Постанова № 71628752, 16.01.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
235/4638/17
Номер документу
71628752
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року справа №235/4638/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 21 листопада 2017 року у справі № 235/4638/17 (головуючий І інстанції Величко О.В., складена в повному обсязі 21 листопада 2017 року в м. Покровськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – відповідач), в якому просив: скасувати рішення Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 11.08.2017 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов’язати Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року; період роботи в ТОВ «Краснолиманське» з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року; зобов’язати Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 12.05.2017 року та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що 12.05.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 11.08.2017 йому відмовлено у призначенні пенсії у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах - 25 років. До пільгового стажу не зараховано період роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту « Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року у зв’язку з тим, що до довідки про пільговий характер роботи № 448 від 20.06.2017 року не надано документ, підтверджуючий право підпису ліквідатора на дату видачі довідки та період роботи з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року в ТОВ «Краснолиманське», оскільки в трудовій книжці відсутня дата звільнення.

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 21 листопада 2017 року у справі № 235/4638/17 позовні вимоги було задоволено, внаслідок чого: визнано протиправним і скасовано рішення Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 11.08.2017 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і ч. 1 ст. 14 Закону України « Про пенсійне забезпечення»; зобов’язано Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні тресту «Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року; зобов’язано Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року в ТОВ «Краснолиманське»; зобов’язано Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 12 травня 2017 року відповідно до законодавства та за результатами розгляду прийняти рішення з урахуванням до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року, а також періоду роботи з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року в ТОВ «Краснолиманське».

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю – доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

12.05.2017 року позивач звернувся до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії незалежно від віку згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (арк.справи 47).

Рішенням Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 11.08.2017 року йому відмовлено у призначенні пенсії у зв’язку із відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах - 25 років. До пільгового стажу не зараховано: період роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року у зв’язку з тим, що до довідки про пільговий характер роботи № 448 від 20.06.2017 року не надано документ, підтверджуючий право підпису ліквідатора на дату видачі довідки та період роботи з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року в ТОВ «Краснолиманське», оскільки в трудовій книжці відсутня дата звільнення. (арк.справи 6-8).

До заяви про призначенні пенсії були надані наступні документи: копія трудової книжки, копія диплома, копія військового квитка серії УН № 0045762, довідка про роботу надана відділом освіти Покровської міської ради, архівна довідка про стаж роботи, надана Міжгалузевим регіональним архівом № 282 від 06.10.2015 року; копії наказів № 92к від 27.05.1991 року, № 121к від 19.07.1991 року, № 201к від 13.11.1991 року, № 106к від 01.10.1997 року, № 136 від 16.12.1996 року, № 72А від 01.09.2004 року, надані Міжгалузевим регіональним архівом, довідка про стаж, надана ДВАТ «Вуглебуд», довідка про спуски, надана ДВАТ «Вуглебуд» від 16.10.2015 року, копія постанови Господарського суду Донецької області від 06.04.2016 року надана ДВАТ «Вуглебуд», довідка про заробітну плату надана ДВАТ «Вуглебуд» від 16.10.2015 року, довідка про спуски, надана ДП ВП Шахта «Родинська» від 30.01.2017 року, довідка про стаж надана ПАТ ШУ «Покровське» № 352 від 28.04.2017 року; довідка про спуски, надана ДП ВК «Краснолиманська» № від 03.03.2017 року та № 217 від 12.03.2017 року, довідка про стаж надана ДП ВК «Краснолиманська» від 12.05.2017 року, особиста заява від 12.05.2017 року та інше.

Колегія суддів зазначає, період роботи позивача у «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року підтверджено відповідним записом трудової книжки серії БТ-ІІ № 3787509, із зазначенням повного робочого дня в шахті (арк.справи 26-27).

До заяви про призначення пенсії було надано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній б/н, яка була підписана ліквідатором ДВАТ «Вуглебуд» ОСОБА_2 (арк.справи 12).

Як вбачається з матеріалів справи, згідно постанови Господарського суду Донецької області від 06.04.2016 року у ДВАТ «Вуглебуд» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором ДВАТ «Вуглебуд» ОСОБА_2 (арк.справи 23-25).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 21.11.2017 року право підпису від імені юридичної особи має ОСОБА_2 - голова комісії з припинення або ліквідатор (арк.справи 55).

До заяви про призначення пенсії також був наданий наказ про проведення атестації робочих місць від 16.12.1996 року за № 136 (арк.справи 18-19).

Період роботи на ТОВ «Краснолиманське» з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року підтверджено відповідним записом трудової книжки серії БТ-11 № 3787509, із зазначенням про прийняття на роботу в якості гірничого підземного з повним робочим днем в шахті (арк.справи 26-27).

З копії трудової книжки позивача вбачається, що в ній відсутній запис про звільнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманська».

Колегією суддів встановлено, що позивач не може отримати довідку про підтвердження трудового стажу в ТОВ «Краснолиманське», оскільки на даний час діяльність підприємства заблоковано.

Згідно наданої позивачем довідки Держреєстру ПФУ «Індивідуальні відомості про страхову особу» форми ОК-5, ТОВ «Краснолиманське» вносило страхові внески за позивача як за найманого робітника в період з 11.06.2011 року по серпень 2014 року включно.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) пр. видобутку шахт і рудників та в металургії - за списком робіт і професій, затверджуваним КМУ, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Питання подання документів для призначення (перерахунку) пенсій регулюються Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

Органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, а в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, у тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; підрозділ, пункт, найменування або номер списку, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.

Із метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, Міністерством праці та соціальної політики України розроблено Порядок застосування Списків № 1 і № 2, затверджений наказом від 18.11.2005 року № 383.

Згідно із статтею 101 Закону № 1788-ХІІ органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі Методичні рекомендації).

Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року № 21-183а13 та від 10 березня 2015 року № 21-51а15.

Згідно з абз.1 п.1 ст. 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Пунктом 2 тієї ж статті визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Таким чином, норми статті 62 Закону № 1788-ХІІ щодо визначення періоду роботи за даними трудової книжки як основного документа можливо застосовувати лише до впровадження системи персоніфікованого обліку, а після цього період (стаж) роботи (в тому числі на пільгових умовах) слід визначати за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За приписами Закону № 2464-VI, Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Відповідно до статті 2 Закону № 2464-VI, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування визначаються виключно цим Законом.

За вимогами статті 12-1 Закону № 2464-VI, пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до цього Закону.

За приписами статті 20 Закону № 2464-VI, передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.

В матеріалах справи містяться індивідуальні відомості про застраховану особу, позивача, за формою ОК-5, які засвідчені відповідачем, які підтверджують, що дійсно в період, в тому числі з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року Товариство проводило сплату страхових внесків до Управління за позивача, як за робітника. При цьому з даної довідки вбачається сума заробітної плати для нарахування пенсії, кількість днів стажу в місяці, сплата страхових внесків, і що саме ці внески проводилися підприємством.

Таким чином колегія суддів дійшла висновку, що спірні періоди роботи позивача підлягають зарахуванню до пільгового стажу, що підтверджується матеріалами справи.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв’язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 21 листопада 2017 року у справі № 235/4638/17 – залишити без задоволення.

Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 21 листопада 2017 року у справі № 235/4638/17 – залишити без змін.

Повне судове рішення складено 16 січня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.В. Геращенко

Судді І.В. Сіваченко

ОСОБА_3