст. 8 згаданого вище Закону, висновок медико-соціальної експертної комісії з професійної придатності включається в індивідуальну програму реабілітації інваліда і є підставою для здійснення професійної орієнтації, професійної освіти і наступного працевлаштування з урахуванням побажань і думки інваліда (дитини-інваліда - для навчання). Рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними установами незалежно від типу і форми власності.
Під час розгляду справи судом встановлено, що за листом Міністерства соціальної політики України від 23.01.2017р. МСЕК у Черкаській області було доручено здійснити перевірку виконання індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю 2 та 3 групи. Крім того, встановлено, що перед оглядом Обласним МСЕК ОСОБА_1, він був оглянутий сімейним лікарем, згодом на ЛКК у КНП «Третій Черкаський міський центр первинної медико-соціальної допомоги» реабілітаційною комісією центру, відповідно до листів від 24.03.2017р., від 06.04.2017р., з дотриманням норм зазначеного вище законодавства та ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», наказу МОЗУ від 08.10.2007р. №623 «Про затвердження форм індивідуальної програми реабілітації інвалідів, дитини-інваліда та Порядку їх складання». На підтвердження даних обставин свідчать медичні документи за формою 088/о від 16.05.2017р. №888 (Направлення на МСЕК 35-2104).
Таким чином, суд не вважає рішення ОблМСЕК №1 від 25.05.2017р. відносно ОСОБА_1 як таким, що винесене незаконно, за відсутності підстав для огляду ОСОБА_1, за відсутності відповідних медичних документів, не уповноваженими особами чи з порушенням процедури прийняття такого рішення. Доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ЗУ «Про реабілітацію інвалідів в Україні», Конституцією України, ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», наказом МОЗУ від 08.10.2007р. №623 «Про затвердження форм індивідуальної програми реабілітації інвалідів, дитини-інваліда та Порядку їх складання», постановою КМУ від 08.12.2006р. №1686 «Про затвердження Державної типової програми реабілітації інвалідів», Положенням про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердж. постановою КМУ від 03.12.2009р. №1317 (Питання медико-соціальної експертизи), Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердж. наказом МОЗУ від 05.09.2011р. №561, Положенням про індивідуальну програму реабілітації інвалідів, затвердж. постановою КМУ від 23.05.2007р. №757, ст.ст. 2, 5, 9, 72-79, 243, 294, 295 КАС України в ред. ЗУ від 03.10.2017р., Прикінцевими та Перехідними положеннями КАСУ, КАСУ в ред. від 06.07.2005р. із змінами та доповненнями, суд, -
в и р і ш и в :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи ЧОР», третя особа: Комунальне некомерційне підприємство «Третій Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» про визнання рішення від 25.05.2017р. незаконним та його скасування, - відмовити.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського адміністративного апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або розгляду справи в порядку скороченого провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Головуючий: С. М. Позарецька