
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11712/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Сихівського районного суду м. Львова від 18 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання протиправним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
суддя (судді) в суді першої інстанції - Бойко О.М.,
час ухвалення рішення - 10:29:35 год.,
місце ухвалення рішення - м. Львів,
дата складання повного тексту рішення - не вказана,
ВСТАНОВИВ:
10 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, в якому просив: визнати протиправним і скасувати рішення, оформлене у вигляді розпорядження від 24 січня 2017 року про переведення позивача на пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 16 січня 2017 року в частині визначення розміру цієї пенсії без врахування його заробітної плати(грошового забезпечення) за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, зазначеної у довідці про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342, виданій Відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області; визнати протиправною бездіяльність щодо нездійснення за період з 16 січня 2017 року перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи із заробітної плати(грошового забезпечення) за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, зазначеної у довідці про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342, виданій Відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області; зобов'язати здійснити за період з 16 січня 2017 року перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітної плати(грошового забезпечення) за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, зазначеної у довідці про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342, виданій Відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 16 січня 2017 року звернувся до УПФУ в Галицькому районі м. Львова із письмовою заявою, в якій просив перевести його на інший вид пенсії та з 01 лютого 2017 року призначити пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі відшкодування фактичних збитків, і обчислювати цю пенсію виходячи із його зарплати (грошового забезпечення) за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за лютий 1987 року (15 днів) в розмірі 1315,21 радянських рублів (карбованців) згідно довідки про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342, виданої відділом зони ЧАЕС ГУ МВС в Київській області. 17 березня 2017 року УПФУ в Галицькому районі м. Львова надало йому копію свого рішення про результати розгляду вказаної заяви про призначення пенсії, оформленого розпорядженням УПФУ в Галицькому районі м. Львова від 24 січня 2017 року. З цього розпорядження слідує, що йому була призначена пенсія по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, але ця пенсія була призначена в мінімальному розмірі без врахування заробітної плати позивача, зазначеної у вищевказаній довідці про зарплату від 15 листопада 2016 року. Вважає, що вказане розпорядження УПФУ в Галицькому районі м. Львова від 24 січня 2017 року (в частині визначення розміру пенсії без врахування вищевказаної довідки про зарплату позивача від 15 листопада 2016 року) та бездіяльність УПФУ в Галицькому районі м. Львова щодо не проведення перерахунку пенсії позивача виходячи із зарплати, зазначеної у вказаній довідці позивача про зарплату від 15 листопада 2016 року, є протиправними, оскільки розрахунок його зарплати за роботу в зоні відчуження ЧАЕС, наведений довідці від 15 листопада 2016 року, був виконаний у повній відповідності із документами, які підтверджують його участь у ЛНА на ЧАЕС, та відповідає положенням спеціальних нормативно-правових актів, прийнятих у 1986 році, які встановлювали порядок оплати праці осіб, які виконували роботи з ЛНА на ЧАЕС. Крім того, діюче законодавство не передбачає обов'язку пенсіонера щодо надання якихось додаткових документів для підтвердження зарплати для пенсії (окрім довідки про розмір такої зарплати). Тому витребування органом ПФУ якихось додаткових документів (які не є обов'язковими і не передбачені в переліку обов'язкових документів для призначення пенсії) для підтвердження обгрунтованості видачі довідки про зарплату, не може бути підставою для неврахування такої довідки про зарплату при обчисленні пенсії.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 18 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова від 24 січня 2017 року про переведення ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 16 січня 2017 року в частині визначення розміру цієї пенсії без врахування його заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342, виданій відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України у Київській області. Визнано протиправною бездіяльність Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку за період з 16 квітня 2017 року пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342, виданій відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України у Київській області. Зобов'язано Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи з врахуванням заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342, виданій відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України у Київській області за період з 16 січня 2017 року.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що розрахунок заробітної плати позивача за роботу в зоні відчуження ЧАЕС, наведений у довідці про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342, виданій відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України у Київській області, виконаний у повній відповідності із документами, які підтверджують участь позивача у ЛНА на ЧАЕС, та відповідає положенням спеціальних нормативно-правових актів, прийнятих у 1986 році, які встановлювали порядок оплати праці осіб, які виконували роботи з ЛНА на ЧАЕС. Крім того, вказана довідка видана на виконання рішення суду, що набрало законної сили, яким визнано протиправність дій щодо видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату із даними про фактичну заробітну плату, без врахування вимог п.7 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. А тому, не врахування вищевказаної довідки при призначенні є протиправним, а відповідно і розпорядження від 24 січня 2017 року про переведення позивача на пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 16 січня 2017 року в частині визначення розміру цієї пенсії теж є протиправним.
Не погодившись з прийнятою постановою, Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що довідка про заробітну плату для призначення(перерахунку) пенсії видається виключно на підставі первинних документів, виданих під час роботи особи, зокрема у 1987 році. З розрахункового листа за 1987 рік слідує, що суми заробітної плати(грошового забезпечення), зазначені у довідці про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342 не відповідають сумам заробітку, що був фактично нарахований та виплачений позивачу за час роботи у зоні відчуження, а тому вищевказана довідка видана не на підставі первинних документів та відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі цієї довідки.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, а тому у відповідності до ч. 4 ст. 229, ч. 2 ст. 313 КАС України розгляд справи проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку у Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16 січня 2017 року.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2016 року визнано протиправними дії відділу зони Чорнобильської АЕС Головного управління МВС України в Київській області щодо видачі ОСОБА_1 довідки про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 12 березня 2015 року за № 66 та зобов'язано Відділ зони Чорнобильської АЕС Головного управління МВС України у Київській області видати ОСОБА_1 довідку про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження із визначенням розрахунку оплати його праці за цей період, відповідно до пункту 7 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, виходячи з необхідності здійснення такого розрахунку оплати праці: - із годинної тарифної ставки (посадового окладу), приведеної до режиму роботи, встановленого у зоні відчуження ЧАЕС; - із збільшенням цієї годинної тарифної ставки у 2 рази; - з включенням до розрахунку премії у розмірі 60% від приведеної до режиму роботи у зоні відчуження та підвищеної на 100% тарифної ставки; - із здійсненням розрахунку оплати часу роботи позивача в 1-й зоні небезпеки у трикратному розмірі порівняно із приведеною до режиму роботи у зоні відчуження і підвищеною на 100% тарифною ставкою та премією; - із здійсненням розрахунку оплати за роботу у вихідні та святкові дні в подвійному розмірі.
На виконання вказаної постанови відділ зони ЧАЕС ГУ в Київській області видав ОСОБА_1 довідку від 15 листопада 2016 року. Відповідно до цієї довідки розмір зарплати позивача за період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 1 по 15 лютого 1987 року склав 1315,21 крб.
16 січня 2017 року позивач звернувся до УПФУ в Галицькому районі м. Львова із заявою, в якій просив перевести його на інший вид пенсії та з 01 лютого 2017 року призначити пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі відшкодування фактичних збитків, і обчислювати цю пенсію виходячи із його зарплати (грошового забезпечення) за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за лютий 1987 року (15 днів) в розмірі 1315,21 радянських рублів (карбованців) згідно вищевказаної довідки про зарплату від 15 листопада 2016 року № 342, виданої відділом зони ЧАЕС ГУ МВС в Київській області.
Розпорядженням УПФУ в Галицькому районі м. Львова від 24 січня 2017 року, ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи (Вид пенсії - «По інв-сті в розмірі факт.збитків», причина інвалідності - «КАЛ./ЗАХВ.ВНАСЛ.АВАР.ЧАЕС-НЕ В/С»), однак, така пенсія була призначена в мінімальному розмірі, без врахування заробітної плати позивача, зазначеної у довідці про зарплату від 15 листопада 2016 року.
При цьому, УПФУ в Галицькому районі м. Львова звернулося до ГУ ПФУ у К/о щодо проведення зустрічної перевірки первинних документів, які слугували підставою для видачі зазначеної довідки про зарплату та станом на 09 березня 2017 року документів та відповіді не отримано, відповідно до п.1.7 «Порядку оформлення пенсій» якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів; при надходженні додаткових документів розмір пенсії переглядається, враховуючи викладене, до надходження матеріалів про результати перевірки первинних документів пенсію по інвалідності призначено в мінімальному розмірі (без врахування довідки про зарплату), визначеному постановою КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210. Підставою для такого звернення стало те, що довідка про зарплату від 15 листопада 2016 року видана на виконання постанови суду та не підтверджена первинними документами, як це передбачено статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Як встановив суд, 16 січня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Галицькому районі м. Львова із заявою, в якій просив перевести його на інший вид пенсії та з 01 лютого 2017 року призначити пенсію по інвалідності потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі відшкодування фактичних збитків, і обчислювати цю пенсію виходячи із його зарплати (грошового забезпечення) за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за лютий 1987 року (15 днів) в розмірі 1315,21 радянських рублів (карбованців) згідно вищевказаної довідки про зарплату від 15 листопада 2016 року № 342, виданої Відділом зони ЧАЕС ГУ МВС в Київській області.
Розпорядженням УПФУ в Галицькому районі м. Львова від 24 січня 2017 року ОСОБА_1 було переведено на пенсію по інвалідності як особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Однак, як встановив суд, пенсія була обчислена в мінімальному розмірі без врахування заробітної плати позивача, зазначеної у довідці про зарплату від 15 листопада 2016 року, виданій Відділом зони ЧАЕС ГУ МВС в Київській області.
Також листом від 17 березня 2017 року № 4467/03 відповідач роз'яснив позивачу, що зазначена довідка про зарплату від 15 листопада 2016 року, видана на виконання рішення суду, не підтверджена первинними документами, як це передбачено статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому не може враховуватись при обчисленні розміру пенсії.
Колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про протиправність оскарженого розпорядження і дій відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 1 ст. 54 цього Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої їй довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктами 4.1, 4.3, 4.8 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), було визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, при наявності в особи всіх необхідних документів. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера. Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.
Як зазначено вище, до заяви про переведення на інший вид пенсії позивач надав, зокрема видану Відділом зони ЧАЕС ГУ МВС в Київській області довідку від 15 листопада 2016 року № 342 про його грошове забезпечення за час роботи в зоні відчуження ЧАЕС за лютий 1987 року (15 днів) в розмірі 1315, 21 радянських рублів (карбованців).
Вказана довідка була видана Відділом зони ЧАЕС ГУ МВС в Київській області на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, а саме постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2016 року у справі № 813/2156/15 (апеляційне провадження № СК-8058/15).
Даною постановою було частково задоволено позов ОСОБА_1 до Відділу зони Чорнобильської АЕС Головного управління МВС України у Київській області: визнано протиправними дії відділу зони Чорнобильської АЕС Головного управління МВС України в Київській області щодо видачі ОСОБА_1 довідки про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 12 березня 2015 року за № 66 та зобов'язано Відділ зони Чорнобильської АЕС Головного управління МВС України у Київській області видати ОСОБА_1 довідку про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження із визначенням розрахунку оплати його праці за цей період, відповідно до пункту 7 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, виходячи з необхідності здійснення такого розрахунку оплати праці: із годинної тарифної ставки (посадового окладу), приведеної до режиму роботи, встановленого у зоні відчуження ЧАЕС; із збільшенням цієї годинної тарифної ставки у 2 рази; з включенням до розрахунку премії у розмірі 60% від приведеної до режиму роботи у зоні відчуження та підвищеної на 100% тарифної ставки; із здійсненням розрахунку оплати часу роботи позивача в 1-й зоні небезпеки у трикратному розмірі порівняно із приведеною до режиму роботи у зоні відчуження і підвищеною на 100% тарифною ставкою та премією; із здійсненням розрахунку оплати за роботу у вихідні та святкові дні в подвійному розмірі.
Як вбачається з мотивувальної частини даної постанови апеляційний суд дійшов висновку, що Відділом зони Чорнобильської АЕС Головного управління МВС України в Київській області видано ОСОБА_1 довідку про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 12 березня 2015 року за № 66, яка не відповідає вимогам постанов ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378, розпоряджень від 03 вересня 1986 року № 1767-рс і від 11 грудня 1986 року № 2488-рс, постанови Ради Міністрів УРСР від 08 травня 1986 року № 168-5, від 10 червня 1986 року № 207-7, розпоряджень Ради Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 року № 530-рс, від 16 грудня 1986 року № 694-рс, від 06 січня 1988 року № 12-рс, постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 153/10-43. А тому відповідач зобов'язаний видати належну довідку, адже його робота в період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повинна бути оплачена з обліком всіх зазначених вище постанов, що регламентують порядок оплати праці робітників та службовців з нарахуванням премії, а також подвійною оплатою за понаднормові години роботи, роботи в нічний час, у вихідні та святкові дні, з урахуванням кратності зони небезпеки.
При цьому, колегія суддів враховує, що відповідно до ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Також колегія суддів зазначає, що питання включення до довідки про заробітну плату за роботу ОСОБА_1 в зоні відчуження премії, подвійної оплати за понаднормові години роботи, роботи в нічний час, у вихідні та святкові дні, урахування кратності зони небезпеки досліджувались і вирішувались судом під час розгляду справи № 813/2156/15 і, як зазначено вище, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для включення цих виплат до довідки.
Частиною 1 ст. 72 КАС України в редакції, чинній на час розгляду справи судом першої інстанції, було передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Також відповідно до ч. 4 ст. 78 чинної редакції КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Водночас, колегія суддів наголошує, що законність дій Відділу зони Чорнобильської АЕС Головного управління МВС України в Київській області щодо оформлення та видачі вказаної вище довідки не є і не може бути предметом спору у даній адміністративній справі і суд не вправі надавати їм правову оцінку.
Крім того, довідка про заробітну плату ОСОБА_1 від 15 листопада 2016 року № 342, виданої Відділом зони ЧАЕС ГУ МВС в Київській області, складена за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 03 вересня 2015 року № 536.
Щодо доводів відповідача з посиланням на правову позицію Верховного Суду України, висловлену,зокрема, у постанові від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, про те, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 6 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
Аналогічна норма була передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1986 року 523.
Таким чином, відповідно до змісту наведених норм зазначена премія обов'язково повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Також із довідки від 23 березня 1987 року № 920, виданої Відділом внутрішніх справ виконавчого комітету Прип'ятської міської ради народних депутатів Київської області, слідує, що ОСОБА_1 в період з 20 січня 1987 року до 23 лютого 1987 року, в тому числі у суботні та недільні дні, виконував службові обов'язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має право на виплати, встановлені постановою ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 (наказ МВС СРСР від 11 травня 1986 року № 130), розпорядженнями Ради Міністрів СРСР від 03 травня 1986 року № 031-рс і від 17 травня 1986 року № 964-рсн (наказ МВС СРСР від 26 травня 1986 року № 149) та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195 (наказ МВС СРСР від 10 червня 1986 року № 189).
Даною довідкою підтверджено право позивача на отримання виплат, щодо яких вирішувався спір про їх включення до довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС.
Крім того, розпорядженням Кабінету міністрів України від 04 квітня 2001 року № 125-р «Про порядок обчислення пенсій працівникам органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ МВС, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і стали інвалідами внаслідок променевої хвороби» встановлено, що працівникам органів внутрішніх справ та військовослужбовцям внутрішніх військ МВС, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і стали інвалідами внаслідок променевої хвороби, пенсії по інвалідності відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначаються (перераховуються) із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження за фактично відпрацьований час, який обчислюється у такому порядку: сума грошового утримання, що складається з посадового окладу і окладу за спеціальними званнями, у кратних розмірах в одному з календарних місяців роботи 1986 року ділиться на кількість фактично відпрацьованих днів у цьому місяці. Заробіток за один день збільшується на розмір премії, що була виплачена за безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у цьому місяці, і множиться на 30 календарних днів. До одержаного умовного місячного заробітку додається надбавка за вислугу років.
Проаналізувавши зміст даного розпорядження, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що для обчислення пенсій по інвалідності працівникам органів внутрішніх справ, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, враховується не розмір заробітку, який був фактично сплачений за період виконання цих робіт, а умовний заробіток, розрахований відповідно до норм законодавства, що регулювали оплату праці осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що розпорядження відповідача від 24 січня 2017 року про переведення позивача на пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 16 січня 2017 року в частині визначення розміру цієї пенсії без врахування його заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату від 15 листопада 2016 року № 342 є протиправним, а тому і бездіяльність відповідача щодо нездійснення позивачу перерахунку за період з 16 квітня 2017 року пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у вищевказаній довідці, також обґрунтовано визнана судом першої інстанції протиправною.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду м. Львова від 18 жовтня 2017 року у справі № 461/4703/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. Б. Заверуха судді О. М. Гінда В. В. Ніколін Повне судове рішення складено 17 січня 2018 року.