
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Горегляд О.І.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" січня 2018 р. Справа № 565/836/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
ОСОБА_2,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "06" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії , -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2017 року ОСОБА_3 звернулася до Кузнецовського міського суду Рівненської області з адміністративним позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просила суд зобов'язати відповідача провести їй з 21 квітня 2017 року перерахунок пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплачувати її в подальшому з урахуванням проведеного перерахунку та з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж згідно з ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позов обґрунтовано тим, що, звернувшись із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років відповідно до ст.56 ч.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач отримав відмову відповідача, яку вважає протиправною.
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 06.10.2017 позов задоволено частково.
Зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести ОСОБА_3 з 01 травня 2017 року перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років стажу роботи, але не вище 75 процентів заробітку.
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії за віком з 21 квітня 2017 року до 30 квітня 2017 року включно - відмовлено за їх безпідставністю.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що розрахунок пенсії і її виплата проводиться відповідно до чинного законодавства, а саме Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач, ОСОБА_3, подала заперечення на апеляційну скаргу, в якій зазначила, що судом першої інстанції постановлено законне, обґрунтоване рішення з урахуванням всіх обставин після повного і всебічного їх дослідження, тому вважає судове рішення законним. Розгляд справи просить проводити без її участі.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 є потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії згідно з посвідченням серії В-І №512966 від 01.02.1994 року (а.с.14).
Матеріали пенсійної справи №120987 свідчать, що з 07 квітня 2011 року до теперішнього часу позивачка отримує пенсію за віком та перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному Пенсійному фонді України Рівненської області (а.с. 29-45).
Дані про стаж роботи і заробіток ОСОБА_3 та сплату відповідних внесків наявні у матеріалах пенсійної справи №120987.
З трудової книжки серії БТ-І №3609561 слідує, що загальний стаж роботи позивача становить понад 15 років (а.с. 11-13). Цей факт визнається відповідачем. Так, у розпорядженні №120987 від 04.05. 2017 року зазначено, що загальний стаж роботи ОСОБА_3 складає 37 років 10 місяців і 29 днів (станом на 31 березня 2015 року) (а.с. 16).
21 квітня 2017 року ОСОБА_3 звернулася до Володимирецького об'єднаного Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у якій просила збільшити розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 % заробітку (а.с. 17).
У листі №1557/П-417 від 03.05 2017 року відповідач повідомив позивача про відсутність, на його думку, законних підстав для перерахунку пенсії. Вказану відмову в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_3 Володимирецьке об'єднане Пенсійного фонду України Рівненської області обґрунтовувало тим, що позивачка отримує пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і підвищення пенсії за понаднормативний стаж передбачено ст.28 зазначеного Закону, згідно із якою, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.28 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Також зазначено що, порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, не передбачено застосування положень ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Окрім цього, відповідач вказує, що бюджетні призначення для виплат пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у відповідні періоди визначено з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України №393 від 07 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» і №745 від 06 липня 2011 року «Про встановлення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», виходячи з передбачених ними розмірів. За таких обставин, Володимирецьке об'єднане УПФ України Рівненської області вважає, що взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень згідно з п.п.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України є порушенням бюджетного законодавства.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції задовольнив позов частково, оскільки вважав, що перерахунок пенсії має здійснюватись з 01.05.2017 року.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 27 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-IV) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-IV) або спеціальним законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 796-XII).
Судом встановлено, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).
Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що пенсія позивачу має нараховуватися та обчислюватися згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Правомірним є застосування судом першої інстанції вимог ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01 травня 2017 року.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "06" жовтня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
ОСОБА_2
Повне судове рішення складено "16" січня 2018 р.