Рішення № 71644818, 11.01.2018, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
357/15028/17
Номер документу
71644818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/15028/17

2-а/357/72/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2018 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий - суддя Ярмола О. Я. ,

при секретарі - Ліщинська О. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в місті Біла Церква, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи тим, що проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України та наказом командира в\ч А 2167 від 29.10.2013 року № 103-ПМ була звільнена з військової служби в запас. З грудня 2013року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 13.10.2017р. позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок розміру її пенсійного забезпечення згідно з виданою їй довідкою Київського ОВК від 10.10.2017 № 2375 про розмір додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувались під час проходження позивачем служби протягом останніх 24 місяців військової служби. Однак відповідач листом відмовив позивачу здійснювати перерахунок її пенсії, що позивач оскаржує та просила суд визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Київській області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії згідно з довідкою Київського ОВК від 10.10.2017р. за № 2375 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувалися під час проходження позивачем служби та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсійне забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги на оздоровлення, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 13.10.2017року, зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановити строк його подачі.

За ухвалою суду від 14.12.2017 року було відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду . З 15.12.2017 року внесено зміни до КАС України.

Пунктом 10 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції з 15.12.2017 року передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач в судове засідання не з'явилася, про день та час розгляду справи була повідомлена належно, подала суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала.

Відповідач не направив до суду свого представника, про день та час розгляду справи були повідомлені належно, направили суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що одноразова грошова допомога при звільнені не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Також, відповідач зазначив, що оскільки грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація не є складовими грошового забезпечення з якого обраховується пенсія, то проводити перерахунок пенсій із їх включенням не має законних підстав, просили відмовити в позові.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Суд встановив, що ОСОБА_1 проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України. Наказом командира в\ч 2167 від 02.12.2013року № 103- ПМ ОСОБА_1 було звільнено з військової служби в запас на підставі ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

З грудня 2013 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, як було встановлено, пенсія позивачу була розрахована без включення додаткових виплат грошового забезпечення - щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Встановлено, що в жовтні 2017року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок розміру її пенсійного забезпечення та виплату згідно з виданою їй довідкою Київського ОВК від 10.10.2017 № 2375 про розмір додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувались під час проходження позивачем служби протягом останніх 24 місяців військової служби (а.с.13).

Встановлено, що листом від 02.11.2017р. №1330/Ф-01 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача, що ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено основні постійні види грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія. І при цьому, до складу грошового забезпечення для призначення або перерахунку пенсій не передбачено врахування матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні, а тому підстави для проведення відповідного перерахунку відсутні (а.с.15).

Хоча зазначений Лист за № 1330\Ф-01 від 02.11.2017 року є відповіддю, наданою державним органом відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян», однак, на думку суду, даний лист містить в собі ознаки акта індивідуальної дії та є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке породжує правові наслідки - заперечує право позивача на перерахунок пенсії на підставі поданої довідки з новими показниками.

Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача, звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

А частиною 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

З одержаного позивачем під час служби грошового забезпечення, у т.ч. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги на оздоровлення, разових премій та одноразової грошової допомоги при звільненні, сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, що підтверджується довідкою Київського ОВК про розмір додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувалися під час проходження позивачем служби.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, далі - Інструкція).

Розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт З пункту 5 Постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту ЗО розділу XXX Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Окрім цього, підпунктами 2, 3 пункту 5 Постанови № 1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, а також надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Отже, зазначені премії і допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року N 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці її військової служби, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні є неправомірною, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закон України від 3 липня 1991 року N 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей», ст.ст. 6,9, 77, 90, 122, 139, 242-246, 263 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фону України у Київській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати її пенсійного забезпечення згідно довідки Київського ОВК від 10.10.2017 року за №2375 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення , які виплачувалися під час проходження позивачем служби.

Зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсійне забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги на оздоровлення, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 13.10.2017року.

Зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області подати до суду протягом місяця звіт про виконання даного судового рішення.

Рішення може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Білоцерківський міськрайонний суд.

Суддя О. Я. Ярмола