Постанова № 71629039, 16.01.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
234/8776/17
Номер документу
71629039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року справа №234/8776/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченко І.В., Гаврищук Т.Г., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Краматорського міського суду Донецької області у справі № 234/8776/17 (головуючий І інстанції Пікалова Н.М.), яка складена в повному обсязі 07 серпня 2017року у м.Краматорськ, за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області третя особа Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області (відповідач) третя особа Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (апелянт)в якому просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьк Донецької області щодо незаконної невиплати пенсії; стягнути з відповідача на його користь нараховану, але невиплачену суму пенсії за період з серпня 2014 року по лютий 2015 року в розмірі 8528,11 грн., а також виплатити заборгованість що буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову до суду; стягнути з відповідача моральну шкоду у розмірі 3000 грн.; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьк Донецької області нараховувати та проводити на його користь виплату нарахованої йому пенсії в повному обсязі.

В обґрунтування позову посилається на те, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Харцизьк Донецької області та отримує державну пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На даний час пенсія є єдиним джерелом його існування. Однак відповідач з серпня 2014 року до теперішнього часу без наданні йому причини припинив виплату призначеної йому пенсії, у зв'язку з чим він опинився у дуже скрутному матеріальному становищі. Так, щомісячна виплата йому пенсії становить 1218 грн. 40 коп., тобто сума невиплаченої йому відповідачем пенсії за період з серпня 2014 року по лютий 2015 року

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив частково, визнав протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України м.Харцизька Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 та зобов'язав управління Пенсійного фонду України м. Харцизька Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.08.2014 року по день винесення постанови.

В іншій частині позовних вимог – було відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що у Пенсійного фонду не було підстав припиняти виплату пенсії на підставі ст.49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV)

З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач. Звернувся з апеляційною скаргою в якій він, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги управління зазначає, що з 07.11.2014 року №1085-р м.Харцизьк відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція та органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Постановами Верховної Ради України від 17.03.2015 року №252 та від 17.03.2015 №254 м.Харцизьк визнано тимчасово окупованою територією. Відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи з подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" проведення на території Донецької та Луганської областей антитерористичної операції (м. Харцизьк) є обставиною непереборної сили (у розумінні частини 1 статті 617 Цивільного кодексу України), яка спричинила неможливість виплати пенсії позивачеві у передбачений законом спосіб і термін. Тобто, органи Пенсійного фонду України які опинилися в районі проведення антитерористичної операції як і позивач є постраждалими особами. Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецькій області є самостійною юридичною особою, яка у зв'язку із проведенням антитерористичної операції тимчасово не функціонує. Виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій територій здійснюється в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України (п.2 ст.7 Закону № 1207). Порядок та умови отримання пенсії особам, які зареєстровані на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, передбачений Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706, «Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року № 637 відповідно до яких пенсія та заборгованість особам, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції, виплачується після їх звернення з заявою до будь-якого органу Пенсійного фонду України за місцем знаходження особи на території підконтрольній Україні та надання довідки про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи. Позивач перебуває в районі проведення антитерористичної операції. Доказів перебування на території підконтрольній Україні позивач не надав. Головне управління не володіє відомостями про наявність заборгованості з виплати пенсії позивачу, розмір пенсії та дату останнього нарахування та чи отримував позивач довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та чи надавав він цю довідку до органів Пенсійного фонду України. При зверненні пенсіонера з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до територіальних управлінь Пенсійного фонду України пенсія та заборгованість такому пенсіонеру будуть виплачені в повному обсязі.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач перебуває на пенсії, що підтверджується копією пенсійного посвідчення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_2 (згідно копії паспорта а.с.6-7), перемістився з тимчасово окупованої території до м.Краматорська, Донецької області, вул.Прилуцька,26, дані обставини підтверджуються інформацією з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, наданою Департаментом соціального захисту населення від 28.03.2017 (а.с.40).

Згідно копії пенсійного посвідчення №12009, ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, довічно (а.с.8).

Відповідно до листа УПФУ у м.Краматорську від 05.07.2017 року № 11797/02 ОСОБА_1 не перебуває на обліку в управлінні, тому у суду не має відомостей про виплату чи не виплату пенсії ОСОБА_1

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з ч.1 ст.7 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів від 5 листопада 2014 р. № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», установлено що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312).

Тобто законодавством передбачений певний порядок отримання пенсійних виплат, який передбачає звернення особи до Пенсійного фонду за місцем перебування внутрішньо переміщеною особою на обліку що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно інформації наданої департаментом соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації (а.с.40) ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 з 08 грудня 2015 року перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради за адресою: вул.Прилуцька, буд.26, м.Краматорськ, Донецька область.

При таких обставинах колегія суддів вважає, що оскільки ОСОБА_1 знаходиться на обліку як внутрішньо переміщена особа в управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради за адресою: вул.Прилуцька, буд.26, м.Краматорськ, Донецька область то для отримання пенсії він повинен був звертатись в Пенсійний фонд м.Краматорську Донецької області.

З матеріалів справи вбачається (а.с. 57), що ОСОБА_1 в УПФУ м.Краматорська на обліку не перебуває з заявою за призначенням або переведенням пенсії не звертався.

При таких обставинах колегія суддів вважає, що позивач звертаючись до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області, обрав неналежний спосіб захисту свого права оскільки такий спосіб не відновить його порушене право.

Посилання суду першої інстанції на статті 24, 49 Конституції України, які передбачають рівність громадян перед законом та забезпечення державою рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст.49 Конституції України) є недоречним та не можуть бути підставою для задоволення позовних вимог, оскільки для отримання пенсії позивачу слід виконати певний порядок, а саме звернутись з заявою до відповідного УПФУ.

Також колегія суддів вважає, також недоречним посилання суду першої інстанції на ч.2 ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», яка передбачає, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження, оскільки позивач не може отримати пенсійні виплати не у зв’язку з місцем знаходження або реєстрації, а у зв’язку з тим, що самим позивачем не виконаний порядок звернення до пенсійного органу, який передбачений для внутрішньо переміщених осіб для отримання пенсійних виплат.

Таким чином, висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог є помилковим.

Колегія суддів також звертає увагу, що в даному випадку висновок про відмову у задоволенні позовних вимог не суперечить практиці ЄСПЛ, а саме дотриманий принцип верховенства права, який передбачає дотримання, в тому числі вимог, «законності», яким передбачається можливість втручання у основоположні свободи. Так, у рішенні від 26 червня 2016 по справі «Суханов та Ільченко проти України» заяви № 68385/10 та 71378/10 в § 53 Суд повторює, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства».

В даному випадку втручання у право власності відбулося на підставі законодавства.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи, що колегія суддів дійшла висновку про відмову у задоволенні вимог щодо стягнення пенсійних виплат, вимоги про стягнення моральної шкоди також задоволенню не підлягають.

При таких обставинах колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при прийнятті рішення порушив норми матеріального права, тому постанова підлягає скасуванню а у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статями 309, 311, 315, 317 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Краматорського міського суду Донецької області у справі № 234/8776/17– задовольнити.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області у справі № 234/8776/17– скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області, третя особа Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди – відмовити.

Повне судове рішення складено 16 січня 2018 року.

Постанова набирає законної сили з 16 січня 2018 року та може бути оскаржена до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О.О.Шишов

Судді І.В.Сіваченко

ОСОБА_2