Рішення № 71627631, 10.01.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2018
Номер справи
809/1508/17
Номер документу
71627631
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" січня 2018 р. справа № 809/1508/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" (04053, м. Київ, Шевченківський р-н, провулок Несторівський, будинок 3-5) до Управління Держпраці в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, будинок 67) про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування припису №09-10-339/458-320 від 06.10.2017 та постанов №№09-10-339/453, 09-10-339/454, 09-10-339/455 від 12.10.2017,-

ВСТАНОВИВ:

02.11.2017 Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області (надалі – відповідач) про визнання протиправними дій щодо проведення планової перевірки у період з 15.09.2017 до 23.09.2017, визнання протиправними та скасування припису №09-10-339/458-320 від 06.10.2017 та постанов №№09-10-339/453, 09-10-339/454, 09-10-339/455 від 12.10.2017.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Управлінням Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області, протиправно проведено перевірку Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", за наслідками якої безпідставно встановлено порушення вимог частин 1, 3 статті 24, частини 3 статті 32, частини 1 статті 50, статтей 70, 71, частини 2 статті 84, статті 106, частин 1, 2 статті 115, частини 1 статті 116, частини 1 статті 117, частини 4 статті 121, статті 253 Кодексу законів про працю України, частини 2 статті 30 Закону України "Про оплату праці", статті 26 Закону України "Про відпустки", пункту 1 частини 4 статті 19, абзаців 1, 2 частини 2 статті 22, пункту 1 статті 32, частини 3 статті 33 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування", пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995, необгрунтовано 06.10.2017 винесено припис за №09-10-339/458-320 про їх усунення, а також протиправно 12.10.2017 постановами за №№09-10-339/453, 09-10-339/454, 09-10-339/455 застосовано штрафи в розмірі 384 000 гривень, 128 000 гривень та 3 200 гривень відповідно.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2017 дану позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення її недоліків до 15.11.2017.

У зазначений строк позивач недоліки позовної заяви усунув.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.11.2017 відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено її до судового розгляду.

Згідно ухвали суду 15.11.2017 судом задоволено клопотання позивача про забезпечення позову та зупинено дію постанов про накладення штрафу на публічне акціонерне товариство "Укрнафта" уповноваженими посадовими особами Управління Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області за №09-10-339/453 від 12.10.2017, за №09-10-339/454 від 12.10.2017 та за №09-10-339/455 від 12.10.2017.

15.12.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017, котрим Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції.

У відповідності до пункту 10 Розділу VII Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження, що передбачені новою редакцією Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених в адміністративному позові та додаткових письмових поясненнях до нього. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач – Управління держпраці в Івано-Франківській області, проти позову заперечила, її представником подано письмове заперечення проти заявлених вимог, мотивоване тим, що відповідачем правомірно проведено планову перевірку Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", за результатами якої правомірно, в порядку та розмірах, визначених статтею 256 Кодексу законів про працю України застосовані до позивача санкції за допущення виявлених під час перевірки порушень трудового законодавства (а.с.117-127).

У судові засідання, призначені на 05.12.2017 о 10:00 год., 20.12.2017 о 09:30 год., 10.01.2018 о 09:30 год., представник відповідача не з’явився, згідно поданого суду клопотання від 09.01.2018 просив розгляд справи здійснювати за відсутності представника Управління держпраці в Івано-Франківській області (а.с.258-259).

За таких обставин, справу вирішено за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.

20.12.2017 у судовому засіданні свідок ОСОБА_2 суду пояснила, що працює секретарем у приймальні Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" та веде журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Зазначила, що відомості про інспекторів контролюючих органів, які уповноважені проводити перевірку Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціоннерного товариства "Укрнафта", нею заносяться до згаданого Журналу. Відповідні записи нею були зроблені і щодо посадових осіб відповідача.

20.12.2017 у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що він обіймає посаду начальника юридичного відділу Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта". 12.10.2017 він та юрисконсульт ОСОБА_1 о 10:00-10:03 год. прибули в Управління держпраці в Івано-Франківській області для участі у розгляді справи про накладення фінансових санкцій відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України за порушення вимог законодавства про працю, що встановлені відповідачем в ході проведення перевірки Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта". Однак, приблизно через 10 хв. заступником начальника Управління держпраці в Івано-Франківській області ОСОБА_4 нам повідомлено про те, що розгляд справи про накладення фінансових санкцій на позивача уже здійснено і прийнято рішення, в отриманні копії яких відмовлено по причині відсутності письмової форми такого рішення.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3, дослідивши наявні та подані докази, суд встановив наступне.

Посадовими особами Управління Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області на підставі наказу від 29.08.2017 за №857-Д, направлення на перевірку від 15.09.2017 за №04-13/15-10/5414, в період з 15.09.2017 до 22.09.2017 проведено планову перевірку Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" щодо додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державного соціального страхування, за наслідками якої складено акт перевірки за №09-10-339/458.

У даному акті перевірки серед іншого зафіксовано допущення Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" порушення вимог частин 1 та 3 статті 24 Кодексу законів про працю України, внаслідок фактичного допуску найманих працівників до роботи без належного оформлення трудового договору; частини 3 статті 32 Кодексу законів про працю України, про зміну істотних умов праці (режиму роботи) працівників не повідомлено більше, ніж два місяці; частини 1 статті 50 Кодексу законів про працю України, робочий час окремих працівників позивача перевищував 40 годин на тиждень; частини 2 статті 30 Закону України "Про оплату праці", внаслідок не забезпечення достовірного обліку виконуваної працівниками роботи у встановленому порядку, до табелів обліку робочого часу працівників вносяться недостовірні відомості, оскільки на окремих працівників ведеться два табеля робочого часу; статті 70 Кодексу законів про працю України, внаслідок ненадання працівникам щотижневого відпочинку; статті 71 Кодексу законів про працю України, внаслідок залучення окремих працівників до роботи у вихідні дні за відсутності на те законних підстав; частини 2 статті 84 Кодексу законів про працю України, внаслідок надання окремим працівникам відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами тривалістю більше 15 днів на рік; статті 106 Кодексу законів про працю України, внаслідок компенсації надурочних робіт шляхом надання відгулу; частин 1, 2 статті 115 Кодексу законів про працю України, внаслідок порушення строків виплати заробітної плати працівникам; частини 1 статті 116 Кодексу законів про працю України, внаслідок не проведення виплати всіх сум під час звільнення працівників у день їх звільнення; частини 1 статті 117 Кодексу законів про працю України, внаслідок не виплати звільненим працівникам середньоденного заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку; статті 121 Кодексу законів про працю України, пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995, внаслідок неврахування щомісячної виробничої премії, яка не мала одноразового характеру, при визначенні середньомісячної заробітної плати для виплати працівникам заробітної плати за час відпустки, службових відряджень, залучення працівників до виконання військових обов’язків; статті 253 Кодексу законів про працю України, працівники, з якими замість трудових договорів укладали цивільно-правові угоди, не підлягали загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню; пункту 1 частини 4 статті 19, абзаців 1, 2 частини 2 статті 22, пункту 1 статті 32, частини 3 статті 33 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування", внаслідок перевищення виплат допомоги по тимчасовій непрацездатності за 2015-2016 роки на 1 499,70 гривень (а.с.40– 53).

06.10.2016 відповідачем внесено начальнику Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" припис за №09-10-339/458-320, яким зобов’язано усунути порушення вимог частин 1, 3 статті 24, статті 106, частини 1 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України та дотримуватися вимог частини 3 статті 32, частини 1 статті 50, статтей 70, 71, частини 2 статті 84, статті 106, частин 1, 2 статті 115, частини 1 статті 116, частини 1 статті 117, частини 4 статті 121, статті 253 Кодексу законів про працю України, частини 2 статті 30 Закону України "Про оплату праці", статті 26 Закону України "Про відпустки", пункту 1 частини 4 статті 19, абзаців 1, 2 частини 2 статті 22, пункту 1 статті 32, частини 3 статті 33 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування", пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995, у строк до 11.10.2017 (а.с.57).

12.10.2017 Управлінням Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області за допущення вищевказаних порушень на підставі статті 265 Кодексу законів про працю України застосовано до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" штрафи та винесено постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за №09-10-339/453, якою застосовано штраф у розмірі 384 000 гривень, за №09-10-339/454, якою застосовано штраф у розмірі 128 000 гривень та за №09-10-339/455, якою застосовано штраф у розмірі 3 200 гривень.

Державна служба України з питань праці (Держпраці) згідно Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

У відповідності до підпункту 6 пункту 4 Положення, Управління Держпраці, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Згідно з підпунктом 5 пункту 6 Положення Управління Держпраці має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Пунктом 4 згаданого Положення встановлено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку роботодавцям, суб’єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні або за кордоном, здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, фондам загальнообов’язкового державного страхування, виконавчим органам міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад, а також центральним органам виконавчої влади обов’язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства з питань, які належать до компетенції Держпраці, та вносить пропозиції щодо накладення дисциплінарних стягнень на посадових осіб, винних у порушенні законодавства (підпункт 50); складає у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про такі правопорушення і накладає адміністративні стягнення (підпункт 51).

Як уже встановлено судом, посадовими особами Управління Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області, а саме заступником начальника ОСОБА_4, завідувачем сектору з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці Абілуллаєвою Мар’яною Василівною, головними державними інспекторами праці ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відповідно до наказу Управління Держпраці в Івано-Франківській області від 29.08.2017 за №857-Д та на підставі направлення на перевірку від 15.09.2017 за №04-13/15-10/5414, в період з 15.09.2017 по 22.09.2017 проведено планову перевірку Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" щодо додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державного соціального страхування.

Суд зазначає, що згідно правої позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24.12.2010 у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Foods and Goods L.T.D" до ДПІ у Калінінському районі м. Донецька, третя особа – ДПА в Донецькій області, про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки.

З цього приводу у судовому засіданні встановлено, що перевірка Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" щодо законодавства про працю та загальнообов’язкове державного соціального страхування у період з 15.09.2017 до 23.09.2017 проведена з відома та в присутності в.о. начальника Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" - головного інженера, першого заступника начальника ОСОБА_7, який і допустив 15.09.2017 посадових осіб відповідача до проведення планової перевірки, добровільно надав посадовим особам Управління Держпраці в Івано-Франківській області контролюючого органу документи, пов’язані із предметом перевірки, та дозволив провести таку перевірку. В акті перевірки уповноваженою особою Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" також власноручно зазначено, що направленя на перевірку та службові посідчення, що засвідчують державних інспекторів праці, пред’явлено, копію направлення на первірку надано (а.с.52).

Доказів протилежного (акт, що засвідчує факт відмови у допуску посадових осіб відповідача у проведенні планової перевірки Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", із зазначенням заявлених причин відмови) представником позивача суду не подано.

Таким чином, оскільки допуск до проведення перевірки Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді може бути лише суть виявлених порушень законодавства про працю та загальнообов’язкове державного соціального страхування, дотримання якого контролюється посадовими особами Управління Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області.

Аналогічна правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України у постанові від 26.04.2017 у справі №К/800/23565/15.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що дії посадових осіб Управління Держпраці в Івано-Франківській області щодо проведення перевірки Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" у період з 15.09.2017 до 23.09.2017 не несуть за собою самостійних правових наслідків, а їх правова оцінка судом на відповідність встановлених законом компетенції суб'єкта владних повноважень та порядку їх вчинення може бути підставою для скасування винесених відповідачем за наслідками перевірки припису №09-10-339/458-320 від 06.10.2017 та постанов №№09-10-339/453, 09-10-339/454, 09-10-339/455 від 12.10.2017, які є предметом розгляду у даній адміністративній справі.

За таких обставин, заявлена позивачем позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення планової перевірки Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" з 15.09.2017 по 22.09.2017, оформленої актом перевірки за №09-10-339/458, до задоволення не підлягає.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги про визнання протиправним та скасування припису №09-10-339/458-320 від 06.10.2017 та постанов №№09-10-339/453, 09-10-339/454, 09-10-339/455 від 12.10.2017 суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що зазначений припис №09-10-339/458-320 від 06.10.2017 позивачем оскаржено в адміністративному порядку, 10.10.2017 відповідну скаргу подано начальнику Управління Держпраці в Івано-Франківській області, а 26.11.2017 таку скаргу подано до Державної служби України з питань праці (а.с.61-62).

29.11.2017 Державною службою України з питань праці за результатами розгляду скарги Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" прийнято рішення, пунктом 1 якого скасовано рішення Управління Держпраці в Івано-Франківській області від 06.10.2017 №04-13/15-10/5851 на скаргу позивача від 10.10.2017 та задоволено скаргу Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" від 26.10.2017, а пунктом 2 – скасовано припис головного державного інспектора Управління Держпраці в Івано-Франківській області Ткачук Н.М. від 06.10.2017 №09-10-339/458-320 (а.с.256).

Як наслідок, позовна вимога про скасування згаданого припису від 06.10.2017 до задоволення не підлягає, оскільки відсутній предмет спору.

Суд зазначає, що оскаржувані постанови №№09-10-339/453, 09-10-339/454, 09-10-339/455 від 12.10.2017 відповідачем винесено за порушення Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" вимог законодавства про працю, що зазначені у приписі від 06.10.2017 та яким начальника Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" зобов’язано їх усунути.

Таким чином, оскільки оскаржуваний припис від 06.10.2017 скасовано рішенням Державної служби України з питань праці від 29.11.2017, винесені Управлінням Державної служби з питань праці в Івано-Франківській області постанови №№09-10-339/453, 09-10-339/454, 09-10-339/455 від 12.10.2017 про накладення на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" штрафу в розмірі 384 000 гривень, 128 000 гривень та 3 200 гривень відповідно є протиправними та підлягають скасуванню.

Враховуючи викладене, суд вважає, позовні вимоги в частині обґрунтованими, а даний адміністративний позов таким, що підлягає до часткового задоволення.

Щодо судових витрат, то в силу вимог частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" підлягає стягненню сплачений ним судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у розмірі 7 728 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 12 жовтня 2017 №09-10-339/453.

Скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 12 жовтня 2017 №09-10-339/454.

Скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 12 жовтня 2017 №09-10-339/455.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, будинок 67, код ЄДРПОУ - 39784625) на користь Публічного акціоннерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, Шевченківський р-н, провулок Несторівський, будинок 3-5, код ЄДРПОУ - 00135390) сплачений судовий збір в розмірі 7 728 (сім тисяч сімсот двадцять вісім) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Главач І.А.

Рішення складене в повному обсязі 15 січня 2018 р.