Постанова № 71629741, 11.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
803/1102/17
Номер документу
71629741
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/10731/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АСТРА» до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року (суддя Ковальчук В.Д., 02.10.2017, м. Луцьк)

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «АСТРА» (далі - ТзОВ «АСТРА») звернулося з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) про визнання дій протиправними, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що 5 липня 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «АСТРА» було складено в електронній формі та відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні:

- № 236 від 29 червня 2017 року, покупець ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», код товару згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_1 на суму 386702,28 грн.

- № 237 від 29 червня 2017 року, покупець ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», код товару згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_1 на суму 390008,24 грн.

- № 238 від 29 червня 2017 року, покупець ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», код товару згідно УКТ ЗЕД 0808108090на суму 384526,14 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо порушення приписів підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення строків прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від 29 червня 2017 року №№237, 238, що були складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Астра». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Із цією постановою в частині задоволення позовних вимоги не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така є незаконною, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування вимог ДФС України зазначила, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про порушення відповідачем прав позивача. Так, реєстрація податкових накладних, поданих ТОВ «АСТРА» 5 липня 2017 року, була зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 ПК України. Підставою для зупинення було вказано виявлену невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 0808. Саме тому було запропоновано надати відповідні пояснення і документи на підтвердження заявлених підприємством відомостей. Згідно рішень комісії ДФС України № 1047/21738135 від 14.07.2017 та № 20448/21738135, № 20449/21738135 від 27.07.2017 року прийнято рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних в ЄРПН, а тому негативні наслідки для платника податків не наступили у зв’язку із зупиненням реєстрації податкових накладних. На підставі наведеного просить відмовити у задоволенні позову повністю.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_1 підтримав апеляційну скаргу з підстав, що в ній викладені.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Судом встановлено, що 05 липня 2017 року у відповідності до ст. 201 ПК України ТзОВ «АСТРА» було складено в електронній формі та відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: №236 від 29.06.2017, покупець - ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», код товару згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_1, на суму 386702,28 грн (без урахування ПДВ); № 237 від 29.06.2017, покупець - ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», код товару згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_1, на суму 390008,24 грн (без урахування ПДВ); №238 від 29.06.2017, покупець - ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», код товару згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_1, на суму 384526,14 грн (без урахування ПДВ).

Ці податкові накладні були доставлені до центрального рівня ДФС України 05.07.2017, проте реєстрація податкових накладних була зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 ПК України.

05.07.2017 за допомогою автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України надіслано позивачу квитанції № 1, де зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних №№ 236, 237, 238 від 29.06.2017 зупинена, оскільки накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ № 567 від 13.06.2017. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТЗЕД: 0808 та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ № 567 від 13.06.2017 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу (а.с. 8-10).

ТзОВ «АСТРА» 06.07.2017 було подано Луцькій об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС України в електронній формі повідомлення №№ 1, 2, 3 від 06.07.2017 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК (а.с. 11-13), а потім в паперовому вигляді, згідно супровідних листів № 101 від 10.07.2017, №№ 114, 115 від 11.07.2017 було надано пакет документів, який необхідний для реєстрації спірних податкових накладних, а саме: копії договорів; контрактів, видаткових накладних; первинних документів щодо постачання/придбання товарів; товарно-транспортних накладних; розрахункових документів; сертифікатів походження продукції (а.с. 14-16).

На підставі отриманих документів були прийняті рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1047/21738135 від 14.07.2017 (щодо податкової накладної № 236 від 29.06.2017), № 20448/21738135, № 20449/21738135 від 27.07.2017 (щодо податкових накладних № 238, № 237 від 29.06.2017), відповідно до яких податкові накладні були зареєстровані (а.с. 35-37).

ТзОВ «АСТРА» подало скаргу в порядку п. 56.23 ст. 56 ПК України № 129 від 24.07.2017 до ДФС України, в якій просило визнати незаконним факт зупинення реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних №№ 236, 237, 238 від 29.06.2017 та зобов’язати Луцьку об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС України зареєструвати ці накладні (а.с. 17-18).

За результатами скарги ДФС України прийняла рішення № 17202/6/99-99-07-05-04-15 від 04.08.2017 «Про розгляд звернення», в якому повідомила позивача про те, що комісією ДФС України розглянуто направлені ТзОВ «АСТРА» документи, за результатами яких прийнято рішення: № 1047/21738135 від 14.07.2017 щодо реєстрації податкової накладної № 236 від 29.06.2017, № 20448/21738135 від 27.07.2017 щодо реєстрації податкової накладної № 238 від 29.06.2017, № 20449/21738135 від 27.07.2017 року щодо реєстрації податкової накладної № 237 від 29.06.2017 (а.с. 19-21).

Згідно пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні норми містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зі змісту Квитанцій № 1 по податкових накладних №№ 236, 237, 238 від 29.06.2017 видно, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом № 567.

Отже, відповідно до статті 74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податковий орган відповідно до статті 201 цього Кодексу вправі зупинити реєстрацію податкової накладної.

Враховуючи викладене, податковий орган вправі був зупинити реєстрацію податкових накладних, поданих позивачем до з’ясування певних фактів.

У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.

Судом встановлено, що у порядку визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, позивачем з метою пришвидшення реєстрації податкових накладних спочатку 06 липня 2017 року в електронній формі було подано повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК. А потім в паперовому вигляді, згідно супровідних листів № 101 від 10 липня 2017 року, №№ 114, 115 від 11 липня 2017 року було надано весь вичерпний пакет документів, який необхідний для реєстрації податкових накладних Луцькій ОДПІ для направлення для Комісії ДФС України.

Такі документи направляються податковим органом за місцем обліку платника податків відповідно підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України до Комісії ДФС України для прийняття Рішення щодо реєстрації податкових накладних.

Комісією ДФС України розглянуто направлені ТзОВ «АСТРА» документи, за результатами яких прийнято рішення: № 1047/21738135 від 14.07.2017 щодо реєстрації податкової накладної № 236 від 29.06.2017 року, № 20448/21738135 від 27.07.2017 щодо реєстрації податкової накладної № 238 від 29.06.2017, № 20449/21738135 від 27.07.2017 щодо реєстрації податкової накладної № 237 від 29.06.2017.

Отже, розглядаючи отримані податковим органом 11 липня 2017 року первинні документи Товариства з обмеженою відповідальністю «Астра» на підтвердження господарських операцій, комісія Державної фіскальної служби України мала б прийняти рішення та надіслати його платнику податків у строк до 18 липня 2017 року, проте рішення № 20448/21738135 щодо реєстрації податкової накладної № 238 від 29.06.2017 та рішення № 20449/21738135 щодо реєстрації податкової накладної № 237 від 29.06.2017 було прийняте комісією лише 27 липня 2017 року, з порушенням визначених статтею 201 Податкового кодексу України п’яти робочих днів.

Посилання апелянта на те, що у подальшому було прийнято рішення про реєстрацію податкових накладних і платник зміг скористатися наслідками цієї реєстрації, апеляційний суд відхиляє, адже діями відповідача було порушено право позивача саме на своєчасний розгляд поданих первинних документів на підтвердження господарських операцій і прийняття рішення у встановлений законом строк.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов переконання, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 3 ст. 243, ст.ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року у справі № 803/1102/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

ОСОБА_2

Повний текст виготовлено 16 січня 2018 року.