
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Демчина Т.Ю.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" січня 2018 р. Справа № 565/1520/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
ОСОБА_2,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Житомирі апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "18" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок пенсії , -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2017 року позивач ОСОБА_3 звернулася до Кузнецовського міського суду Рівненської області з адміністративним позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання перерахувати пенсію згідно з вимогами ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 17 лютого 2017 року. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що перебуває на обліку в ОУПФ та отримує пенсію та має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Вказує, що ОУПФ невірно обчислює збільшення її пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років відповідно до ст.56 ч.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 18 вересня 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_3 права на збільшення розміру пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок ОСОБА_3 пенсії за віком, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 17 лютого 2017 року і виплачувати у такому розмірі до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що позивач отримує пенсію по віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та має підвищення на 1 процент розміру пенсії відповідно до Закону яким призначено пенсію позивачу, а тому підстав для перерахунку та виплати пенсії на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в ОУПФ та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», її загальний страховий стаж становить більше 42 повних років.
Копією посвідчення серії А № 124710, виданого Рівненською обласною державною адміністрацією 20.03.12 р., підтверджується, що ОСОБА_3 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача за понаднормовий стаж роботи проведено відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звернулась до ОУПФ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та просила про збільшення її розміру на один процент її заробітку за кожен рік роботи понад п'ятнадцять років.
У листі від 15.08.2017р. ОУПФ повідомило, що для перерахунку пенсії позивачу відсутні законні підстави. Підставами для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідачем зазначено, що їй призначено пенсію відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і згідно з ст.28 цього Закону здійснюється нарахування підвищення до пенсії за понаднормативний стаж, тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції задовольнив позов.
Колегія суддів частково не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-IV) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-IV) або спеціальним законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 796-XII).
Судом встановлено, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).
Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що пенсія має нараховуватися та обчислюватися згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для розрахунку понаднормовий стаж пенсію слід обчислювати виходячи з величини 15 років для жінок і за кожен рік роботи понад встановлений 20-ти річний строк збільшувати пенсію на 1% заробітку але не вище 75 % заробітку.
Разом з тим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не врахував положень вимог ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині проведення перерахунку позивачу пенсії та зобов'язав провести такий перерахунок з 17 лютого 2017 року, тоді як позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення такого перерахунку та виплати пенсії 08.08.2017.
Відтак перерахунок та виплата пенсії позивачу має проводитися відповідачем з 01.08.2017 року, а не з 17.02.2017 як просив позивач.
За таких обставин, постанова суду першої інстанції підлягає зміни щодо дати, з якої підлягає проведенню перерахунок пенсії. Частиною першою статті 317 КАС України визначено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд не застосував до спірних правовідносин законодавство, що визначає дату з якої слід здійснити перерахунок пенсії, а тому змінює судове рішення та зазначає, що такий перерахунок слід здійснити з 01.08.2017 року.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити частково, постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "18" вересня 2017 р. змінити в частині визначення дати, з якої слід провести перерахунок та виплату пенсію, зазначивши дату, з якої слід провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 - 01.08.2017 року.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання її у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
ОСОБА_2
Повний текст постанови складено "16" січня 2018 р.