Постанова № 71629319, 11.01.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
750/7876/17
Номер документу
71629319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/7876/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції:

Литвиненко І.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача: Беспалова О. О.

суддів: Губської О. А., Парінов А. Б.

за участю секретаря: Присяжної Д. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 03 жовтня 2017 року (місце ухвалення: місто Чернігів, час ухвалення: 14 годин 16 хвилин, дата складання повного тексту невідома) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернувся до Деснянського районного суду міста Чернігова з позовом до ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності, яка розпочалася з 01.05.2017 року, стосовно подачі до органів Пенсійного фонду довідки про грошове забезпечення відповідно до форми довідки, вказаної у додатку 2 постанови КМ України № 45 від 13.02.2008 року незаконною; визнанння протиправними порушення строків, які встановлені постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 року на подання такої довідки до органів Пенсійного фонду; зобов'язання подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку форми відповідно до додатку 2 постанови КМ України № 45 від 13.02.2008 року про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року, виходячи з документів про призначення йому видів грошового забезпечення міліції у розмірах згідно законодавства України та прирівняних до поліцейських посадового окладу та окладу за звання; зобов'язання надати ще одну таку довідку ОСОБА_3 на руки; встановлення рішенням суду, що у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року, яку повинен надати позивачу відповідач та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, повинні бути зазначені оклади за посаду та звання, надбавку за вислугу років та види грошового забезпечення згідно рішень комісій УМВС від 17.12.2004 року та від 21.04.2005 року, які вже використовувалися органами Пенсійного фонду для перерахунку пенсії позивача у 2007 році, у розмірах станом на 01.01.2016 року, а саме у гривнях: посадовий оклад начальника відділу УМВС України, прирівняний до відповідної поліцейської посади - 3100, 00 грн.; оклад за міліцейське звання, прирівняний до поліцейського звання - 2200, 00 грн.; надбавка за вислугу років, яка входить в надбавку за вислугу років поліцейського - 2385, 00 грн.; надбавка відповідно до Указу Президента України від 31.08.2001 року № 7771 - 100 % (ПО+ВЗ+НАДБАВКА) - 7685, 00 грн.; надбавка за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань відповідно до Указу Президента України від 16.06.1999 р. № 650 - 50% (ПО+ВЗ+НАДБАВКА) - 3842, 50 грн.; надбавка за безперервну службу відповідно до Указу Президента України від 24.04.2003 року № 370 - 70 % (ПО+ВЗ+НАДБАВКА) - 5379, 00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% (ПО) - 465, 00 грн.; надбавка за службу в спеціальному підрозділу УБОЗ відповідно постанови Верховної Ради України № 3720-ХІІ від 16.12.1993 р. - 35 % (ПО) - 1085, 00 грн.; премія міліції - 33,3 % (всього грошового забезпечення) - 8705, 12 грн.; премія поліції - 3, 95 % (всього грошового забезпечення) - 1032, 59 грн.

Постановою Деснянського районного суду міста Чернігова від 03 жовтня 2017 року позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Позиція апелянта обґрунтована тим, що перерахунок пенсії має здійснюватись з урахуванням грошового забезпечення для поліцейських згідно постанови КМ України від 11.11.2015 р. № 988, відтак, на думку апелянта, при здійсненні перерахунку повинні братися як нові розміри грошового забезпечення поліцейських, так і складові грошового забезпечення позивача, які враховувались при обрахунку пенсії, однак, у відсотковому відношенні від складових грошового забезпечення діючого поліцейського. В той же час, відповідач при виготовленні довідки від 03.05.2017 р. № 101/8988, № НОМЕР_1 не зазначив складових отримуваного позивачем грошового забезпечення перед призначення пенсії в осучаснених розмірах. Суд першої інстанції, на думку позивача, вказаних обставин не врахував, що призвело до порушення майнового права позивача.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності представників сторін.

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

11.01.2018 р. колегією суддів поновлено провадження у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, 31.03.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом № 1519/03 звернулося до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області в якому просило підготувати та надати довідки на осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а. с. 4).

03.05.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області із інформаційним запитом, в якому просив надати йому письмове підтвердження виконання п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 та просив надати ксерокопію супроводжувального листа (а. с. 19).

УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_3 було видано довідку № 101/8988, № НОМЕР_1 від 03.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за прирівняною посадою, згідно якої розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад - 3100, 00 грн., оклад за звання підполковника поліції - 2200, 00 грн.; 45 % - надбавка за стаж роботи в поліції - 2385, 00 грн.; 15% - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 465, 00 грн.; 3,95 % премія - 321, 92 грн., отриману позивачем 11.05.2017 р. (а. с. 5).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII (далі - Закон № 2262), Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (далі - Закон № 900) із змінами та доповненнями, що були чинні на дату виникнення спору.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262 (у редакції Закону з 07.11.2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Пунктом 1 постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова № 1294) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Законом України № 900 статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Враховуючи, що саме Постановою № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, колегія суддів вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

При цьому, на день набрання чинності Законом № 900 Постанова № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Крім того, суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Відтак, право позивача на перерахунок пенсії є безспірним та визнається на дату розгляду спору сторонами по справі.

В той же час, у нову довідку УМВС України не було включено складові, які були включені при обрахунку пенсії позивача в попередньому періоді.

З даного приводу колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до ст. 43 Закону № 2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом.

В матеріалах справи наявний розрахунок пенсії з якого вбачається, що позивач перед призначення пенсії отримував, в тому числі, певні надбавки про врахування яких при новому перерахунку він просить.

В розумінні вищезазначених норм, колегія суддів приходить до висновку, що соціальні гарантії, визначені Прикінцевими та перехідними положеннями № 900, означають право пенсіонера на осучаснення розміру його пенсійного забезпечення в бік наближення до розмірів пенсій осіб, які отримують такі пенсії виходячи з нових розмірів грошового забезпечення.

В той же час, пунктом 5 Порядку № 45 передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відтак, для правильного вирішенні спору колегії суддів слід встановити чи були спірні надбавки скасованими чи такими, що не виплачувались станом на 01.01.2016.

Так Указ Президента України від 31.08.2001 р. № 771/2001, на який посилається позивач як на підставу для перерахунку пенсії, втратив чинність на підставі Указу Президента України № 1234/2007 від 18.12.2007 р.

Стаття 3 Указу Президента України від 16.06.1999 р. № 650, якою вносились зміни до Указу Президента України від 04.10.1996 р. № 926/96 та передбачалась надбавка за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань - до 50 відсотків окладів грошового забезпечення, втратила чинність на підставі Указу Президента України від 18.12.2007 № 1234/2007.

Указ Президента України від 24.04.2003 р. № 370 втратив чинність на підставі Указу Президента України № 1234/2007 від 18.12.2007 р.

Постанова ВР України від 16.12.1993 р. № 3720 -XII втратила чинність на підставі Закону № 193-VIII від 12.02.2015 р.

З огляду на вказане, колегія суддів приходить до висновку, що станом на 01.01.2016 р. діючі поліцейські вказаних надбавок не отримують та не матимуть права на врахування їх розмірів у разі виходу на пенсію.

Зазначаючи про соціальні гарантії, позивач залишив поза увагою, що право на перерахунок пенсії, виходячи з сучасного розміру грошового забезпечення поліцейського, і є державною соціальною гарантією, яка захищається, крім того, статтею 63 Закону № 2262, відповідно до якої у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Крім того, в позовних вимогах позивач заявляє про врахування при перерахунку пенсії як премії працівнику міліції, але виходячи з окладу діючого працівника поліції, так і премії поліції, що є не припустимим, оскільки позивач, фактично, просить суд зобов'язати врахувати два розміри однієї і тієї ж складової грошового забезпечення, що не передбачено діючим законодавством.

За таких обставин, доводи апеляційної скарги апеляційним судом відхиляються за необґрунтованістю.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 03 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 03 жовтня 2017 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені ст. ст. 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. БеспаловСуддя О. А. ГубськаСуддя А. Б. Парінов

(Повний текст постанови складено 15.01.2018 р.)