Рішення № 71627060, 12.01.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2018
Номер справи
806/3079/17
Номер документу
71627060
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2018 року м. Житомир справа № 806/3079/17

категорія 5.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці в особі Управління Держпраці в Житомирській області до державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство" про застосування заходів реагування,

встановив:

Державна служба України з питань праці в особі Управління Держпраці в Житомирській області звернулось до суду з позовом, у якому просить:

1) Застосувати до державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство" заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення робіт підвищеної небезпеки, шляхом заборони виконання лісосічних робіт, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 27 жовтня 2017 року № 1770/10-0110.

2) Застосувати до державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство" заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення експлуатації машин, механізмів, устаткувань підвищеної небезпеки, шляхом їх опечатування, а саме:

- Стрічково-пиляльного верстата для повздовжнього розпилювання деревини Pessolato, інв.№ 04321144;

- Верстата для повздовжнього розпилювання деревини Pessolato , інв.№ 043207;

- Верстата торцювальний Агза, інв.№ 043125;

- Верстата торцювальний UK-400, інв.№ 043106;

- Верстата для повздовжнього розпилювання деревини ЦМ 80 , інв.№ 043311;

- Щепобійної машини УРМ-5, інв.№ б/н,

- Верстата окоровочного Hersteller САМВ 1066 інв.№ б/н;

- Верстата дровокольного RCA 400 JOY інв.№б/н;

- КТП №126, №56 ,№456, ЗТП №457, №461 10/0,4кВ., до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 27 жовтня 2017 року № 1770/10-0110.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі № 806/3079/17 у відповідності до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, яка діяла на момент звернення до суду з позовом).

14 грудня 2017 року від державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство" через канцелярію суду надійшли заперечення проти адміністративного позову.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року справу призначено до судового розгляду в судовому засіданні на 12 січня 2018 року.

Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, написав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився через канцелярію суду подав додаткові пояснення, в яких просив відмовити в задоволенні позову Державної служби України з питань праці у зв'язку із безпідставністю.

Керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки № 1770/10 від 13.10.2017, виданого на підставі наказу № 1944, посадовими особами управління Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

На підставі виявлених порушень позивачем складено акт перевірки від 27 жовтня 2017 року № 1770/10-0110 (а.с.8-14).

Згідно із розділом 5 цього акту, під час перевірки було виявлено цілий ряд порушень суб'єкта господарювання, які створюють загрозу життю працівників підприємства. У зв'язку з виявленням вказаних порушень передбачено необхідність негайного зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Як встановлено із наявної у матеріалах справи копії акту перевірки № 1770/10-0110 від 27.10.2017, акт отримано та підписано директором суб'єкта господарювання ОСОБА_1 27.10.2017 без заперечень і зауважень (а.с.14).

Зокрема, перевіркою суб'єкта господарювання зафіксовані наступні порушення, у зв'язку з виявленням яких передбачено зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:

- статті 21 Закону № 2694-ХІІ, а саме: відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (лісосічні роботи), що є порушенням п.21, додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженою постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107;

- статті 21 Закону № 2694-ХІІ, а саме: відсутній дозвіл на експлуатацію деревообробного устаткування, а саме стрічково-пиляльний верстат для поздовжнього розпилювання деревини Pessolato, інв. № 043211, стрічково-пиляльний верстат для поздовжнього розпилювання деревини Pessolato, інв. № 043207, на верстат торцувальний Агза, інв. № 043125, на верстат торцувальний UK-400, інв. № 043106, на кругопильний верстат для повздовжнього розпилювання деревини ЦМ 80, інв. № 043311, що є порушенням пункту 12, додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, затвердженою постанвою КМУ від 26.10.2011 № 1107 ;

- статті 21 Закону № 2694-ХІІ, а саме: відсутній дозвіл на експлуатацію деревообробного устаткування, а саме на щепобійну машину УРМ-5 , інв.№ б/н, що експлуатується згідно договору оренди № 9 від 08.02.2016, що є порушенням пункту 12, додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107;

- статті 21 Закону № 2694-ХІІ, а саме: машини, устаткування придбані за кордоном допущені в експлуатацію без проведення експертизи на відповідність їх нормативно-правовим актам з охорони праці, а саме: верстат для повздовжнього розпилювання деревини Pessolato, інв. № 043211, стрічкової-пиляльний верстат для поздовжнього розпилювання деревини Pessolato, інв. № 043207, верстат торцювальний UK-400, інв. № 043106;

- статті 13 Закону № 2694-ХІІ, а саме: відсутнє заземлення пульта управління верстата окоровочного Hersteller CAMB 1066, інв. б/н, що є порушенням п.2.5.6 Правил охорони праці в деревообробній промисловості (НПАОП 20.0-1.02-05);

- статті 13 Закону № 2694-ХІІ, а саме: не працює запобіжний пристрій захисного кожуху робочого органу верстата дровокольного RCA 400 JOY, інв. б/н, що є порушенням п.1.10 розділ 2, Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями (НПАОП 00.0-1.71-13);

- статті 21 Закону № 2694-ХІІ, а саме: суб’єкт господарювання проводить роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В та експлуатує обладнання підвищеної небезпеки, а саме: (КТП №126, №56, №456, ЗТП №457, №461 10/0,4 кВ) без отримання дозволу, виданого Управлінням держпраці у Житомирській області, що є порушенням ПКМУ №1107 від 26.10.2011 п.12 додаток 2, п.15 додаток 3.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ, зі змінами і доповненнями, визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону № 2694-ХІІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з ч.1 ст.39 Закон № 2694-XII посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

За змістом пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до абз.2 ст.1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Приписами п.7 ст.7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно положень ст. 13 Закону № 877-V роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Виявлені порушення при перевірці державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство", зафіксовані актом перевірки від 27.10.2017 обґрунтовані Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, затвердженим постанвою КМУ від 26.10.2011 року № 1107 (далі- Порядок), Правилами охорони праці в деревообробній промисловості (далі - НПАОП 20.0-1.02-05), Правилами охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями ( НПАОП 00.0-1.71-13).

Так, відповідно до пунктів 12, 21 додатку 2 Порядку до переліку видів робіт підвищеної небезпеки відносяться роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В та в зонах дії струму високої частоти і лісосічні роботи, трелювання, транспортування та сплав лісу.

Згідно з пунктами 12 і 15 додатку 3 Порядку до переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відносяться:

- технологічне устаткування хімічної, біохімічної, нафтохімічної, нафтогазопереробної, металургійної, коксохімічної, ливарної, олійно-жирової, ефіроолійної, деревообробної промисловості, хлор- та аміаковикористовуючих виробництв;

- електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В.

Відповідно до п.2.5.6 Правил НПАОП 20.0-1.02-05 електрообладнання повинне мати надійне захисне заземлення (занулення) відповідно до вимог державного стандарту "Електробезпека. Захисне заземлення, занулення" із зміною (ГОСТ 12.1.030-81) та бути захищеним від попадання тріски, стружки, пилу та лакофарбових матеріалів. Стан ізоляції і надійність заземлення після капітального ремонту, довготривалих простоїв або аварії заземлювального пристрою необхідно перевірити контрольно-вимірювальними приладами.

Приписами п.1.10 розділу 2, Правил НПАОП 00.0-1.71-13 верстати повинні бути обладнані захисними пристроями (екранами), зблокованими з пуском верстата. Захисні пристрої не повинні обмежувати технологічні можливості верстата і викликати незручності під час виконання робіт, прибирання, налагоджування та призводити у разі відкривання їх до забруднення мастильно-охолоджувальною рідиною. Захисні пристрої повинні бути надійно закріплені.

Відповідно абз.1 ч.5 ст.4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Аналіз правових норм свідчить на користь висновку, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до акту перевірки суб'єкта господарювання від 06.12.2017 № 2131/10-0110 позивачем проведено позапланову перевірку на підставі наказу № 2339 від 04.12.2017 та направлення № 2131/10 (а.с.42-47).

Згідно з розділом 5 акту від 06.12.2017 виявлено порушення в рядках 1,2 таблиці та попереджено про необхідність негайного зупинення робіт:

- стрічково-пиляльного верстата для повздовжнього розпилювання деревини Pessolato, інв.№ 04321144;

- верстата для повздовжнього розпилювання деревини Pessolato , інв.№ 043207;

- верстата торцювальний Агза, інв.№ 043125;

- верстата торцювальний UK-400, інв.№ 043106;

- верстата для повздовжнього розпилювання деревини ЦМ 80 , інв.№ 043311.

Таким чином, на момент проведення перевірки 06.12.2017 частина порушень виявлених актом перевірки від 27.10.2017 державним підприємством "Білокоровицьке лісове господарство" усунена. Зокрема усунено порушення зазначені в рядках 3,4,6,7, і 33 розділу 5 акту перевірки № 1770/10-0110 від 27.10.2017.

Як встановлено з матеріалів справи, підприємство 08.12.2017 отримало дозвіл № 1105.17.18, яким дозволяється експлуатація машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (а.с.40).

Згідно з актом перевірки від 03.01.2018 № 07/10-0110 проведено перевірку щодо усунення порушень вимог законодавства суб'єктом господарювання виявлених на підставі припису від 06.12.2017 № 2131/10-0110 (а.с. 56-62).

Відповідно до розділу 5 акту від 03.01.2018 порушення вказані в приписі 2131/10-0110 від 06.12.2017 виконано в повному обсязі.

Таким чином, твердження представника відповідача, що державне підприємство "Білокоровицьке лісове господарство" повністю усунуло порушення визначені актом перевірки від 27.10.2017, підтверджені доказами, що містяться в матеріалах справи.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що виявлені порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників усунуті підприємством в повному обсязі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної служби України з питань праці не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позовних вимог Державної служби України з питань праці (вул. Десятинна,14, Мсп601, Центральна Частина Києва, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 39472148) в особі Управління Держпраці у Житомирській області ( вул.Шевченка,18-а, м.Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 39790560) до державного підприємства "Білокоровицьке лісове господарство" (вул.Гагаріна,1, смт.Нові Білокоровичі, Олевський район, Житомирська область, 11054, код ЄДРПОУ 00991798) - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Панкеєва