
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 686/18999/17
Головуючий у 1-й інстанції: Мазурок О.В.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
15 січня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 листопада 2017 року (м. Хмельницький) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія: матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 10915 гривень 65 копійок, матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 11686 гривень 29 копійок, винагороду учасника АТО 6479 гривень, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи в сумі 18215 гривень 06 копійок, премії в сумі 76125 гривень 91 копійка, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в сумі 3303 гривні.
Відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задоволити, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, 17.08.2015 року наказом №211о/с управління УМВС України в Хмельницькій області по особовому складу позивача було звільнено з посади начальника відділу організації роботи дорожньо-патрульної служби управління державної автомобільної інспекції УМВС та призначено пенсію за вислугу років у розмірі 4721 грн.16 коп.
07.08.2017 року позивачу було надано довідку №2 про надбавки, премії та інші виплати за період з 01.09.2013 року до 31.08.2015 року йому стало відомо, що розмір призначеної йому пенсії за вислугу років занижений, та не відповідає положенням ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
13.09.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок йому пенсії у зв'язку з тим, що при нарахуванні йому пенсії не було включено премії, надбавки та підвищення з яких було сплачено Єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове пенсійне забезпечення. До заяви було ним додано довідку про грошове забезпечення.
15.09.2017 року позивачем було отримано лист №593/Ш-8 від Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області , яким відмовлено йому в проведенні перерахунку пенсії з мотивів відсутності підстав для проведення перерахунку.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагорода учасника АТО, відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
В силу ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за даним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, наведених у ч.3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення як то будь-яка матеріальна допомога чи суми індексації, що виключає їх врахування при призначенні пенсії.
Наведена правова позиція кореспондується з висновками Конституційного ОСОБА_1 України, викладеними у рішенні від 13.05.2015 року по справі № 1-9/2015 "У справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"".
Приймаючи вказане рішення Конституційний Суд України виходив з того, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положеннями першого речення ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (ст. 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (ст. 63).
Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що повноваження з визначення порядку призначення та виплати пенсій військовослужбовцям надано Кабінету Міністрів України.
У відповідності до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Отже, перелік видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії визначений наведеною постановою Кабінету Міністрів України відповідає вимогам ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ.
З огляду на наведене, дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки від 07.08.2017 №1 є правомірними та обґрунтованими.
Враховуючи викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 листопада 2017 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 16 січня 2018 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4