Постанова № 71643334, 17.01.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
766/21593/17
Номер документу
71643334
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/21593/17

н/п 2-а/766/201/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.01.2018 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в м. Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду із вказаним вище позовом, в якому просить визнати незаконною відмову Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням даних про нараховану та виплачену матеріальну допомогу у травні 2016 році; зобов’язати Херсонське об’єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням отриманої в травні 2016 році матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з моменту звернення за призначенням довічного грошового утримання з 16.09.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що постановою Верховної Ради України від 08.09.2016 року № 1515-VІІІ її було звільнено з посади судді у відставку відповідно до п. 9 ч. 5 ст. 126 Конституції України та наказом від 15.09.2016 року №102-ос виключено зі складу суддів Апеляційного суду Херсонської області у зв’язку з відставкою.

16.09.2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні для призначення щомісячного довічного грошового утримання судді, та надала документи про стаж роботи на посаді судді та довідку про суддівську винагороду, передбачені Порядком надання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року №3-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 12.03.2008 року №200/14891 зі змінами від 11.02.2013 року. Проте, видана Апеляційним судом Херсонської області довідка від 15.09.2016 року не містила даних про виплату в травні 2016 року матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу 15158,00 грн. і ця виплата не була врахована при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання.

19.10.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного утримання з урахуванням відомостей про виплату в травні 2016 року матеріальної допомоги на оздоровлення. Однак, їй було відмовлено в проведенні перерахунку грошового утримання з тих підстав, що долучена до звернення копія довідки про перерахунок довічного грошового утримання не відповідає формі довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці визначеної додатком 2 Порядку, у зв’язку з чим вважає таку відмову незаконною, так як вона не ґрунтується на нормах права.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

На підставі ст. 262 КАС України, розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини та за наявності достатніх підстав суддя приходе до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Від відповідача до суду надійшли заперечення, в яких просить у задоволенні позовних вимог відмовити у зв’язку з необґрунтованістю, посилаючись на те, що законодавством як на час призначення щомісячного грошового утримання, так і на час звернення до Управління з відповідною заявою про здійснення перерахунку, було передбачено чіткий перелік складових, що входять в обчислення суддівської винагороди та відповідно щомісячного довічного грошового утримання судді. Надана позивачем довідка від 26.09.2017 року № 101, видана Апеляційним судом Херсонської області не відповідає формі довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці, визначеної додатком 2 Порядку.

Відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Положеннями ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь якої зі сторін про інше. За клопотання однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Судом встановлено, що постановою Верховної Ради України від 08.09.2016 року №1515-VІІІ ОСОБА_1 була звільнена з посади судді Апеляційного суду Херсонської області у відставку відповідно до п. 9 ч. 5 ст. 126 Конституції України та наказом від 15.09.2016 року №102-ос виключена зі складу суддів Апеляційного суду Херсонської області у зв’язку з відставкою.

19.10.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області з заявою про здійснення їй перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, отриманої в травні 2016 році.

Відповідно до листа від 02.11.2017 року № 310/Р-1 Херсонське об’єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області відмовило ОСОБА_1 в проведенні перерахунку грошового утримання, оскільки долучена до звернення копія довідки від 26.09.2017 року № 101, видана Апеляційним судом Херсонської області, про нарахований загальний дохід за травень 2016 року не відповідає формі довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці визначеної додатком 2 Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25.01.2008 № 3-1 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 12.03.2008 року №200/14891.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах їх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до Конституції України діяльність суддів гарантується, зокрема, особливим порядком їх обрання або призначення, звільнення з посади; обмеженням прав суддів на виконання іншої оплачуваної роботи, крім викладацької, наукової та творчої; фінансуванням функціонування судів та діяльності суддів виключно за рахунок коштів Державного бюджету України (стаття 126, частина 2 статті 127, стаття 128, стаття 130). Отже, ОСОБА_2 України не допускає обмеження чи скасування встановлених конституційних гарантій діяльності суддів.

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» врегульовані правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів.

Відповідно до ч. 4 ст. 48 «Про судоустрій і статус суддів» незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установлених законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

Згідно ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI від 07.07.2010 та згідно норм ст. 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом, та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання – це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. В цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказав, що надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.

Згідно Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в редакції, що діяла на час припинення ОСОБА_1 суддівських повноважень, розмір щомісячного довічного утримання становив 80 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді та за кожний повний рік на посаді судді понад 20 років цей розмір збільшується на 2%.

Відповідно до ст.ст.133-134 цього Закону суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, за науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, а при наданні щорічної відпустки – виплачується, крім суддівської винагороди, допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Частиною 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата – це винагорода у грошовому виразі, що виплачується працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вищезазначеного Закону визначено структуру заробітної плати до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

ОСОБА_2 заробітна плата – це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата – це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, входить до системи оплати праці, оскільки із неї сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

При цьому, слід зазначити, що згідно з п. 2.3.3. Інструкції № 5 «Зі статистики заробітної плати» матеріальна допомога відноситься до заохочувальних та компенсаційних виплат та входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до п.1 Розділу ІІІ «Документи, необхідні для призначення (перерахунку) щомісячного довічного утримання» Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Правління пенсійного фонду України 25.01.2008 №3-1, до заяви про призначення щомісячного довічного утримання судді у відставці додається, зокрема, довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 2).

Згідно з додатком 2 до вказаного Порядку довідка про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці повинна містити, окрім окладу, доплати за кваліфікаційний клас, надбавки, премії, також й інші виплати, які враховуються при обчислення щомісячного довічного грошового утримання.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається з довідки, виданої Апеляційним судом Херсонської області від 26.09.2017 № 101, в травні 2016 року ОСОБА_1 був нарахований загальний дохід в розмірі 40678,00 грн., в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення 15158,00 грн. та виплачено після утримання податків 32745,79 грн., з них 12202,19 грн. матеріальної допомоги.

Відповідно до ст. 126 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і Законами України. Матеріальне забезпечення суддів, в тому числі суддів у відставці, та гарантії їх соціального захисту є одним із складових елементів принципу незалежності суддів.

У рішенні Конституційного Суду України від 03.06.2013 № 3-рп/2013 зазначено, що конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку із досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Відмова відповідача в проведенні перерахунку грошового утримання з тих підстав, що долучена до заяви копія довідки не відповідає формі довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці визначеної додатком 2 Порядку, є безпідставною.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання з урахуванням отриманої довідки Апеляційного суду Херсонської області від 26.09.2017 року № 101, починаючи з 16.09.2016 року, у зв’язку з чим, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому з Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 640,00 грн.

Керуючись ст.ст. 6-9, 72-77, 139, 194, 242-246, 255, 295, 382 КАС України, суд –

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправною відмову Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням даних про нараховану та виплачену матеріальну допомогу у травні 2016 році.

Зобов’язати Херсонське об’єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням отриманої в травні 2016 році матеріальної допомоги на оздоровлення з моменту звернення за призначенням довічного грошового утримання з 16.09.2016 року.

Стягнути з Херсонського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір в розмірі 640,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Херсонський міський суд Херсонської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.Е. Дорошинська